Początkujący trener online. Jak zacząć prowadzić szkolenia?

Trener online wskazówki

Jeśli zamierzasz zostać trenerem online i szukasz porad, jak zacząć karierę szkoleniowca, ten wpis napisaliśmy dla Ciebie. Jeśli chcesz rozwijać swoją karierę, prowadząc personalne treningi lub webinary, tutaj znajdziesz pomocne wskazówki. Dzięki nim będzie Ci łatwiej znaleźć swoje miejsce w świecie edukacji online, czy też promować markę i pozyskać więcej klientów.

Wskazówka 1. Znajdź swoją niszę

Nie bądź trenerem uniwersalnym. Musisz znaleźć taką dziedzinę, w której będziesz najlepszym specjalistą. Klienci powinni być pewni, że wybrali najlepszego szkoleniowca. Pomyśl o swoich mocnych stronach i o tym, co Cię inspiruje. Odpowiedz sobie, w jaki sposób chciałbyś siebie widzieć w tej roli. Pamiętaj, że nie wystarczy skończyć byle jaki 3-minutowy kurs, aby zostać profesjonalnym trenerem online.

Kolejnym krokiem będzie opisanie swojego potencjalnego klienta. Im dokładniej go określisz, tym łatwiej będzie Ci do niego dotrzeć. Oczywiście, takich portretów może być kilka, ale skup się na trzech lub czterech głównych. Wtedy możesz dokładnie opracować kilka szablonów do treningu online. W taki sposób łatwiej Ci będzie dopasować je do pewnej grupy docelowej lub kursu.

Przeczytaj wpis: Od tablicy szkolnej po e-learning. Jak nauczyciel może zarabiać w Internecie?

Wskazówka 2. Stwórz unikalną propozycję

Wiesz, że Twój kurs będzie unikalny, dlatego, że to właśnie Ty będziesz go prowadził. Nie tylko wiedza, ale i osobowość trenera online mają znaczenie w powodzeniu kursu. Istotny jest styl komunikowania i nauczania, indywidualne podejście do klienta i jego potrzeb, misja i zasady, które są wyznaczane w jego działalności. To Twoja oryginalność zachęca klientów do uczestniczenia w treningach online. Jeśli będziesz kolejnym przeciętnym trenerem, bez pomysłu na siebie, to klienci wybiorą kogoś innego. Każdy z nas ma w sobie coś wyjątkowego i fascynującego. Jeśli nie potrafisz samodzielnie tego określić u siebie, to poproś kogoś ze znajomych lub klientów, by pomogli Ci to odszukać i zrozumieć.

Wskazówka 3. Znajdź efektywne kanały promocyjne

Najważniejsze pytanie: gdzie jest Twoja grupa docelowa? Jak można znaleźć swoich przyszłych klientów i pomóc im dowiedzieć się o Tobie?

Wybór środków promocji zależy też od finansów. Wcześniej już pisaliśmy o narzędziach promocji wydarzeń. Wybierz kilka, zwłaszcza że nie każdy z nich wymaga wydawania pieniędzy. Bez względu na to, jaki sposób spodoba Ci się najbardziej, pamiętaj, żeby napisać zaproszenie w sieciach społecznościowych i na stronach partnerów.

Wskazówka 4. Korzystaj z nowoczesnych technologii

Istnieje mnóstwo trików, których zadaniem jest pomoc w komunikacji między szkoleniowcem, a klientem. Korzystaj ze swojej strony internetowej, bloga, mailingu. Wybierz sprawdzony program do webinarów i szkoleń. Te narzędzia pomogą Ci pracować efektywnie i stworzyć profesjonalny wizerunek. Programy do prowadzenia treningu online są szczególnie ważne, dlatego przetestuj kilka z nich. Zobacz, jak wygląda trening online dla obu stron, i przemyśl, czy jesteś zadowolony z zestawu narzędzi do tworzenia i prowadzenia szkolenia online. Najważniejsze — zastanów się, czy ten serwis może zostać Twoim partnerem na długo. Nikt nie chce zmieniać programu co parę miesięcy, nie wspominając już o tym, że nie wygląda to profesjonalnie z punktu widzenia klienta.

Nowy wpis: Misja: przygotować webinar. Krótki przewodnik od Kasi z MyOwnConference

Wskazówka 5. Stwórz unikalny produkt

Oczywiście, na początek wystarczy, że będziesz kierować się wzorem innych szkoleń. Dzięki temu będziesz potrafił uniknąć wielu trudności podczas pierwszych szkoleń. Pamiętaj, że Twój trening zawsze ma być unikalny. Unikaj nieuczciwego kopiowania – dodaj do każdego zajęcia, swoje idee, porady i techniki.

Po pierwsze, przed każdym treningiem wyznacz cel i nie bój się zmieniać scenariusza, ćwiczenia lub zadania, gdy są one niezgodne z celem.

Po drugie, nie rób z treningu wykładu — korzystaj z metod aktywnego nauczania.

Po trzecie, pamiętaj o swojej grupie docelowej, wybieraj materiał, przykłady i styl przemawiania, które będą zrozumiałe i bliskie dla uczestników twoich szkoleń.

Po czwarte, jako trener online cały czas dokształcaj się, by tworzyć aktualny i zapotrzebowany produkt. Subskrybuj strony i blogi, newslettery liderów w swojej branży.

Wskazówka 6. Nie bój się niepowodzenia

Wiemy, że nie brzmi to dość inspirująco, ale Twój pierwszy trening online może wyglądać, nie do końca tak, jak sobie to wyobrażałeś. Istnieje ryzyko, że stracisz kilku klientów. Taka sytuacja często zdarza się na początku kariery, nawet najwspanialszym trenerom. Dlatego nie poddawaj się! Nadal zajmuj się tworzeniem kursów e-learningowych, personalnym doradztwem i trenerstwem. Eksperymentuj i staraj się wyciągać wnioski z każdej pomyłki.. Załóż darmowe konto na platformie do webinarów i zorganizuj zajęcia próbne. Dobrą praktyką jest najpierw prowadzenie szkolenia bezpłatnego.

Na naszym blogu znajdziesz wpisy o tym, jak zacząć prowadzić szkolenia i webinary.

Dobry trener online nie przestaje działać

Krok po kroku możesz zbudować karierę trenera, czyli szkoleniowca online, niezależnie od tego, jaką branżę wybierzesz. Po prostu rób to! Działaj odpowiedzialnie, ale z przyjemnością. Zawsze staraj się być lepszy, niż byłeś wczoraj. Korzystaj z nowych metod, słuchaj porad mistrzów, analizuj nagrania ze swoich treningów, a wkrótce będziesz dumny z wyników swojej pracy, szczególnie gdy klienci sami zaczną Cię szukać. My w MyOwnConference będziemy zawsze Cię wspierać.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

Rating
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
1