Webinary w e-learningu. Po co to komu?

webinary w e-learningu

Dzisiaj człowiek jest przeładowany nowymi informacjami. W pracy, na studiach, w gronie przyjaciół wymagają od nas coraz większej wiedzy. Jednak codzienne bombardowanie informacjami sprawia, że nie potrafimy skupić się na czymś jednym i w konsekwencji nie podnosimy poziomu naszej inteligencji. Co w takim przypadku ma zrobić wykładowca czy szkoleniowiec, by przyciągnąć i skupić studentów na treningu? Szukamy odpowiedzi w e-learningu.

Nie ulega wątpliwości, że e-learning jest bardzo skuteczną metodą nauczania. Internet teraz pozwala np. uczyć się hiszpańskiego czy też organizować szkolenia dla pracowników nawet nie wychodząc z domu. Webinar i e-learning są braćmi, którzy nawzajem się uzupełniają.

W tym artykule porozmawiamy o tym, jak używać webinarów do nauki przez internet.

Zalety webinarów

zalety webinarów w e-learningu

E-learning jest pojęciem dość szerokim, bo jest to nauczanie przy pomocy komputera i internetu. Szukanie informacji w Google czy oglądanie tutoriali na Youtubie również jest zaliczane do e-learningu. Jednak nie wszystkie te metody są efektywne w przypadku nauki zaawansowanej.

Do celów biznesowych i szkoleniowych najlepiej korzystać z platformy do webinarów.

Używamy jej najczęściej w takich celach:

 • nawiązywanie nowych kontaktów,
 • edukacja,
 • marketing.

Korzystanie z webinarów w celach e-learningowych znacznie ułatwia nam życie.

 • Nie musisz wynajmować sali do przeprowadzenia szkolenia, a uczestnicy nie muszą wychodzić wcześniej z pracy, żeby zdążyć na Twój wykład. Dołączyć do zajęć może każdy chętny, siedząc w stroju domowym na kanapie czy stojąc w korku. Eliminuje to też problem z zaparkowaniem samochodu. Nierzadko jest tak, że się spóźniamy tylko dlatego, że nie było wolnego miejsca parkingowego. Tak więc w przypadku uczestnika wystarczy mieć dostęp do internetu, a w przypadku prowadzącego założyć konto na platformie do webinarów, poinformować odbiorców o planowanym webinarze i  po sprawie.
 • Prowadzenie tradycyjnego szkolenia/wykładu face to face dość często wywołuje strach przed wystąpieniem publicznym. Wszyscy na Ciebie patrzą, pustka w głowie, a na dodatek ktoś nie wyłączył telefonu i teraz dzwoniąca komórka przerywa Twoją wypowiedź. W przypadku webinarów takiego problemu nie ma. Nikt Cię nie przerywa, nie ziewa i nie obserwuje sokolim wzrokiem  przynajmniej Ty tego nie widzisz.

edukację zdalną

W tym artykule opowiadaliśmy, jak przygotować głos do wystąpienia publicznego.

 • Możemy prowadzić zajęcia przez Skype albo wstawiać edukacyjne filmiki na YouTube, ale wielkim minusem tych platform są ograniczone możliwości dydaktyczne oraz niski poziom komunikacji z odbiorcami.
 • Prowadzący kursów lub szkoleń potwierdzą, że czasami trudno jest zainteresować słuchacza zwykłym wykładem. Obraz albo filmik potrafią poniekąd więcej opowiedzieć niż starannie przygotowane wystąpienie. Platformy do webinarów oferują wiele funkcji, które uatrakcyjnią Twój wykład i skupią publiczność na nauce.

Może Ci się spodobać: Jak ożywić content i nie dać nudom zabić Twój e-learning

 • Koszt wynajmu dużej sali szkoleniowej wynosi 70-90 zł za godzinę. Wykupienie pakietu dla 60 osób na platformie do webinarów kosztuje 150 zł miesięcznie. Nie trzeba być matematykiem, żeby dostrzec korzyści finansowych w prowadzeniu wykładów za pomocą webinarów.

cennik

Jak uczyć za pomocą webinarów?

Niektórzy pracodawcy, chcąc zaoszczędzić na dojazdach pracowników do miejsca szkolenia, organizują kursy online. Głównym problemem jest to, że stosowanie e-learningu w tej sytuacji jest motywowane wyłącznie oszczędnością. Nie interesują się oni nowymi technologiami, które podniosłyby poziom nauczania pracowników.

Elementy interaktywne webinarów pozwalają osiągnąć lepsze rezultaty. Używając ich, Twoje szkolenie na dłużej zostanie w pamięci uczestnika i skuteczniej podniesie jego kwalifikacje lub umiejętności.

O jakie elementy interaktywne dokładnie chodzi?

Wideo i webinary w nauczaniu języków obcych

Krótkie filmiki mogą być inspirującym wstępem Twojego szkolenia i wywołują pozytywne emocje. Bardzo przydatne będą również w nauczaniu języków obcych. Uczestnik webinaru będzie mógł poćwiczyć rozumienie ze słuchu, posłuchać intonacji i  wymowy native speakerów oraz aktywować pamięć wzrokową.

Jak wykorzystać wideo w e-learningu?:

 1. Pokaż uczniom krótki dialog, prosząc ich o wyłonienie pewnych słów lub wyrazów.
 2. Pokaż dialog z wyłączonym dźwiękiem. Zadanie uczniów — opowiedzieć, o czym ich zdaniem rozmawiali bohaterowie.
 3. Wyślij każdemu uczestnikowi transkrypcję nagrania, w której nie wszystko się będzie zgadzać z tym, co będzie powiedziane w filmiku. Uczeń ma za zadanie poprawić błędy transkrypcji zgodnie z tym, co usłyszy.

Czat

Niektórzy nie decydują się na organizowanie szkoleń online tylko dlatego, że błędnie uważają, iż nie będą mogli wtedy nawiązać kontaktu ze słuchaczami. Jednak szkolenia za pomocą webinarów wcale tak nie wyglądają.

Jak wykorzystać czat w e-learningu?

Zachęcaj uczestników do wymiany zdaniami oraz do zadawania pytań na czacie. Taka forma komunikacji pozwala nieśmiałym ludziom podzielić się własną opinią, gdyż wiele osób wstydzi się zapytać o coś na tradycyjnych szkoleniach.

Udostępnianie ekranu

Udostępnianie ekranu

Jeśli temat Twojego szkolenia jest bezpośrednio związany z pracą przy komputerze, to warto skorzystać z opcji udostępniania ekranu. Samo opowiadanie o tym, jak wyciąć tło w fotoszopie, czy jak dodać napisy w Adobe Premiere Pro, nic nie da. Musisz naocznie to zademonstrować.

Jak wykorzystać udostępnianie ekranu w e-learningu?

Załóżmy, na webinarze uczysz tworzenia stron internetowych. Podziel się ekranem, pokaż, jak Ty to robisz, a potem daj uczestnikom kilka minut, by spróbowali powtórzyć za Tobą. Jeśli na webinarze uczestniczy dużo osób, to oczywiście nie dasz rady sprawdzić wszystkich prac. Ale możesz zaproponować takie rozwiązanie: pierwsze 5 osób, które skończą zadanie najszybciej, dostaną komentarz od Ciebie. Popraw niedoskonałości i zaznacz, co było dobrze zrobione. W ten sposób aktywizujesz uczestników i pokażesz typowe błędy.

Ankiety

Ankiety

Inną metodą sprawdzania zrozumienia materiału jest ankietowanie. Na platformach do webinarów istnieje możliwość tworzenia ankiet. Wystarczy napisać pytanie i podać kilka wariantów odpowiedzi. Zwiększy to poziom interakcji i pozwoli uczestnikom lepiej zapamiętać informacje.

No dobrze, ale co jeśli będę potrzebować tablicy?  może ktoś się zapytać. Spokojnie, spokojnie, na platformach do webinarów zadbano nawet o to. Za pomocą myszki i białej tablicy będziesz mógł pisać, tworzyć wykresy, schematy itp.

Prezentacja

Wizualizacja i skojarzenia są jedną z najlepszych metod na zapamiętywanie. Uzupełnij swoją wypowiedź ciekawą prezentacją, żeby lepiej trafić do odbiorców. O tym, jak przygotować dobrą prezentację do webinarów, przeczytasz tutaj.

Webinary są skutecznym narzędziem w e-learningu i na pewno warto z nich korzystać. Zalety są nie tylko dla uczestników, ale w pierwszej kolejności dla prowadzących. Dzięki webinarom uskutecznisz swoją metodę nauczania, a słuchacze przyjemnie i z korzyścią spędzą czas na Twoim szkoleniu.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności wyłącznie w celu zamieszczenia komentarza na blogu.