Parę słów o skuteczności nauki online

nauka online

Nauka online jest nie tylko nie gorsza od nauki tradycyjnej, a nawet skuteczniejsza od niej. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Oregonu w USA.

Wcześniej już pisaliśmy o wadach i zaletach e-learningu. Najważniejsze wnioski można zobaczyć tu. Właśnie dlatego to badanie jest tak dla nas ciekawe. No więc, o co chodzi?

Trzy lata trwał eksperyment, którego wyniki opublikował dziennik International Journal of Science Education. Naukowcy udowodnili, że interaktywne narzędzia do edukacji mogą znacznie wpłynąć na zdolności uczniów, co sprawia, że lepiej przyswajają wiedzę.

W eksperymencie wzięli udział uczniowie z 13 szkół z dwóch stanów USA. Jego autorzy opracowali cztery interaktywne szkolenia online. Na pierwszym etapie badacze sprawdzili umiejętności i wiedzę każdego z 2300 uczniów. Następnie przeprowadzili już sam test na komputerach i tabletach.

Wyniki testów pokazały, że po ukończeniu szkoleń uczniowie miały lepsze oceny o 18% z matematyki po tym, jak otrzymali dostęp do narzędzi online. Wyniki z języka angielskiego były lepsze o 15%. W ten sam czas ci, którzy korzystali z tradycyjnych narzędzi (podręczników papierowych), poprawili swoje oceny tylko na 5%.

Te ważne dane wskazują na to, że nauka online jest szczególnie efektywna w dziedzinie matematyki, fizyki i programowania. Ale oprócz tego z jej pomocą można skutecznie nauczyć się języków obcych, biologii, astronomii, ekonomii oraz innych przedmiotów.

Nowoczesne technologie proponują skorzystać z atrakcyjnych i motywujących platform do nauki online. Dla eksperymentu zajęcia robiły się w taki sposób, by uczniowie byli absolutnie wciągnięci i po prostu pragnęli dowiedzieć się więcej. Takiego efektu udało się osiągnąć dzięki interaktywności: oglądanie filmów, wykorzystanie gier, wirtualne eksperymenty, testy online, komunikacja z kolegami z klasy w czasie rzeczywistym.

Według naukowców ten eksperyment udowadnia, że mamy korzystać z nowoczesnych technologii do edukacji i nauki, szczególnie gdy mówimy o naukach ścisłych lub innych przedmiotach, które są trudne dla ucznia. Oprócz tego, że nauka online jest efektywna, jej wdrożenie w codziennym programie edukacyjnym szkoły, uniwersytetu lub innej uczelni jest dość tanie.

Polecamy przeczytać też o tym, z jakich narzędzi korzystają edukatorzy do nauki online, by prowadzić master klasy, treningi online, szkolenia, e-learningu korporacyjnego.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności wyłącznie w celu zamieszczenia komentarza na blogu.