Webinary w szkolnictwie wyższym. Jak z nich korzystać?

Webinary w szkolnictwie wyższym

Nawet jeśli nigdy nie uczestniczyłeś w konferencjach poświęconych oświacie i edukacji online, już pewnie zauważyłeś, że webinary są teraz ważną częścią nauczania zdalnego. Edukatorzy korzystają z tego narzędzia do prowadzenia master klasów, treningów online, szkoleń, e-learningu korporacyjnego.

Może wcześniej kojarzyliśmy webinary tylko z zajęciami fakultatywnymi, ale teraz coraz więcej uczelni wyższych prowadzi wykłady i seminaria, a nawet egzaminy za pomocą platform do e-learningu. I tutaj uniwersytet ma przynajmniej dwie opcje wykorzystania webinarów:

1) zorganizowanie Dnia Otwartych Drzwi;

2) edukacja studentów.

Wirtualne Dni Otwarte

Platformy webinarowe oferują świetny sposób na przyciągnięcie przyszłych studentów. Za pomocą technologii webinarów można prowadzić Dzień otwarty online, kiedy wszyscy uczestnicy znajdują się przy swoich komputerach.

Ten sposób pozwala opowiedzieć o zaletach uczelni, jej wydziałach i kierunkach, zasadach rekrutacji. Dzięki temu o szkole wyższej dowie się więcej maturzystów i ich rodziców. Nie będą musieli rezygnować z odwiedzin Otwartych dni z powodu niezręcznego czasu lub dojazdu. Co więcej, wydatki na prowadzenia wirtualnego Dnia Drzwi Otwartych są minimalne. Najważniejsze to zapewnić dobry internet i specjalny program do webinarów.

Takie interaktywne spotkanie pozwala kandydatom dowiedzieć się o wszystkich programach, formach nauczania, stypendiach, poznać wykładowców i zadać interesujące ich pytania.

Narzędzi programu webinarowego potrzebne do Dnia Otwartego:

 • Prezentacja. Pokazując slajdy, można wyraźnie pokazać zalety uczelni, główne kierunki, perspektywy i zasady rekrutacji.
 • Wideo. Filmiki są dobrym rozwiązaniem do pokazywania laboratorium, auli, sprzętu lub opinii studentów uczelni. Można też pokazać wideo o perspektywach zatrudnienia.
 • Branding. W sali webinarowej można umieścić banner i logo, używając kolorów i symboli uniwersytetu.
 • Bannery. Po kliknięciu bannera kandydaci i inne goście trafią na witrynę uczelni.
 • Czat. Kandydaci mogą zadawać dręczące ich pytania.

Nauczanie studentów

Z biegiem czasu webinary mogą zastąpić zajęcia w auli lub sali lekcyjnej. Już nie tylko za granicą są wydziały, na których wszystkie zajęcia są prowadzone online. Oczywiście, by wszystkim na takich spotkaniach było komfortowo, popracować muszą zarówno wykładowcy, jak i studenci.

Słuchacze muszą wykazać wysoki poziom samodyscypliny i motywacji. Poza tym są studenci, którzy już dzisiaj docenią możliwość uczenia się przez internet. Taka forma zajęć będzie szczególnie uzasadniona i niezbędna dla:

1) studentów, które przez niepełnosprawność nie mogą odwiedzać uczelnię. Dla mnóstwa z nich webinary to świetna możliwość zdobyć wykształcenie nie wychodząc z domu.

2) studentów studiów zaocznych. Ułatwia to komunikację z wykładowcą i innymi studentami między sesjami. Za pomocą webinarów można dowiedzieć się o zasadach odrabiania ćwiczeń laboratoryjnych, prac semestralnych i uzyskiwania zaliczenia. Na webinarze można porozmawiać z profesorem, z każdego miejsca.

Na webinarze ze studentami niezbędne są następne funkcje:

 • Pokaz prezentacji. Wykładowca pokazuje obrazki, wykresy, tablice oraz inne wizualne materiały.
 • Wskaźnik. Działa podobnie do wskaźnika szkolnego, by pokazać na konkretne miejsce, słowo lub znaczenie na pulpicie.
 • Załadowanie plików. Wykładowca może załadować książki, podręczniki, instrukcje dla studentów.
 • Tryb konferencji online. Studenci mogą mówić podczas transmisji do wszystkich, by wygłosić referat, odpowiedzieć na pytanie lub uczestniczyć w dyskusji.
 • Testy. Wykładowca prowadzi test online, by sprawdzić, jak uczniowie zrozumieli lekcję i ocenić ich wiedzę.
 • Nagrywanie. Każde zajęcie można nagrać i wysłać do studentów. W taki sposób każdy może obejrzeć webinar jeszcze raz i powtórzyć informację w swoim własnym tempie.
 • Hasło do pokoju webinarowego. Aby do pokoju webinarowego mogli wejść tylko pewni studenci i wykładowcy, można ustawić hasło lub wysłać indywidualne odnośniki do każdego.

Podsumowanie. Webinary w szkolnictwie wyższym to nie tylko nowy sposób na prowadzenie lekcji lub seminariów dla różnych grup studentów. Za ich pomocą można promować uczelnię i prowadzić Otwarte Dni. Ale co najważniejsze — webinary udostępniają naukę dla większej liczby zainteresowanych.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności wyłącznie w celu zamieszczenia komentarza na blogu.