Historia webinarów

Co to jest webinar

Webinary, czyli seminaria online już od dawna są ważną częścią naszego życia. Ale chyba mało kto wie, jaka jest historia webinarów, jak i gdzie to się wszystko zaczynało. Dlatego dzisiaj proponujemy Ci zaznajomić się z początkami tej wspaniałej technologii.

Historia webinarów zaczyna się w latach 80. Właśnie wtedy, na samym początku historii internetu, pojawiają się poprzednicy webinarów — pierwsze systemy komunikacji tekstowej w trybie rzeczywistym, takie jak IRC. W środku lat 90. zjawiają się już web czaty i programy do natychmiastowej wymiany wiadomości.

W roku 1995 firma PictureTel przedstawia nowy program LiveShare Plus. Ta aplikacja umożliwia pokazywanie i współdzielenie ekranu, wysyłanie plików do innych użytkowników oraz komunikację na czacie.

Pierwsze otwarte web konferencje pojawiły się w maju 1996 roku dzięki firmie Microsoft, która zwiastowała o NetMeeting. Ten program wyglądał jako wbudowana wtyczka do przeglądarki Internet Explorer 3.0. NetMeeting pozwolił na wymianę informacją w trybie rzeczywistym.

PlaceWare to pierwsza aplikacja do webinarów, którą firma Xerox PARC wydała w tym samym roku.

Dzięki temu programowi jeden lub kilka użytkowników mogli przemawiać na prezentacji online do setek czy nawet tysięcy słuchaczy z całego świata. Oprócz tego PlaceWare oferowała inne możliwości: badania ankietowe, czat prywatny, zaproszenie do słowa innych uczestników webinaru w trakcie transmisji.

W roku 1998 Eric R. Korb zarejestrował znak handlowy dla terminu „webinar”, ale nie potrafił tego obronić w sądzie. Teraz znak „webinar” jest przypisany do InterCall.

W roku 1999 świat zobaczył program WebEx Meeting Center, później nazwa została zmieniona na WebEx. Za pomocą tego programu można było prowadzić webinary dla 1000 uczestników jednocześnie.

Od roku 2000 na rynku powstaje co raz więcej platform webinarowych: GoToMeeting, GoToWebinar, ClickWebinar, MyOwnConference. Co rok pojawiają się nowe funkcje i  możliwości.

Podsumowując, widzimy, że historia webinarów nalicza tylko kilkadziesiąt lat, ale w tym czasie dynamicznie rozwijała się zarówno technologia webinarowa, jak i serwisy do ich prowadzenia.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności wyłącznie w celu zamieszczenia komentarza na blogu.