Co to jest webinar

Webinar lub webinarium to prezentacja, lekcja, seminarium lub trening zorganizowany za pomocą technologii webcast. Można go nazwać analogiem zwykłego seminarium, tylko że można go prowadzić na odległość, przez internet.

Wikipedia podaje takie traktowanie webinaru — rodzaj internetowego seminarium, która umożliwia obustronną komunikację między prowadzącym spotkanie a uczestnikami, z wykorzystaniem wirtualnych narzędzi.

Charakterystyczną cechą webinarów jest interaktywność — to znaczy możliwość dyskutować, wysyłać i odbierać informację w czasie rzeczywistym.

Podstawowe możliwości webinarów:

  • wielostronna konferencja;
  • możliwość ładowania i oglądania prezentacji i wideo;
  • czat tekstowy;
  • wirtualna tablica;
  • ankietowanie i głosowanie;
  • współdzielenie ekranu swojego komputera;
  • nagrywanie transmisji i możliwość oglądać go wielokrotnie.

Zalety webinarów

Seminarium online są wygodne jak dla prowadzących, tak i dla uczestników. Chyba dlatego taka forma wydarzeń online staje się co rok bardziej popularna. Webinary pomagają prowadzić konferencje i spotkania w wygodniejszy i efektywniejszy sposób. Każdy człowiek może prowadzić naradę lub uczestniczyć w webinarze tuż przy biurku w pracy, lub w domu. I nie ma różnicy czy jesteś w delegacji służbowej, czy na urlopie. Można już się nie martwić o wynajęciu sali, o przerwach na kawę i dojazdach, aby prowadzić konferencję, masz tylko parę raz kliknąć myszką!

Czego potrzebujesz do webinaru?

Dla prowadzenia webinaru nie musisz instalować dodatkowego oprogramowania i sprzętu. Aby zacząć konferencję online wystarczy mieć komputer podłączony do Internetu, kartę dźwiękową, głośniki i mikrofon. Dobra wiadomość: prawie każdy nowoczesny komputer ma wszystko niezbędne. Co najważniejsze, nie musisz posiadać jakiejś technicznej wiedzy. Jeśli umiesz korzystać z wyszukiwarki i oglądać wideo na YouTube, to prowadzenie webinaru nie będzie dla Ciebie trudne.

Jeśli chcesz, aby Twoje spotkanie było zorganizowane w pełni profesjonalnie i było efektywne, musisz rzetelnie wybierać pokój webinarowy, w którym będziesz prowadzić swoje szkolenia. Dobry zestaw słuchawkowy z mikrofonem też się przyda. Ale warto pamiętać, że sprzęt to nie jest najważniejsza rzecz. Webinar to poważne wydarzenie, a jego sukces zależy też od przygotowania i umiejętności oratorskich.