Początkujący trener online. Jak zacząć prowadzić szkolenia?

Trener online wskazówki

Jeśli zamierzasz zostać trenerem online i szukasz informacji, jak zacząć karierę szkoleniowca, ten wpis napisaliśmy dla Ciebie. Jeśli ty chcesz rozwijać swoją karierę, prowadząc personalne treningi lub webinary, tutaj znajdziesz wskazówki, dzięki którym będzie Ci łatwiej znaleźć swoje miejsce w świecie edukacji online, czy też promować swoją markę i pozyskać więcej klientów.

Wskazówka 1. Znajdź swoją niszę

Nie staraj się zostać trenerem uniwersalnym. Musisz znaleźć taką dziedzinę, w której będziesz najlepszym specjalistą. Aby klienty byli pewni, że wybrali najlepszego szkoleniowca. Pomyśl o swoich silnych stronach i o tym, co Cię inspiruje, odpowiedz sobie, kim chcesz siebie widzieć. Pamiętaj, że nie wystarczy skończyć jakiś tam 3-minutowy kurs, aby zostać szanowanym trenerem online.

Następnie dokładnie opisz swojego idealnego klienta. Im lepiej go opiszesz, tym łatwiej będzie Ci dotrzeć do niego. Oczywiście, takich portretów może być kilka, ale skup się na trzech lub czterech. Wtedy możesz dokładnie opracować kilka szablonów dla treningu online. W taki sposób łatwo Ci będzie je dopasować do pewnej grupy docelowej lub kursu.

Wskazówka 2. Stwórz unikalną propozycję

Wiesz, że Twój kurs będzie unikalny tylko dzięki Tobie. Nie tylko wiedza, ale i osobowość trenera online, jego styl komunikowania i nauczania, indywidualne podejście do klienta i jego potrzeb, misja i zasady, które są wyznaczalne w jego działalności, są ważne. To Twoja oryginalność zmusza klientów do uczestniczenia w treningach online, inaczej wybraliby kogoś innego. Każdy z nas ma to coś wyjątkowego i fascynującego. Dlatego poproś kogoś ze znajomych lub klientów, by pomogli Ci to odszukać i zrozumieć.

Wskazówka 3. Znajdź efektywne kanały promocyjne

Najważniejsze pytanie: gdzie jest Twoja grupa docelowa? Jak można znaleźć swoich przyszłych klientów i pomóc im dowiedzieć się o Tobie?

Wybór środków promocji zależy też od finansów. Wcześniej już pisaliśmy o narzędziach promocji wydarzeń, śmiało wybierz kilka, zwłaszcza że nie każdy z nich wymaga wydawania pieniędzy. Bez względu na to, jaki sposób spodoba Ci się najbardziej, pamiętaj, by na dodatek napisać zaproszenie w sieciach społecznościowych i na stronach partnerów.

Wskazówka 4. Korzystaj z nowoczesnych technologii

Istnieje mnóstwo sposobów, których zadaniem jest pomóc w komunikacji pomiędzy szkoleniowcem a klientem. Korzystaj ze swojej strony internetowej, bloga, mailingu, wybierz sprawdzony program do webinarów i szkoleń. Te narzędzia pomogą Ci pracować efektywnie i wyglądać profesjonalnie. Program do prowadzenia treningu online jest szczególnie ważny. Dlatego przetestuj kilka. Zobacz, jak wygląda trening online dla obu stron, i czy jesteś zadowolony z zestawu narzędzi do tworzenia i prowadzenia szkolenia online. Ale najważniejsze — czy może ten serwis zostać Twoim partnerem na długo. Ponieważ nikt nie chce zmieniać program co parę miesięcy, ponadto nie wygląda to dość dobrze z punktu widzenia klienta.

Wskazówka 5. Stwórz unikalny produkt

Oczywiście, na początek wystarczy, że będziesz kierować się wzorem innych szkoleń. Dzięki temu potrafisz uniknąć wielu trudności podczas pierwszych szkoleń. Ale pamiętaj, że Twój trening zawsze ma być unikalny. Dlatego unikaj ślepego kopiowania i dodawaj do każdego zajęcia swoje idei, porady i techniki.

Po pierwsze, przed każdym treningiem wyznacz cel i nie bój się zmieniać scenariusz, ćwiczenia lub zadania, gdy są one niezgodne z celem.

Po drugie, nie rób z treningu wykładu — korzystaj z metod aktywnego nauczania.

Po trzecie, pamiętaj o swojej grupie docelowej, wybieraj materiał, przykłady i styl przemawiania, które będą zrozumiałe i bliskie dla uczestników twoich szkoleń.

Po czwarte, jako trener online cały czas ucz się sam, by tworzyć aktualny i zapotrzebowany produkt. Subskrybuj strony i blogi, newslettery liderów w swojej branży.

Wskazówka 6. Nie bój się niepowodzenia

Wiemy, że nie brzmi to dość inspirująco, ale Twój pierwszy trening online może wyglądać, jak prawdziwa katastrofa, nawet możesz stracić kilka klientów. Taka sytuacja często się zdarza na początku kariery nawet najwspanialszych trenerów. Dlatego nie przestawaj, nadal zajmuj się tworzeniem kursów e-learningowych, personalnym doradztwem i trenerstwem, eksperymentuj i staraj się być lepszym trenerem po każdej pomyłce. Załóż darmowe konto na platformie do webinarów i zorganizuj zajęcie próbne. Dobrą praktyką jest najpierw prowadzić szkolenia bezpłatne.

Na naszym blogu znajdziesz dobre wpisy o tym, jak zacząć prowadzić szkolenia i webinary.

Podsumowanie. Dobry trener online nie przestaje działać

Krok po kroku potrafisz zbudować karierę trenera czyli szkoleniowca online, niezależnie od tego, jaką branżę wybierzesz. Po prostu rób to! Rób odpowiedzialne, ale z przyjemnością. Zawsze staraj się być lepszy, niż byłeś wczoraj. Korzystaj z nowych metod, słuchaj porad mistrzów, analizuj nagrania ze swoich treningów, a wkrótce będziesz dumny z wyników swojej pracy, szczególnie gdy klienci sami zaczną szukać Cię. A my w MyOwnConference będziemy zawsze Cię wspierać.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności wyłącznie w celu zamieszczenia komentarza na blogu.