Instrukcja dla uczestnika webinaru.

Spis treści

Wstęp

Postanowiłeś odwiedzić webinar — świetnie! Jesteśmy pewni, że dzięki temu dowiesz się  mnóstwo nowych i ciekawych rzeczy. My w MyOwnConference dokładamy wszelkich  starań, by nie musiałeś myśleć o niczym oprócz wystąpienia prowadzącego. Dlatego właśnie przygotowaliśmy tę instrukcję, z której dowiesz się, jak uczestniczyć w webinarze.

Więcej o webinarach przeczytaj w artykule Co to jest webinar?

W trakcie webinaru mogą zdarzyć się przeróżne sytuacje: problem z połączeniem, dźwiękiem lub wideo, nawet prąd mogą odłączyć w niewłaściwym momencie. Oczywiście wszystko to rzadko się zdarza, ale podobne problemy nie powinni złapać Cię z zaskoczenia. Dlatego musisz uprzednio wiedzieć, jak działać w każdej sytuacji.

Tutaj znajdziesz odpowiedzi, które pomogą Ci szybko rozwiązać każdy możliwy problem techniczny.

Czego potrzebujesz, by uczestniczyć w webinarze?

Do uczestniczenia w webinarze potrzebny jest komputer, smartfon lub tablet połączony z internetem. Prędkością łącza ma bezpośredni wpływ na to, jak dobrze będziesz słyszeć i widzieć prowadzącego na webinarze. Dlatego polecamy korzystanie z webinarów z prędkością łącza od 1 MB/sek.

W celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia awarii lub zatrzymywania obrazu w trakcie webinaru lepiej będzie, gdy spauzujesz lub zakończysz pobieranie plików z internetu i zamkniesz niepotrzebne karty przeglądarki. Radzimy również wyłączyć wszystkie programy, które mogą wpływać na prędkość połączenia: Skype, torrenty i inne.

Jak dołączyć się do webinaru?

Krok 1

5-10 minut przed rozpoczęciem webinaru skopiuj i klej w pasku adresu przeglądarki link, który dostałeś od organizatora webinaru.

Krok 2

W zakładce przeglądarki pojawi się okno wejścia na webinar. Musisz wypełnić wszystkie pola, oznaczone gwiazdką. Pola, które nie są oznaczone, można wypełnić opcjonalnie.

Krok 3

Po wprowadzeniu wszystkich informacji naciśnij przycisk Zaloguj się.

Możesz też wejść na webinar za pomocą portali społecznościowych Facebook, Twitter lub innego, który zostanie zaznaczony. W tym celu kliknij odpowiednią ikonę. Następnie specjalny serwis Social entrance authorization poprosi o dostęp do Twojego konta. Po dokonaniu wejścia na webinar możesz odmówić dostępu.

Uczestniczenie w webinarze poprzez urządzenie mobilne

Uczestniczyć w webinarze ze smartfona lub tabletu można bezpośrednio z przeglądarki, już koniec z pobieraniem i instalowaniem aplikacji. W wersji mobilnej uczestnicy webinaru mają dostęp do wszystkich funkcji, jak i w wersji komputerowej.

Do uczestniczenia w webinarze potrzebny jest komputer, smartfon lub tablet połączony z internetem. Polecamy korzystać z przeglądarek Google Chrome i Firefox dla urządzeń z systemem Android lub Safari dla iOS. Prędkością łącza ma bezpośredni wpływ na to, jak dobrze będziesz słyszeć i widzieć prowadzącego na webinarze. Dlatego polecamy korzystanie z webinarów z prędkością łącza od 1 MB/sek.

Jak wejść na webinar?

Przed rozpoczęciem webinaru skorzystaj z linku, który dostałeś od organizatora webinaru: skopiuj i wklej go w pasku adresu przeglądarki. Lub jeszcze szybciej — kliknij link, by automatycznie otworzyć go w przeglądarce mobilnej. Wypełnij wymagane pola: imię i nazwisko, hasło. Organizator może też poprosić o e-mail lub Skype.

wejść na webinar

Możesz też wejść na webinar za pomocą sieci społecznościowych: Facebook, Twitter, Google+ lub innego z listy.

Jak to działa?

Po wejściu do pokoju webinarowego gość staje się pełnoprawnym uczestnikom wydarzenia, widzi wszystko, co pokazuje prowadzący i korzysta z dostępnych narzędzi. Pokaz filmików, transmisja wideo, mikrofon, prezentacje, pokaz ekranu, wykresy i inne tryby i funkcje są dostępne dla uczestników w wersji mobilnej.
Warto zauważyć, że, wersja mobilna reaguje na zmianę orientacji ekranu (pionowo / poziomo), uczestnik sam decyduje, jak będzie wyglądać webinar.

webinar

Jak włączyć dźwięk?

Kiedy uczestnik wchodzi do pokoju webinarowego, domyślnie transmisja wideo i dźwięk są wyłączone. Aby włączyć wideo i dźwięk, wystarczy kliknąć przycisk pauzy lub głośnika na ekranie.

Jak włączyć dźwięk

Dodatkowe menu

Jeśli nacisnąć na ikonę z 3 liniami, otworzy się dodatkowe menu.

Dodatkowe menu

W oknie, które się pojawi, można wybrać jedną z opcji: pełny ekran, zadać pytanie, zmienić język oraz wyjść z pokoju webinarowego.

pokoju webinarowego

Podczas webinaru

Więc jesteś już w pokoju webinarowym. Jeśli chcesz, możesz zmienić język w pokoju, nacisnąwszy na ikonę flagi w prawym górnym rogu.

W lewej części okna zobaczysz 2 przyciski — Zadaj pytanie i Poproś o zabranie głosu. Po skorzystaniu z pierwszego przycisku możesz napisać wiadomość do prelegenta. Przycisk Poproś o zabranie głosu naciśnij wtedy, gdy chcesz mówić do wszystkich na żywo.

Na dole jest czat, który pozwala na komunikację z prowadzącymi i uczestnikami webinaru.

W środku znajduje się prezentacja lub inne materiały, które pokazuje prowadzący. Aby rozwijać slajd na cały ekran, naciśnij na odpowiedni znak w prawym górnym rogu pokoju webinarowego.

Aby wyjść z trybu pełnoekranowego, naciśnij na klawiaturze Esc.

Po prawej stronie okna możesz zobaczyć listę wszystkich uczestników.

Pamiętaj o szacunek wobec prowadzącego i uczestników w trakcie webinaru, bo w przeciwnym razie organizatorzy mogą wyrzucić Cię z pokoju.

Jak zacząć mówić w pokoju?

Najpierw naciśnij przycisk Poproś o zabranie głosu. Kiedy prezenter zaprosi Cię do rozmowy, potwierdź, że chcesz zabrać głos.

 

Jeśli korzystasz z przeglądarki Chrome, może być, że będziesz proszony o dodatkowe zezwolenia na korzystanie z mikrofonu i kamery. Po tym, jak wszystko potwierdzisz, możesz przemawiać do innych.

Więcej informacji o tym, jak brać udział w rozmowie podczas webinaru.

Jak wybrać mikrofon lub kamerę?

Jeśli prowadzący udostępni Ci prawa prezentera, możesz wybrać, z jakiej kamery lub mikrofonu chcesz korzystać oraz zmienić inne ustawienia

W prawym górnym rogu pokoju webinarowego wejdź do Ustawień lub naciśnij na ikonę ustawień obok swojego imienia na liście uczestników.

Co robić, gdy pojawia się problem techniczny?

Niżej znajdziesz opis i rozwiązania najczęstszych problemów, które mogą wystąpić podczas webinaru.

Możliwe problemy:

 • Nie mogę wejść do pokoju.
 • Taki webinar nie istnieje.
 • Nie widzę prowadzącego.
 • Nie słyszę prowadzącego.
 • Słyszę echo.
 • Mam problem z czatem.

Uwaga! Webinar nie będzie działać w takich wypadkach:

 • Twoja przeglądarka nie wspiera HTML5, lub masz wyłączoną obsługę skryptów JavaScript.
 • Twoja przeglądarka ma zainstalowaną wtyczkę, taką jak AdBlock, uBlock, uMatrix, NoScript i podobne.

Zwróć uwagę: W większości przypadków dlatego, by naprawić problem, wystarczy, że wyczyścisz pamięć podręczną i pliki cookie w przeglądarce. Aby dowiedzieć się o innych możliwych przyczynach wystąpienia problemu, masz przetestować swój komputer za pomocą specjalnego testu systemu.

Test komputera

Jeśli zerwało się połączenie z webinarem, lub wideo i dźwięk „zatrzymały się”, wtedy wejdź do pokoju webinarowego ponownie. W tym celu odśwież zakładkę przeglądarki i wprowadź swoje dane jeszcze raz.

W wypadku gdy nie możesz dokonać wejścia, nie słyszysz prowadzącego lub masz inne problemy techniczne, radzimy zrobić test systemu. W tym celu naciśnij ten odnośnik.

Ten test pomoże Ci w 30 sekund znaleźć przyczynę usterek.

Przekonaj się, że widzisz i słyszysz siebie. Zwróć również uwagę na zakładkę Sprawdzenie portów: upewnij się, że wszystkie porty są otwarte.

 

Nie mogę wejść na webinar

Zdarzają się sytuacje, kiedy uczestnik webinaru nie może wejść do pokoju. Możliwe przyczyny tego problemu:

 1. Osoba prowadząca webinar mogła wcześniej zablokować Ci dostęp do tego webinaru. W tym przypadku skontaktuj się z organizacją, która wysłała Ci link do webinaru, i wyjaśnij przyczynę blokowania.
 2. Możliwa jest sytuacja, że administrator Twojego systemu zakazał dostępu do stron i serwisów, które nie odpowiadają wymaganiom korporacyjnym. W takim przypadku przekaż mu następną wiadomość.

Do odwiedzenia webinaru należy:

 • Uzyskać dostęp do portów 80, 443, 1935.
 • Uzyskać dostęp do takich domen:
   • puzz.me
   • mywebinar.io
   • mywebinar.live
   • myownconference.pl
   • myownconference.com
   • myownconference.cloud
   • myownconference.net
   • puzz.me

Wiadomość “Webinar nie istnieje!”

Powody, z których widzisz tę stronę:

 • otrzymałeś niepoprawny link do webinaru;
 • dostęp do tego webinaru jest zablokowany przez organizatora;
 • webinar jest tymczasowo wyłączony;
 • prezenterzy przestali korzystać z naszych usług.

W takim przypadku skontaktuj się z organizacją lub osobą, która wysłała Ci ten link, aby dowiedzieć się o przyczynach blokowania.

Co robić, jeśli mikrofon i kamera nie działają w Google Chrome?

W Google Chrome musisz potwierdzić dostęp do swojej kamery i mikrofonu w wyskakującym okienku przeglądarki w górnej części ekranu. Potwierdź zezwolenie poprzez naciśnięcie przycisku Allow.

Efekt echa

Aby naprawić ten problem, najpierw trzeba wyjaśnić, gdzie on występuje: po Twojej stronie lub po stronie prelegenta. W tym celu poproś prowadzącego na chwilę zmniejszyć czułość swojego mikrofonu oraz innych urządzeń dźwiękowych podłączonych do komputera. Gdy ten sposób nie pomógł, masz to naprawić po swojej stronie.

Większość komputerów jest wyposażona we wbudowany mikrofon i głośnik, ale zwykle nie mogą zapewnić wysokiej jakości dźwięku i wywołują efekt echa.

Gdy echo występuje po Twojej stronie:

 • Jeśli nie masz zestawu słuchawkowego, natomiast korzystasz oddzielnie z mikrofonu i głośników, spróbuj zmniejszyć czułość głośników lub obniżyć poziom głośności mikrofonu. Można to zrobić zarówno w pokoju wybinarowym, jak i za pomocą preferencji Twojego komputera. Uważaj, by głośność programowa nie przekraczała 80%.
 • W Preferencjach karty dźwiękowej wyłącz efekt echa. Jak to się robi, różni się w zależności od typu karty. Najczęściej — przez Panel sterowania Windows lub przez program, który został zainstalowany razem ze sterownikami karty dźwiękowej. Dla niektórych kart dźwiękowych trzeba włączyć tryb optymalny dla audiokonferencji.
 • Wyłącz Stereo Mix lub ustaw głośność na minimum. Nie zaszkodzi też, jeśli wyłączysz wszystkie urządzenia oprócz mikrofonu (na przykład wejście liniowe).

Inne problemy

Nie słyszę prowadzącego webinaru. Rozwiązanie: Szukaj obrazka z namalowanym głośnikiem. Przekonaj się, że nie jest zakreślony. Użyj suwaków, aby dostosować poziom głośności. Lub odśwież kartkę przeglądarki i wejdź do pokoju ponownie.

Nie widzę wideo z kamery prowadzącego lub jest ono bardzo spowolnione. Rozwiązanie: Odśwież stronę i uruchom połączenie z internetem ponownie.

Nie widzę czatu. Rozwiązanie: przywróć rozmiar okna przeglądarki do standardowych 100%.

Nie widzę slajdów w prezentacji. Rozwiązanie: w ustawieniach komputera sprawdź i ustaw dokładny czas i datę.

Brak wideo i audio od prowadzącego może być związane z wykorzystaniem serwera proxy, co powoduje, że strumieniowanie jest całkiem ograniczone.

Dodatkowe informacje

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie, które Cię interesuje, zapraszamy oznajmić się z innymi naszymi poradnikami oraz z filmami instruktażowymi.

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na częste pytania.

Jeśli chcesz rozpoczęć swoją przygodę z webinarami i samodzielnie prowadzić spotkania, załóż darmowe konto na platformie do webinarów MyOwnConference i przetestuj wszystko za darmo na stałe bez limitu.

Aby się skontaktować z działem wsparcia klienta, naciśnij Konsultant online w prawym dolnym rogu na stronie głównej.