Jak przygotować dobrą prezentację do webinaru

Jak przygotować dobrą prezentację

Jak twierdzą eksperci, ciekawe i zmysłowe slajdy mogą powiększyć efektywność wystąpienia publicznego o 30%. Mimo to niektórzy prezenterzy robią prezentację w pośpiechu. Czy też czynią zupewnie inaczej i nadmiarę „ozdobiają” slajdy. Jak wynik, szkodzi to efektywności całego webinaru. Ale jak wtedy tworzyć slajdy, które nie tylko zwrócą uwagę słuchaczy, ale i pomogą ich przekonać?

Krok 1. Opracować strukturę wystąpienia

Musisz naprawdę wyklarować sobie strukturę wystąpienia. Lepiej będzie, gdy zapiszesz plan przyszłej prezentacji na papierze lub w edytorze tekstowym. Chociażby zrób schemat tego wykładu w swojej głowie.

Krok 2. Wybierz program do tworzenia slajdów

Jeśli jesteś fanem Microsoft PowerPoint, możesz śmiało pominąć ten krok. Jeśli jesteś już znudzony standardowymi szablonami tego programu, to nastał czas znaleźć czegoś bardziej kreatywnego. Na przykład, dla komputerów Apple możesz pobrać program Keynote.

Nawet jeśli nie chcesz instalować dodatkowych programów, możesz znaleźć rozwiązanie online. Co myślisz o Haiku Deck, Prezi czy Google Presentation? Prezentacje w serwisach online możesz tworzyć i edytować na każdym sprzęcie.

Krok 3. Przygotuj slajdy

Trzymaj się tych 4 zasad, które pomogą Ci uniknąć rozpowszechnionych błędów oraz sprawić, by Twoja prezentacja została bardziej skuteczna.

Zasada 1. Spójność stylu

Używaj jednej czcionki, koloru i tła dla wszystkich slajdów. Jeśli Twoja firma ma korporacyjny styl, to jak najbardziej zachęcamy do jego wykorzystania. Tylko pamiętaj, że logo firmy na każdym slajdzie to już zanadto.

Zasada 2. Jedna idea — jeden slajd

Nie warto umieszczać całej informacji w 10 slajdach. W jednym slajdzie ma się zmieścić teza i element potwierdzający. Może to być obrazek, wykres lub tekst.

Zasada 3. Największe pomysły cechuje prostota

Ludzie nie czytają slajdów, lecz tylko skanują ich. Gdy na slajdzie jest za dużo tekstu, grafiki, to trudno odebrać jego treść. Większość ludzi nie potrafi czytać i słuchać jednocześnie. Upraszczaj slajdy.

Pozbądź się niepotrzebnego. Ogranicz się tylko do jednej lub dwóch czcionek. Wykorzystaj nie więcej niż 3 kolory w prezentacji. Unikaj skomplikowanych efektów i animacji. Rób slajd lakonicznym i intuicyjnie zrozumiałym.

Zasada 4. Połóż nacisk

Podkreślaj najważniejsze na slajdzie. Bez takiego nacisku slajd nie zwróci na siebie uwagi. Zaznacz kluczową myśl za pomocą koloru, podkreślenia, czcionki. Zapamiętaj, że tekst napisany tylko wielkimi literami odwraca uwagę!

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
0