Słownik prowadzącego webinary

Słownik prowadzącego webinary

Każda wspólnota profesjonalna ma swój specyficzny język, nie są wyjątkiem i prezenterzy webinarów. Postaraliśmy się zebrać podstawową terminologię i pojęcia, których najczęściej używają w branży webinarów.


Autowebinar to technologia, która pozwala zautomatyzować prowadzenie webinarów. Do specjalnego serwera autowebinarów ładuje się nagranie już przeprowadzonego webinaru, które później będzie transmitowane jako webinar „na żywo”. W ten sposób prezenter nie musi prowadzić jedno szkolenie online kilkakrotnie. Dla uczestników taki autowebinar jest wygodny dlatego, że mogą wybrać odpowiedni czas na uczestniczenie.


Webinar jest internetowym analogiem seminarium. Webinar prowadzi się w trybie rzeczywistym za pomocą aplikacji internetowej lub programu, który instaluje się na komputer każdego z uczestników. Podczas prowadzenia webinaru użytkownicy mogą znajdować się w znacznej odległości od siebie.

Webinary pozwalają na prowadzenie narad, rozmów kwalifikacyjnych oraz kształcenia na odległość. Główne zalety webinarów to interaktywność, dostępność, oszczędność.


Pokój webinarowy to specjalna strona internetowa, na której prowadzi się webinar. Pokój zawiera czat, okno prezentacji, listę uczestników i wideo prezentera.


Prelegent, prezenter – prowadzący webinaru


Konferencja wideo to nowoczesna technologia, która pozwala dwóm lub więcej użytkownikom słyszeć i widzieć siebie na odległości w trybie rzeczywistym.


Klasa wirtualna to aplikacja webowa, która jest przeznaczona do prowadzenia zajęć w grupach, spotkań biznesowych lub wydarzeń marketingowych w audytorium wirtualnym. W klasie wirtualnej uczestnicy mogą komunikować za pomocą czatu tekstowego, głosowego i wideo prezenterów.


Coach to specjalista, który korzysta ze specjalnych metod i pomaga innemu człowiekowi osiągnąć większej efektywności w pewnej dziedzinie życia.


Moderator to użytkownik, który pomaga prowadzącemu organizować i prowadzić webinar. Zwykle moderator jest odpowiedzialny tylko za kwestie organizacyjne.

Główne obowiązki moderatora:

  • usuwać spam i obraźliwe wypowiedzi/wulgaryzmy na czacie;
  • blokować uczestników, którzy przeszkadzają innym użytkownikom;
  • odpowiadać na pytania techniczne od uczestników na czacie;
  • nagrywać webinar.

Trening online to wydarzenie, którego głównym celem jest uzyskanie nowej wiedzy i opracowywanie umiejętności praktycznych w jakiejkolwiek dziedzinie. Trening online prowadzi się przez Internet za pomocą specjalnych serwisów.


Strona docelowa/lądowania lub Landing Page to strona internetowa, do której prowadzą odnośniki z reklamy, sieci społecznościowych, wyszukiwarek. Strona docelowa zawiera informacje kluczowe dotyczące webinaru i zachęca użytkownika do rejestracji na niego.


Czat to oddzielny element pokoju webinarowego, na którym odbywa się komunikacja pomiędzy prowadzącym, moderatorem i uczestnikami webinaru.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
0