Sprzęt do webinarów

Jednym z ważnych etapów w zorganizowaniu spotkań online jest wybór odpowiedniego sprzętu. Przecież wrażenie nawet z najbardziej zachwycającej i niecodziennej prezentacji może być zepsute przez zły dźwięk i niejasny obraz oraz inne problemy techniczne. Dowiedz się, jaki sprzęt do webinaru jest Ci potrzebny.

Czego więc potrzepujesz do prowadzenia webinaru?

Aby prowadzić webinar, musisz mieć taki sprzęt:

  • Komputer połączony z Internetem.
  • Kamerę internetową (jeśli będziesz mówić przez wideo).
  • Słuchawki i mikrofon.

Komputer

Do prowadzenia webinarów nadaje się każdy nowoczesny komputer. Niezbędny warunek — na twoim komputerze musi być zainstalowana ostatnia wersja wtyczki Adobe Flash Player. Bezpłatnie zainstalować i aktualizować go do ostatniej wersji można po kliknięciu na link.

Na twoim komputerze musi być zainstalowana jedna z przeglądarek:

  • Internet Explorer
  • Google Chrome
  • Mozilla Firefox
  • Safari
  • Opera

Jakość dźwięku i wideo podczas webinaru w dużym stopniu zależy od prędkości twojego połączenia z Internetem. Jeśli chcesz prowadzić webinar z wideo, szybkość Internetu ma być nie mniej niż 512 kb/sek. Dla transmisji bez kamery wystarczy 256 kb/sek.

Podczas prowadzenia webinarów należy wyłączyć Skypa, spauzować ładowania i gdy to możliwe zamknąć wszystkie zakładki przeglądarki.

Kamera internetowa

Mnóstwo komputerów i laptopów ma wbudowane kamery, których można używać do prowadzenia webinarów. Jednak jakość obrazu jest wyższa, gdy skorzystasz z kamery zewnętrznej. Można ją podłączyć do komputera za pomocą USB lub Firewire.

Mikrofon i słuchawki

Mikrofon i słuchawki

Bardzo starannie wybieraj mikrofon i słuchawki. Nawet jeśli twój webinar jest zachwycający, wszystko jest marne, gdy nikt cię nie usłyszy. Większość komputerów wyposażone jest we wbudowany mikrofon i głośnik, ale zwykle nie mogą zapewnić wysokiej jakości dźwięku i wywołują efekt echa.

Do prowadzenia webinaru możesz używać zwykłego sprzętu z typem podłączenia USB lub jack. W większości przypadków lepiej nadaje się USB. To daje możliwość otrzymania lepszej jakości dźwięku i efektywnie usuwa szumy zewnętrzne przy pomocy wbudowanej karty dźwiękowej.

Jeśli w twoim webinarze uczestniczy kilku prelegentów, którzy znajdują się w jednym pokoju, możesz użyć spikerfon. To specjalny sprzęt do webinaru i konferencji, który składa się z mikrofonu i głośnika. Spikerfon pozwala na przesyłanie dźwięku na odległość do 3 metrów. Oprócz tego usuwa też efekt echa i szumy zewnętrzne.

Teraz kiedy już wiesz, jaki sprzęt ci potrzebny do prowadzenia webinaru, warto pomyśleć o tym, jak przyciągnąć więcej użytkowników.