Historia webinarów

Co to jest webinar

Webinary, czyli seminaria online już od dawna są ważną częścią naszego życia. Jednak niewiele osób wie, jaka jest historia webinarów, jak i gdzie to wszystko się zaczynało. Dlatego dzisiaj proponujemy zapoznać się z początkami tej wyjątkowej technologii.

Początki webinarów zaczęły się w latach 80. Właśnie wtedy, na samym początku historii Internetu, pojawiają się poprzednicy webinarów — pierwsze systemy komunikacji tekstowej w trybie rzeczywistym, takie jak IRC. W połowie lat 90. pojawiają się już web czaty i programy do natychmiastowej wymiany wiadomości.

W roku 1995 firma PictureTel przedstawia nowy program LiveShare Plus. To aplikacja umożliwiająca pokazywanie i współdzielenie ekranu, wysyłanie plików do innych użytkowników oraz komunikację na czacie.

Pierwsze otwarte web konferencje pojawiły się w maju 1996 roku dzięki firmie Microsoft, która udostępniła NetMeeting. Ten program wyglądał jako wbudowana wtyczka do przeglądarki Internet Explorer 3.0. NetMeeting pozwolił na wymianę informacją w trybie rzeczywistym.

Pierwsza aplikacja do webinarów

PlaceWare to pierwsza aplikacja do webinarów, którą firma Xerox PARC wydała w tym samym roku.

Dzięki temu programowi jeden lub kilka użytkowników mogli przemawiać na prezentacji online do setek czy nawet tysięcy słuchaczy z całego świata. Oprócz tego aplikacja PlaceWare oferowała inne możliwości: badania ankietowe, czat prywatny, zaproszenie do zabrania głosu przez innych uczestników webinaru w trakcie transmisji.

Od tablicy szkolnej do e-learning. Jak nauczyciel może zarabiać w Internecie?

W roku 1998 Eric R. Korb zarejestrował znak handlowy dla terminu „webinar”, ale nie potrafił tego obronić w sądzie. Teraz znak „webinar” jest przypisany do InterCall.

W roku 1999 świat zobaczył program WebEx Meeting Center, później nazwa została zmieniona na WebEx. Za pomocą tego programu można było prowadzić webinary dla 1000 uczestników jednocześnie.

Od roku 2000 na rynku powstaje co raz więcej platform webinarowych: GoToMeeting, GoToWebinar, ClickWebinar, MyOwnConference. Co rok pojawiają się nowe funkcje i możliwości.

Podsumowując, widzimy, że historia webinarów dotyczy tylko kilkudziesięciu lat wstecz, ale w tym czasie dynamicznie rozwijała się zarówno technologia webinarowa, jak i serwisy do ich prowadzenia.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!