Distance learning lub nauka na odległość na platformie do webinarów

Distance learning nauka na odległość

Distance learning (d-learning) lub nauka na odległość — to dość popularny sposób na zdobywanie wiedzy i wykształcenia. Zarówno duże, jak i małe firmy, uczelnie i nauczyciele docenili już zalety edukacji online i codziennie korzystają z tego narzędzia. Jeśli chcesz dowiedzieć się o więcej o nauczaniu, zapraszamy porozmawiać o webinarach — jednym ze skuteczniejszych narzędzi do distance learning.

Aby przeczytać o wadach i zaletach e-learninga, kliknij tu.

Webinary do distance learningu

Jeśli tylko planujesz wdrożyć edukację online do szkoleń współpracowników lub uczniów, wtedy webinary — to właśnie taka forma spotkań, od której możesz zacząć. Za chwilę wyjaśnię dlaczego.

Koszt ich wdrożenia nie jest wysoki. Konto na platformie do webinarów kosztuje około 130 złotych miesięcznie za pokój na 60 osób. Gdyż komputer i internet, które są potrzebne do prowadzenia webinarów,  obecnie ma każdy pracownik lub student.

Jeśli już korzystasz z distance learning, wtedy dzięki webinarom, Twoje szkolenia zmienią się na lepsze. Otrzymasz miejsce “tętniące potencjałem”, gdzie dużo się dzieje. Szkolenia będą interaktywne, dostaniesz mnóstwo narzędzi do prowadzenia zajęć, sprawdzania wiedzy, komunikacji z grupą.

Polecamy wpis: Webinary dla osób z niepełnosprawnością: prosty krok w kierunku integracji

Jakie rodzaje zajęć można zorganizować na platformie do webinarów:

  • zajęcie w określonej grupie;
  • online konferencję dla pewnej branży z kilkoma prezenterami;
  • szkolenie online jako seria pytań i odpowiedzi;
  • testy i ocena wiedzy.

Sam webinar lub trening nie wystarczą, żeby rozwinąć umiejętności praktyczne. Jeśli chcesz nie tylko przekazać informacje, ale także nauczyć wykorzystania nowych umiejętności, zadbaj o praktyczne zadania i master class.

Narzędzia do prowadzenia distance learning

Przygotowując się do webinaru, pamiętaj, by zadbać o jego wygląd. Jeśli zrezygnujesz z wykorzystania informacji graficznej i specjalnych narzędzi do interakcji, to musisz się liczyć ze znudzeniem widzów. Do sprawdzonych narzędzi d-learningu na platformach do webinarów należą nie tylko testy i ankiety:

Prezentacja. Pomóż swoim uczniom zrozumieć i zapamiętać wszystko — przygotuj prezentację za pomocą obrazów wizualnych i schematów, które pełnią kluczową rolę w efektywnym zapamiętywaniu przekazywanych treści. Jeśli pokażesz wysokiej jakości materiały, które pasują do tematu lekcji, twoje słowa będą zrozumiałe dla słuchaczy.

Pamiętaj o minimalizmie. Mniej znaczy więcej — to przysłowie jak najbardziej pasuje do prezentacji. Jeśli Twoim celem jest uzyskanie najlepszego wyniku, potrzebujesz kilku narzędzi, krótki tekst, proste słowa i zdania.

Czat. Na 6-10 minut włącz uwagę uczestników poprzez zadawanie pytań. Zachęcaj do podania przykładów z wykorzystaniem nowej informacji, ale unikaj zbyt złożonych pytań. Omów kilka odpowiedzi, podsumuj i kontynuuj wykład.

Filmy. Interesujące i skuteczne narzędzie do zapamiętywania. Lekcje wideo są jedną ze skuteczniejszych form nauki. Niestety, polscy nauczyciele i szkoleniowcy rzadko korzystają z tej możliwości, ponieważ uważają, że tworzenie wideo jest trudne i czasochłonne. Na szczęście, obecnie można znaleźć wiele edytorów to tworzenia filmów animowanych i zwykłych, które są proste i wygodne. W tym filmie znajdziesz przykłady darmowych i płatnych serwisów i wszystkie odnośniki do nich.

Tablica wirtualna. Na takiej tablicy możesz pisać, rysować, podkreślać treści na slajdach, a następnie wyczyścić jednym kliknięciem.

Pokaz ekranu. Jeszcze jeden sposób, imitujący tablicę. Uczniowie widzą wszystko, co jest na ekranie Twojego komputera. Podczas wykorzystania tego trybu, unikaj gwałtownych ruchów myszy oraz szybkiego przejścia z jednego obrazu lub strony do kolejnych. Cały czas rozmawiaj z widownią, jeśli zauważysz opóźnienie — policz do trzech i zadawaj pytania: “Widzieliście, jak tu trafiłem?”. Najczęściej przyczyną zatrzymywania obrazu jest wolne połączenie internetowe.

Nagranie. Pozwala obejrzeć szkolenie po zakończeniu spotkania. Nagranie przyda się nie tylko dla uczestników szkolenia, którzy nie zdążyli przyjść, ale i dla wszystkich, którzy chcą utrwalić informacje.

Umiejętność pracy z narzędziami pomoże Ci szkolić swoich studentów efektywnie i ciekawie.

Podpowiedzi dla ciekawego distance learningu

d-learning tips and tricks

Webinar — to niezwykłe spotkanie. Z jednej strony, wszystko jest na żywo: wykład, rozmowa z uczestnikami, a z drugiej strony, nie widzisz słuchaczy. Przez to trudno jest zrozumieć, jak odbierają informację. Aby uniknąć wszelkich niedogodności i być pewnym, że prowadzenie webinaru było zarówno korzystne, jak i przyjemne, weź pod uwagę następujące zalecenia:

1) Nie czytaj slajdów. Dotyczy to też długich przygotowanych tekstów. Ten błąd to świetny sposób na “uśpienie widzów”, albo zachęcenie ich do bezrefleksyjnego przeglądania Facebooka. Na pewno nie chcesz wywołać takiego efektu. 

2) Rozumiem Twoją potrzebę opowiedzenia o wszystkim na raz. Postaraj się jednak, by webinar nie trwał ponad 50-60 minut. Po tym czasie nasz mózg nie potrafi dłużej wchłaniać nawet najciekawszej informacji.

3) Zaoszczędź sobie czas i nerwy i poproś o pomoc, chodzi o wsparcie moderatora. Kwestie techniczne, ciągłe pytania o nagrania — to naprawdę może być nie do ogarnięcia dla jednej osoby. Jeśli tylko zaczynasz lub masz nową grupę, która nie zna się na webinarach, lepiej poproś, by ktoś przejął za Ciebie obowiązek odpowiadania na czacie. Będziesz mógł się skupić jedynie na szkoleniu.

4) Najgorsze, czego można doświadczyć na webinarze — to prowadzący ze słabym łączem internetowym. Obraz zatrzymuje się, a dźwięk przerywa? Przez to uczniowie mogą być zdenerwowani, a prezenter — sfrustrowany. Jeśli chcesz tego uniknąć, zadbaj o kilka rzeczy.

  • Wyłącz Skype i zbędne zakładki przeglądarki.
  • Sprawdź swój sprzęt i łącze przed webinarem.
  • Gdy masz wolne połączenie, zmniejsz jakość obrazu z kamery w pokoju webinarowym.
  • Pomyśl o innym dostawcy internetu lub droższym planie taryfowym.

Podsumowując

Webinary świetnie nadają się do d-learningu. Umożliwiają interakcję ze studentami w czasie rzeczywistym, oferują mnóstwo narzędzi do nauczania i zaangażowania uczestników.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy webinary są odpowiednim narzędziem do Twojego programu distance learningu, zachęcamy to zrobić już teraz i testować wszystkie funkcje profesjonalnej platformy za darmo.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!