Efektywność edukacji online – prawda czy mit?

W świecie, który cały czas się zmienia, chęć zdobywania nowych umiejętności to jedna z najbardziej pożądanych cech specjalisty w każdej branży. Pracodawcy wolą znaleźć nie tylko profesjonalistę. Szukają lecz osoby znajomej z edukacją online, która chce ciągle się uczyć i podnosić swoją kwalifikację. Rozwój gospodarki cyfrowej powoduje, że powstają nowe miejsca pracy dla takich wykwalifikowanych specjalistów. Wzrasta też konkurencja wśród pracodawców, którzy pragną zdobyć cenny talent.

W miarę upływu czasu liczba ludzi, którzy korzystają z edukowania przez internet, rośnie szybko. E-learning, czy inaczej edukacja online za pomocą internetu i technologii komunikacyjnych oferuje szereg możliwości ilościowego i jakościowego zwiększenia dostępu do edukacji. Popyt na zdobycie wykształcenia jest kolejną ważną rzeczą w szybkim rozwoju edukacji online, dlatego sięgają po takie narzędzie już nie tylko kursy, ale też uniwersytety, szkoły, biznes.

Uczniowie mogą zyskać więcej z edukacją online

edukację zdalną

Często uczeń, siedzący w swoim pokoju i szukający wiedzy przez internet, może lepiej skoncentrować się na temacie lub przedmiocie, niż uczniowie, którzy są obecni na zajęciach i chichoczą z kolegami w klasie. W tych tradycyjnych klasach uczniów mogą poprosić, by odpowiedzieli na pytanie lub obronić swój punkt widzenia na dany temat i w taki sposób przywrócić ich uwagę. I tutaj nie można zaprzeczyć: dla osoby, która potrzebuje dodatkowej motywacji i kontroli, lepiej pasuje edukacja tradycyjna. Ale poza tym studenci, którzy znają, co naprawdę muszą wiedzieć, są zmotywowani, uzyskają więcej z edukacją online.

O tym, jakie są wady edukacji online, można przeczytać w tym wpisie.

Nauka online może być zabawna i ciekawa

nauka online

Według badań uczniowie potrafią zdobywać lepsze oceny dzięki narzędziom do edukacji online. Szczególnie dobrze to działa dla przedmiotów ścisłych. Może to wyglądać niewiarygodnie, ale trudne formuły i obliczenia z matematyki, fizyki, chemii mogą zostać ciekawą, angażującą grą. Edukacja online może być przyjmowana z entuzjazmem dzięki grywalizacji, komfortu. Uczniowie mogą komunikować z nauczycielem swobodnie i trochę mniej formalnie, odczuwając mniej stresu. A to jest ważne, szczególnie na egzaminach i testach.

Edukacja online jest tańsza i może zaoszczędzić czas

wygodna i skuteczna edukacja

Rodzice zawsze pragną dać swoim dzieciom wszystko, co jest najlepsze, edukacja nie jest wyjątkiem. Ale nie każdy może zapewnić nauczanie w prestiżowej szkole lub opłacać indywidualne lekcje. Zajęcia online w grupach mogą być świetnym rozwiązaniem i alternatywą drogim korepetytorom. Dla ucznia taka nauka będzie lepsza ze względu na to, że zwykle musi on cały dzień sztywnie siedzieć w klasie w szkole, a potem jeszcze siedzieć z korepetytorem. Natychmiast nauczanie za pomocą komputera lub tabletu wymaga mniej wysiłku. Można po prostu usiąść wygodnie, wybrać dowolne miejsce w domu, dopasować czas, zmienić ubranie, postawić obok kubek z herbatką. Nie warto zapominać i o to, że w taki sposób oszczędzamy czas, który byśmy stracili na dojazdach. Takie drobiazgi mogą uratować od niepotrzebnego stresu, pozwalają znaleźć czas na coś przyjemnego i przydatnego.

Edukacja dla wszystkich

Edukacja online pozwala na to, by każdy mógł się uczyć. Wiele osób nie mają po prostu takiej opcji, jak nauczanie w szkole, na uczelni lub kursach. Powody mogą być różne: choroba, podróże, dekret i odległość od domu, brak warunków dla osób niepełnosprawnych. A edukacja przez internet daje szansę uczyć się z przyjemnością, przebywając w swoich domach. Każdy potrafi zdobyć dobre wykształcenie, nauczyć się nowego zawodu i niezbędnych umiejętności.

Demokratyzacja i prestiż edukacji

edukacja online dostępna

Większość internetowych platform edukacyjnych jest w stanie wyedukować miliony studentów na całym świecie. Tutaj prawie nie spotkasz się z brakiem miejsc w klasie. Nawet gdy grupa jest już pełna, znalezienie innej nie będzie żadnym problemem. Ponadto, organizatorzy edukacji online mogą zapraszać na wykłady i szkolenia profesjonalistów lub wykładowców z różnych miast i krajów. Dzięki temu nie tylko podniesie się prestiż, ale też jakość i znaczenie ich wykształcenia i dyplomu. Z tego często korzystają uczelnie, które chcą mieć wśród swoich pracowników wybitnych profesorów.

Oczywiście wielu ludziom nadal trudno uwierzyć w to, że edukacja online może być taka sama, a często nawet bardziej skuteczna, niż tradycyjna edukacja. Ale zapytajmy, powiedzmy, w nowoczesnych firmach IT, kogo chętniej tam zatrudniają. Uwierzcie, absolwent z dyplomem uniwersytetu, którego baza naukowa prawie się nie zmienia, ma mniej perspektyw, niż absolwent z zaawansowanych kursów lub uczelni, które korzystają z nowoczesnych narzędzi edukacji online. Wybór należy do Was.

Może Ci się spodobać: Jak ożywić content i nie dać nudom zabić Twój e-learning

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności wyłącznie w celu zamieszczenia komentarza na blogu.