Distance learning za pomocą platformy do webinarów

Distance learning

Distance learning (d-learning) lub nauka na odległość — to dość popularny sposób na zdobywanie wiedzy i wykształcenia. Zarówno duże, jak i małe firmy, uczelnie i nauczyciele prywatne docenili już zalety edukacji online i codziennie korzystają z tego narzędzia. Dzisiaj chcielibyśmy porozmawiać o webinarach — jednym ze skutecznych narzędzi do distance learning.

A tu możesz przeczytać o wadach i zaletach e-learningu.

Webinary do distance learningu

Jeśli tylko planujesz wdrożyć edukację online do szkoleń współpracowników lub uczniów, wtedy webinary — to właśnie taka forma spotkań, od której masz zacząć. Za chwilę wyjaśnię dlaczego.

Koszt ich wdrożenia nie jest wysoki. Konto na platformie do webinarów kosztuje około 130 złotych miesięcznie za pokój na 60 osób. Komputer i internet, które są potrzebne do prowadzenia webinarów, chyba i tak ma każdy Twój pracownik lub student.

Jeśli już korzystasz z distance learning, wtedy dzięki webinarom, Twoje szkolenia zmienią się na lepsze. Otrzymasz naprawdę żyjące miejsce, gdzie dużo się dzieje. Szkolenia będą interaktywne, dostaniesz więcej narzędzi do prowadzenia zajęć, sprawdzania wiedzy, komunikacji z grupą.

Jakie rodzaje zajęć można zorganizować na platformie do webinarów:

 • zajęcie w określonej grupie;
 • online konferencję dla pewnej branży z kilkoma prezenterami;
 • szkolenie online jako seria pytań i odpowiedzi;
 • testy i ocena wiedzy.

Samego tylko webinaru lub treningu nie wystarczy, jeśli chodzi o rozwijanie umiejętności praktycznych. Jeśli chcesz nie tylko przekazać informacje, ale także nauczyć wykorzystaniu nowych umiejętności, zadbaj o praktyczne zadania i master class.

Narzędzia do prowadzenia distance learning

Przygotowując się do webinaru, pamiętaj, by zadbać o jego wygląd. W końcu, jeśli zrezygnujesz z wykorzystania informacji graficznej i specjalnych narzędzi do interakcji, uczestnicy mają wszelkie szanse po prostu zasnąć. Do sprawdzonych narzędzi d-learningu na platformach do webinarów należą nie tylko testy i ankiety:

Prezentacja. Pomóż swoim uczniom zrozumieć i zapamiętać wszystko — przygotuj prezentację za pomocą obrazów wizualnych, schematów i kluczowych tez. Zbierz wysokiej jakości materiały, które pasują do tematu lekcji i będą zrozumiałe dla słuchaczy.

Pamiętaj o minimalizmie. Mniej znaczy lepiej — to przysłowie jak najbardziej pasuje do prezentacji. Aby uzyskać najlepszy wynik, potrzebujesz minimum narzędzi, krótki tekst, proste słowa i zdania.

Czat. Każde 6-10 minut włącz uwagę uczestników poprzez zadawanie pytań, zachęcaj do podania przykładów z wykorzystaniem nowej informacji. Ale unikaj zbyt złożonych pytań. Omów kilka odpowiedzi, podsumuj i kontynuuj wykład.

Filmy. Nie nudne i skuteczne narzędzie do zapamiętywania. Lekcje wideo są mega skuteczne do nauki. Niestety, polskie nauczyciele i szkoleniowcy rzadko z tego korzystają, ponieważ uważają, że tworzenie wideo jest trudne i czasochłonne. Na szczęście teraz można znaleźć wiele edytorów to tworzenia filmów animowanych i zwykłych, które są proste i wygodne. W tym filmie znajdziesz przykłady darmowych i płatnych serwisów i wszystkie odnośniki do nich.

Tablica wirtualna. Na takiej tablice możesz pisać, rysować, podkreślać coś na slajdach, a następnie wyczyścić jednym kliknięciem.

Pokaz ekranu. Jeszcze jeden sposób, imitujący tablicę. Uczniowie widzą wszystko, co jest na ekranie Twojego komputera. Podczas wykorzystania tego trybu, unikaj gwałtownych ruchów myszy oraz szybkiego przejścia z jednego obrazu lub strony do następnych. Cały czas rozmawiaj z widownią, jeśli zauważysz opóźnienie — policz do trzech i zadawaj pytania: “Widzieliście, jak tu trafiłem?”. Najczęściej przyczyną zatrzymywania obrazu jest wolne połączenie internetowe.

Nagranie. Pozwala obejrzeć szkolenie po zakończeniu spotkania. Nagranie przyda się nie tylko dla tych uczestników szkolenia, którzy nie zdążyli przyjść, ale i dla wszystkich, kto chce powtórzyć informację.

Umiejętność pracy z narzędziami pomoże Ci szkolić swoich studentów efektywnie i ciekawie.

Podpowiedzi dla ciekawego distance learningu

d-learning tips and tricks

Webinar — to niezwykłe spotkanie. Z jednej strony, wszystko jest na żywo: wykład, rozmowa z uczestnikami, a z drugiej strony, nie widzisz słuchaczy. Przez to trudno jest zrozumieć, jak odbierają informację. Aby uniknąć wszelkich niedogodności i być pewnym, że prowadzenie webinaru było zarówno korzystne, jak i przyjemne, weź pod uwagę następujące zalecenia:

1) Nie czytaj slajdów. Dotyczy to też długich przygotowanych tekstów. Takie czytanie to świetny sposób na słodką drzemkę i powód wejść na Facebooka. A to chyba nie taki efekt, który jest nam potrzebny.

2) Rozumiem Twoje pragnienie opowiedzieć o wszystkim i to natychmiast. Ale postaraj się, by webinar nie trwał ponad 50-60 minut. Nasz mózg wręcz nie potrafi dłużej wchłaniać nawet najciekawszej informacji.

3) Zaoszczędź sobie czas i nerwy i poproś o pomoc. Mówię o moderatorze. Kwestię techniczne, ciągłe pytania o tym, czy będzie nagrania — to naprawdę może być nie do ogarnięcia dla jednej osoby. Więc jeśli tylko zaczynasz lub masz nową grupę, która nie zna się na webinarach, lepiej poprosić, by ktoś odpowiadał na czacie, a Ty skup się na szkoleniu.

4) Najgorsze, co można zobaczyć na webinarze — to prowadzący ze słabym łączem internetowym. Obraz się zatrzymuję, dźwięk się przerywa. Uczniowie są zdenerwowane, a prezenter — sfrustrowany. Aby tego uniknąć, zadbaj o kilka rzeczy.

 • Wyłącz Skype i zbędne zakładki przeglądarki.
 • Sprawdź swój sprzęt i łącze przed webinarem.
 • Gdy masz wolne połączenie, zmniejsz jakość obrazu z kamery w pokoju webinarowym.
 • Pomyśl o innym dostawcy internetu lub droższym planie taryfowym.

Podsumowanie. Webinary świetnie się nadają do distance learningu. Umożliwiają interakcję ze studentami w czasie rzeczywistym, oferują mnóstwo narzędzi do nauczania i zaangażowania uczestników.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy webinary są odpowiednim narzędziem do Twojego programu distance learningu, zachęcamy to zrobić już teraz i testować wszystkie funkcje profesjonalnej platformy za darmo.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności wyłącznie w celu zamieszczenia komentarza na blogu.