17 wskazówek do przygotowania szkolenia e-learningowego

szkolenia e-learningowego

Na platformie MyOwnConference odbyło się już ponad milion szkoleń online. Przeanalizowaliśmy najlepsze, by sformułować 17 najważniejszych zasad, dzięki którym potrafisz skutecznie przygotować i przeprowadzić szkolenie e-learningowe.

 1. Zadbaj o nazwę dla szkolenia. Nagłówek ma być ciekawy, wpadający w ucho, ale pamiętaj, by wyraźnie określał temat treningu lub szkolenia.
 2. Wybierz sprawdzoną platformę e-learningową lub webinarową. Funkcjonalność tych platform jest prawie identyczna, ale platformy do webinarów lepiej się sprawdzają, jeśli zależy Ci na spotkaniu ze studentami w trybie rzeczywistym. Najważniejsze, by wybrana platforma do szkoleń online gwarantowała stabilność transmisji i ochronę przed awariami.
 3. Przygotuj przejrzystą i lakoniczną prezentację. Unikaj trudnych schematów i wykresów – studenci powinni od razu zrozumieć znaczenie każdego obrazu bez dodatkowych wyjaśnień.
 4. Postaraj się, by pokój, w którym będziesz nagrywać lub prowadzić szkolenie, był dobrze oświetlony. Obrazek z kamery internetowej może być niewyraźny, gdy w pomieszczeniu brakuje światła.
 5. Lepiej założyć jednobarwne ubranie. Pasiaste koszule i sweterki w kratki lub z drobnymi elementami mogą spowodować interferencję.
 6. Nigdy nie zaczynaj spotkania od “przejdźmy do sedna sprawy”. Na początku słuchacze są jeszcze trochę spięci, więc musisz pomóc im się zrelaksować i wzbudzić zaufanie. Lepiej, gdy zaczniesz od historii lub żartu, dotyczącego tematu szkolenia.
 7. Uczestnicy jeszcze nie znają Cię wystarczająco, dlatego opowiedz najpierw kilka słów o sobie. 
 8. Opowiedz o badaniach, które potwierdzają Twoje kluczowe tezy. Pokaż konkretne statystyki, nie ograniczając się tylko do słów “większość”, “mnóstwo” itd.
 9. Ludzie lubią historie ze swojej sfery działalności. Dołącz do wykładu prawdziwe historie i przykłady.
 10. Pamiętaj, że uczestnicy Twojego szkolenia e-learningowego przyszli, by otrzymać od Ciebie pewne korzyści, usłyszeć coś nowego i wykorzystać to w codziennym życiu. Jeśli zaczniesz opowiadać jakieś banały — stracisz zaufanie słuchaczy.
 11. W trakcie szkolenia skup się na wykładzie i prezentacji. Niech moderator zajmie się kwestiami technicznymi.
 12. Nawet nie próbuj opowiedzieć o wszystkim na jednym szkoleniu. Spraw, by po każdym treningu lub szkoleniu uczestnik mógł zrozumieć, jak szybko osiągnąć konkretny wynik lub rozwiązać mały problem.
 13. Im więcej opowiesz o tym, co naprawdę niepokoi lub inspiruje Twoich słuchaczy, tym szybciej zyskasz ich zaufanie. Pokaż, że znasz się na swojej profesji i na tym, jak nauczyć innych.
 14. Przygotuj ciekawy materiał, który później wyślesz uczestnikom na e-mail. Dzięki temu stworzysz dobre wrażenie o sobie, a uczestnicy będą mogli przypomnieć sobie Twoje szkolenie nawet po kilku latach.
 15. Prawidłowo ułóż harmonogram szkolenia e-learningowego. Zadbaj o to, by powiedzieć to, co obiecałeś, nie przekraczając zaplanowanego czasu.
 16. Należy pokazywać różnorodny kontent. Nie ograniczaj się tylko do prezentacji. Atutem webinarów i szkoleń online jest to, że można korzystać z dodatkowych narzędzi, które są niedostępne w innych online-komunikatorach.
 17. Nie trać kontaktu z uczestnikami po zakończeniu spotkania. Wyślij do nich e-maila z linkiem do nagrania ze szkolenia, zachęcaj do zaprzyjaźnienia się w sieciach społecznościowych i uczestniczenia w kolejnych szkoleniach e-learningowych.

W poszukiwaniu storytellingu. Jak wykorzystać storytelling na webinarze?

Podaliśmy 17 wskazówek, dzięki którym będzie Ci łatwiej przykuć uwagę studentów szkoleń e-learningowych, niebanalnie przedstawić fakty i przeprowadzić świetny trening. Pamiętaj, że od każdej reguły istnieją wyjątki. Radzimy zatem przeanalizować każde szkolenie, zapisać swoje wnioski co do efektywności spotkania i tworzyć własną historię webinarów i szkoleń e-learningowych.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

Rating
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
0