Co to jest webinar? Podstawowe informacje

Co to jest webinar

Webinar lub webinarium to prezentacja, lekcja, seminarium, albo trening zorganizowany za pomocą technologii webcast. Można go nazwać analogiem zwykłego seminarium, ale pozwala na prowadzenie spotkań na odległość i przez internet.

Według Wikipedii webinar to rodzaj internetowego seminarium, który umożliwia obustronną komunikację między prowadzącym spotkanie a uczestnikami, z wykorzystaniem wirtualnych narzędzi.

Webinar — co to jest?

Webinaria to sposób na kontakt z klientami lub studentami. Idealnie nadają się do prowadzenia szkoleń i prezentacji internetowych.

Charakterystyczną cechą webinarów jest interaktywność, czyli możliwość dyskutowania, wysyłania i odbierania informacji w czasie rzeczywistym.

Podstawowe możliwości webinarów

  • wielostronna konferencja;
  • możliwość ładowania i oglądania prezentacji i wideo;
  • czat tekstowy;
  • wirtualna tablica;
  • ankietowanie i głosowanie;
  • współdzielenie ekranu swojego komputera;
  • nagrywanie transmisji i możliwość wielokrotnego oglądania.

Zalety webinarów

Seminaria online są wygodne zarówno dla prowadzących, jak i dla uczestników. Taka forma wydarzeń online staje się coraz bardziej popularna. Webinary pomagają w prowadzeniu konferencji i spotkań w wygodniejszy i efektywniejszy sposób. Każdy człowiek może prowadzić naradę lub uczestniczyć w webinarze w dowolnym miejscu: przy biurku, w pracy, lub w domu. Nie ma znaczenia czy jesteś w delegacji służbowej, czy na urlopie. Nie musisz się martwić o kwestie organizacyjne takie jak: wynajęcie sali, przerwy na kawę, czy dojazd. Do zaplanowania konferencji, potrzebujesz jedynie kilka kliknięć myszką!

Czego potrzebujesz do webinaru?

webinar jak wygląda

Do prowadzenia webinaru nie musisz instalować dodatkowego oprogramowania i sprzętu. Jeśli chcesz zacząć konferencję online, musisz mieć komputer podłączony do Internetu, kartę dźwiękową, głośniki i mikrofon. Dobra wiadomość: prawie każdy nowoczesny komputer ma wszystko niezbędne. Co najważniejsze, nie musisz posiadać profesjonalnej, technicznej wiedzy. Wystarczy, że potrafisz korzystać z wyszukiwarki i oglądać wideo na YouTube.

W tym wpisie znajdziesz porady dotyczące wyboru sprzętu do prowadzenia webinarów i szkoleń online: Jak wybrać kamerę do webinaru lub streamowania?

W tym artykule podaliśmy instrukcję uczestniczenia w webinarze oraz listę możliwości, które są dostępne dla zaproszonych uczestników.

Czym webinar różni się od wideokonferencji?

Najczęściej, kiedy ktoś mówi, że chce przeprowadzić wideokonferencję, ma na myśli spotkanie, gdzie każda osoba siedzi przed komputerem z włączoną kamerą i mikrofonem. W takim spotkaniu wszyscy widzą i słyszą siebie.

Na webinarze najcześciej spotkanie prowadzą 1- 3 speakerzy. A pozostałe osoby widzą i słyszą tych prezenterów, ale sami nie uczestniczą w dyskusji. Mogą napisać wiadomość na czacie lub wysłać pytanie do prezentera.

W MyOwnConference uczestnik webinaru może poprosić o głos. Prezenter też może poprosić każdego z uczestników odpowiedzieć na pytanie nie tylko pisemnie.

Od czego zacząć przygotowanie webinaru?

Zebraliśmy wpisy, które pomogą Ci, jeśli myślisz o prowadzeniu webinarów, ale nie wiesz, od czego zacząć.

Platforma do webinarów —  najważniejsza rzecz, o którą musisz zadbać. W tym artykule — 10 najpopularniejszych programów do webinarów w Polsce.
Doświadczenie naszych klientów: Jak stworzyć kurs online: sprzęt, koszty, kwestie prawne
Jak przygotować pierwszy webinar. Krótki przewodnik i porady od naszego działu wsparcia.
Tu są jeszcze kilka wskazówek, jak zorganizować pierwszy webinar.

Jeśli chcesz, aby Twoje spotkanie było zorganizowane w pełni profesjonalnie i było efektywne, musisz rzetelnie wybierać pokój webinarowy, w którym będziesz prowadzić swoje szkolenia. Dobry zestaw słuchawkowy z mikrofonem też się przyda. Ale warto pamiętać, że nie jest to najistotniejsza rzecz. Webinar to poważne wydarzenie, a jego sukces zależy od przygotowania i umiejętności oratorskich.

MyOwnConference umożliwia spotkania online z przeglądarki. Do wejścia do pokoju uczestnik i prowadząca spotkanie osoba potrzebują tylko linku, który można skopiować, wysłać na e-mail poprzez nasz system wysyłki, lub w inny sposób. Można wszystko przetestować za darmo po założeniu konta (bez podania informacji płatniczych.) Najtańsza opcja na 60 uczestników kosztuje 30 euro miesięcznie. Przez ten miesiąc liczba webinarów nieograniczona.

Cennik programu do webinarów MyOwnConference nowy

Wciąż nie wiesz, jak samodzielnie zrobić webinar? Wiemy, że na początku wybór tematu, tworzenie landing page’a, reklamy czy prezentacji może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Być może myślisz, że jeszcze nie jesteś gotowy, ale prawda jest taka, że nigdy nie jesteśmy gotowi na 100%. Nie czekaj, aż ktoś przyjdzie i powie: „Słuchaj, jesteś już ekspertem — teraz na pewno możesz prowadzić szkolenia”. Organizacja szkoleń nie jest wcale taka trudna. Dlatego przygotowaliśmy małą instrukcję, dzięki której będziesz mógł samodzielnie zrobić transmisję w 30 sekund i sam dowesz się, co to jest webinarium.

Rozpocznij swoją przygodę z webinarami. Załóż darmowe konto na platformie do webinarów MyOwnConference i przetestuj wszystko. Możesz korzystać ze wszystkich możliwości naszej platformy na stałe i bez limitu.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!