Wysoka efektywność edukacji online – prawda czy mit?

W świecie, który cały czas się zmienia, chęć zdobywania nowych umiejętności to jedna z najbardziej pożądanych cech specjalisty w każdej branży. Pracodawcy szukają nie tylko profesjonalisty w konkretnej dziedzinie. Szukają także osoby, której znajomość edukacji online, nie jest obca. Doceniani są również kandydaci, którzy ciągle chcą się uczyć i podnosić swoje kwalifikacje. Rozwój gospodarki cyfrowej powoduje, że powstają nowe miejsca pracy dla wykwalifikowanych specjalistów. Oprócz tego, wzrasta konkurencja wśród pracodawców, którzy pragną zdobyć cenny talent.

Wraz z upływem czasu liczba osób, które korzystają z edukowania przez internet, szybko wzrasta. E-learning, (albo inaczej edukacja online za pomocą Internetu i technologii komunikacyjnych) oferuje szereg możliwości ilościowego i jakościowego zwiększenia dostępu do edukacji. Popyt na zdobycie wykształcenia jest kolejnym istotnym elementem w szybkim rozwoju edukacji online, dlatego po takie narzędzie sięgają nie tylko prywatne firmy, ale też uniwersytety, szkoły, biznes.

Jak przeprowadzić zdalną lekcję dla 30-osobowej klasy?

Uczniowie mogą zyskać więcej z edukacją online

edukację zdalną

Często uczeń, siedzący w swoim pokoju i szukający informacji przez Internet, może lepiej skoncentrować się na temacie lub przedmiocie, niż uczniowie, którzy są obecni na zajęciach i rozpraszają siebie nawzajem. W tych tradycyjnych klasach uczniowie mogą zostać poproszeni, o odpowiedź na pytanie lub obronę swojego punktu widzenia na dany temat. Właśnie w taki sposób można przywrócić ich uwagę. Nie można zaprzeczyć, że dla osoby, która potrzebuje dodatkowej motywacji i kontroli, będzie to lepsza forma nauki. Jednak studenci, którzy są zmotywowani i wiedzą na co muszą zwrócić uwagę, uzyskają więcej z edukacji online.

O tym, jakie są wady edukacji online, możesz przeczytać w tym wpisie.

Nauka online może być zabawna i ciekawa

nauka online

Według badań, uczniowie mogą zdobyć lepsze oceny dzięki narzędziom do edukacji online. Jest to najlepsze rozwiązanie do nauki przedmiotów ścisłych. Z pozoru może wyglądać to niewiarygodnie, ale trudne formuły i obliczenia z matematyki, fizyki, chemii mogą zostać zastąpione ciekawą, angażującą grą. Edukacja online stanie się zajęciem, do którego uczniowie będą podchodzili z entuzjazmem dzięki grywalizacji. Uczniowie mogą komunikować się z nauczycielem swobodnie i trochę mniej formalnie, dzięki temu będą odczuwali mniej stresu. To bardzo ważny aspekt, szczególnie na egzaminach i testach.

Edukacja online jest tańsza i może zaoszczędzić czas

wygodna i skuteczna edukacja

Rodzice zawsze pragną dać swoim dzieciom wszystko, co najlepsze. W tym przypadku edukacja nie jest wyjątkiem. Jednak nie każdy rodzic, może zapewnić swojemu dziecku, naukę w prestiżowej szkole lub pozwolić sobie na opłacanie indywidualnych lekcji. Zajęcia online w grupach mogą być świetnym rozwiązaniem i alternatywą drogich korepetytorów. Dla ucznia taka nauka będzie wygodniejsza ze względu na to, że zwykle musi on cały dzień siedzieć w klasie, a potem jeszcze spędzać czas z korepetytorem. Nauczanie za pomocą komputera lub tabletu wymaga zdecydowanie mniej wysiłku. Można po prostu usiąść wygodnie, wybrać dowolne miejsce w domu, dopasować czas, zmienić ubranie na mniej oficjalne, postawić obok kubek z herbatką. Nie można zapominać o tym, że w taki sposób oszczędzamy czas, który tracimy na dojazdy. Właśnie takie drobiazgi mogą nas uratować od niepotrzebnego stresu, pozwalając zagospodarować zyskany czas na rzeczy znacznie przyjemniejsze i bardziej przydatne.

Edukacja dla wszystkich

Edukacja online pozwala na to, by każdy mógł się uczyć. Wiele osób nie ma takiej możliwości, jak nauczanie w szkole, na uczelni lub wzięcie udziału w kursach. Powody mogą być różne: choroba, podróże, a także znaczna odległość od domu i brak przystosowania dla osób niepełnosprawnych. W związku z tym, edukacja przez Internet daje szansę uczenia się z przyjemnością, przebywając w swoich domach. Każdy będzie miał możliwość zdobycia dobrego wykształcenia, nauczenia się nowego zawodu i niezbędnych umiejętności.

Demokratyzacja i prestiż edukacji

edukacja online dostępna

Większość internetowych platform edukacyjnych jest w stanie wyedukować miliony studentów na całym świecie. Tutaj praktycznie nie spotkasz się z brakiem miejsc w klasie. Dlatego, nawet gdy grupa jest już pełna, znalezienie innej nie będzie żadnym problemem. Ponadto, organizatorzy takich zajęć mogą zapraszać na wykłady i szkolenia specjalistów lub wykładowców z różnych miast i krajów. Dzięki temu nie tylko podniesie się prestiż, ale też jakość i znaczenie wykształcenia i dyplomu. Z takiej alternatywy najczęściej korzystają uczelnie, które chcą mieć wśród swoich pracowników wybitnych profesorów.

Oczywiście wielu osobom nadal trudno uwierzyć w to, że edukacja online może być taka sama, a czasami nawet bardziej skuteczna, niż forma tradycyjna. Pytając pracodawców, takich jak nowoczesne firmy IT, kogo najchętniej zatrudniają, odpowiedź będzie prosta – absolwentów z nowoczesnych kursów lub uczelni, które wykorzystują narzędzia edukacji online. Absolwenci z dyplomem uniwersytetu, którego baza naukowa praktycznie nie zmienia się, mają słabszą perspektywę znalezienia atrakcyjnej oferty pracy. Wybór należy do Was.

Może Ci się spodobać: Jak ożywić content i nie dać nudom zabić Twój e-learning

Spodobał ci się ten post? Podziel się!