Recenzja książki „Zapomniana sztuka znakomitego przemówienia” Richarda Dowisa

Recenzja książki

Sukces wystąpienia publicznego zależy od wielu czynników: logiki i barwności wypowiedzi, prawidłowej postawy oraz mimiki twarzy, kontaktu wzrokowego z widownią i nawet od wyglądu prelegenta. W książce Richarda Dowisa „Zapomniana sztuka znakomitego przemawiania” pisarz opowiada o wszystkich aspektach wystąpienia publicznego, zaczynając od przygotowywania tez i kończąc wystąpieniem przed ludźmi i nadaniem odpowiedzi na ich pytania.

Ta książka pomoże Ci w przygotowywaniu barwistego i ciekawego wystąpienia, które nikt nie potrafi zapomnieć. Nauczy Cię pokonać strach przed wejściem na scenę i efektywnie współpracować z publiką.

Prowadzimy przygotowywanie

Do wystąpienia musimy się przygotować. Nawet wybitni oratorzy rzadko przemawiali bez przygotowania. Najpierw autor rekomenduje dostroić się psychicznie: myśleć o przemówieniu do widowni nie jak o końcu świata, a jak o możliwości zrobienia czegoś korzystnego dla siebie czy dla firmy. Jeśli przed wystąpieniem czujesz strach, to wcale nie jest powodem dla paniki: rzetelne przygotowanie pomoże Ci pokonać niepokój i doda Ci pewności.

Następny krok to określić cele wystąpienia. Autor zaznacza 6 głównych celów: 1. Zabawa. 2. Poinformowanie. 3. Inspiracja. 4. Motywowanie. 5. Obrona swojego punktu widzenia. 6. Przekonanie. Często orator ma myśli kilka celów jednocześnie.

Po sformułowaniu konkretnego celu napisz plan speechu. Richard Dowis radzi napisać tezy do wszystkich punktów swojego wystąpienia. Potem zaznaczyć trzy-pięć najważniejszych punktów, a pozostałe usunąć lub odnieść do drugorzędnych. Dalej masz ułożyć podstawowe i wspomagające tezy w odpowiedniej kolejności.

Wybieramy słowa

Wystąpienie publiczne to osobliwy rodzaj przemówienia. Ono ma swoje specjalne wymagania i niuanse. Dlatego najwięcej uwagi w tej książce poświęca się werbalnej części wystąpienia.

1. Autor rekomenduję mówić zrozumiałymi słowami, zrezygnować z trudnych terminów i konstrukcji. Korzystaj ze słów, których zazwyczaj używasz.

2. Dadaj do wystąpienia elementy dialogu: osobowe zaimki, pytania retoryczne. Niech Twoja przemowa wygląda jak dialog, a nie wykład.

3. Korzystaj z metafor, porównań i innych technik i środków stylistycznych. To sprawi, że Twoje przemówienie zostanie bardziej interesujące, rytmiczne, a słuchacze zapamiętają go na długo.

4. Nie bój się żartować. Dzięki dobremu żartu można dostać sympatię audytorium i wywołać pozytywne emocje. Humor da możliwość prezenterowi i słuchaczom trochę się odprężyć.

5. Mów inteligentnie. „Niech państwo wyobrazi sobie, że lektor, którego słuchacie, myli się używając słów „założyć” i „ubrać”. To nie przeszkadza w rozumieniu tematu wypowiedzi, ale państwo rozumie, że mówca popełnia błędów leksykalnych. A to znaczy, że możliwie, myli się też w faktach”,

Podtrzymujemy kontakt

Każdy, kto bodaj trochę się ciekawił sztuką wystąpienia publicznego, na pewno zna, jak ważne jest utrzymywanie kontaktu ze słuchaczami. W książce „Zapomniana sztuka znakomitego przemawiania” te nie bardzo zrozumiałe słowa stają bardziej klarowne: „ten metod polega na tym, żeby na kilka sekund utrzymywać pogląd jednej osoby, a dalej przechodzić do następnej”.

W ustanawianiu i podtrzymywaniu kontaktu ze słuchaczami pomagają mimika i gesty. Autor porównywa gesty podczas przemówienia z interpunkcją na piśmie: jeśli poprawnie z tego korzystać, to wypowiedź zostanie klarowniejsza, ale wielka ilość gestów odwróci uwagę słuchaczy.

Rób pauzy. To jeszcze jeden sposób na przyciągnięcie uwagi. Richard Dowis radzi wpisać słowo „pauza” do notatek do wystąpienia, aby nie zapomnieć o nich. Podczas pauz warto oddychać i wyrównać tempo przemówienia.

Uczymy się od najlepszych

Autor uważa, że czytanie i słuchanie przemówień oratorów to jeden z najważniejszych sposobów na osiągnięcie nauki ich napisania i wystąpienia z nimi. Dlatego na zakończenie każdego rozdziału podaje on przykład wystąpień wybitnych oratorów: Churchilla, Roosevelta, Kennedy, Reagana, Thatcher.

Na sam koniec książki Dowis dołącza „Kartę kontroli” – listę, którą można przeglądać przed wystąpieniem, aby nie zapomnieć czegoś ważnego.

Książka czyta się szybko i lekko. Wygłaszane mowy oratorów inspirują na tworzenie własnego niezapomnianego wystąpienia. A konkretne rekomendacje i praktyczne techniki podane w książce pomogą w realizacji tego pomysłu.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
0