Jak przeprowadzić zdalną lekcję dla 30-osobowej klasy?

prowadzić lekcje online

Większość szkół na całym świecie musi dostosować sposób nauczania, do kształcenia zdalnego. Obecnie, wszystkie kontynenty w mniejszym, lub większym stopniu zostały dotknięte przez epidemię wirusa. Kształcenie przez Internet jest jedynym sposobem, żeby uczniowie oraz studenci nie musieli uczyć się podczas upragnionych wakacji. 

Jak przeprowadzić lekcję na odległość dla standardowej klasy 25-30 osób? Jak efektywne mogą być takie zajęcia? Dzisiaj podzielimy się z wami, kilkoma sposobami, które ułatwią wam organizację takiej formy nauczania i pozwolą obserwować wyniki pracy uczniów. 

Każdy nauczyciel zapewne chciałby, żeby lekcje internetowe w jak najmniejszy sposób różniły się od tych standardowych, przeprowadzanych w budynku szkolnym. To naturalne, że prowadzący chciałby zobaczyć i usłyszeć reakcję uczniów. Postęp technologiczny umożliwia wykorzystanie takiego rozwiązania w nauczaniu online, dzięki temu nauczyciel będzie mógł obserwować, co robi każdy uczeń, (czy jest rozproszony przez gry i telefon) oraz jak dokładnie słucha nauczyciela.

Prowadzący oczekuje, że będzie w stanie kontrolować wszystkie dzieci uczestniczące w lekcji online, jednocześnie wyjaśniając materiały do ​​nauki, notując na tablicy i zadając uczniom pytania. To jest wersja bardzo optymistyczna. 

E-learning. Wady i zalety szkoleń online

Jednak co dzieje się w rzeczywistości na zajęciu online?

W rzeczywistości 30-osobowa grupa młodych ludzi łączy się z prowadzącym przy użyciu włączonej kamery i mikrofonu. Zaczyna się … nie, nie lekcja szkolna. Rozpoczyna się hałas, rozproszenie, szum, przekrzykiwanie. Wszyscy jednocześnie próbują coś powiedzieć, dodatkowo słychać hałasy w tle (mama woła na obiad, pies szczeka, tata ogląda telewizję).  Te wszystkie dźwięki powinniśmy pomnożyć razy 30, bo tyle osób właśnie wydaje odgłosy, te kontrolowane i takie, na które nie mają wpływu. Nawet najmniejszy stukot, będzie odbierany przez mikrofon. Wyobrażasz sobie, co dzieje się, jeśli 30 osób ma jednocześnie włączone mikrofony?

Na szczęście w banalny sposób mikrofon możemy wyłączyć. Niestety to nie oznacza kolejnych problemów, związanych tym razem z kamerą. Pozostaje nam tzw. “hałas wizualny” – co to takiego? To sytuacje, w których nagle nasza kamera, pokazuje coś, czego pokazać nie powinna. Musimy wziąć pod uwagę, że nawet jeśli powiemy naszej rodzinie, że nie mogą wchodzić, istnieje ryzyko, że zwyczajnie o tym zapomną. Nikt nie chce przecież zobaczyć mamy, która przynosi synowi talerz z jedzeniem. W takiej sytuacji pozostaje jedynie wyłączenie kamery. 

Korzystając z platform do webinarów, otrzymasz możliwość skorzystania z formatu, który zapobiegnie wspomnianym wcześniej problemom. Gdzie tkwi różnica? Tylko nauczyciel znajduje się na antenie. Jego zadaniem jest wyjaśnianie zagadnień, pokazywanie prezentacji, a także przeprowadzanie testów. W przypadku kiedy prowadzący będzie chciał zapytać o coś ucznia, skorzysta z możliwości zaproszenia go do rozmowy. 

Chcesz wiedzieć jak wygląda lekcja na odległość?

 1. Wszystko zaczynasz poprzez wejście do pokoju webinarowego. Wskaż  studenta, który powinien odpowiedzieć na Twoje pytanie lub wygłosić wykład na antenie. Kliknij powyższą ikonę. W ten sposób unikniesz niekontrolowanej dyskusji, która mogłaby zakłócić porządek lekcji na kilka dobrych minut. zajęcie online
 2. Kliknij okno potwierdzające, że to właśnie tego uczestnika chcesz zaprosić do dyskusji. Warto dodać, że w ten sposób, będziesz mógł zweryfikować poziom wiedzy uczniów, właściwie w taki sam sposób jak na standardowej lekcji w szkole. Ty pytasz – oni odpowiadają, proste! 
 3. W kolejnym etapie uczeń otrzyma powiadomienie, że został zaproszony do transmisji. Po przyjęciu takiego zaproszenia będzie mógł rozpocząć transmisję i odpowiedzieć na pytania nauczyciela. Ważne jest, aby wcześniej poinformować uczniów, że muszą śledzić wszelkie komunikaty, żeby płynność konwersacji mogła być zachowana. 

Jak inaczej kontrolować uczniów podczas zdalnego nauczania?

Zadawaj im pytania. Poproś uczniów, aby każdy z nich odpowiedział, na zadane przez nauczyciela pytanie za pośrednictwem czatu. Po zakończeniu zajęć możesz pobrać historię wpisów na czacie i w ten sposób ocenić aktywność każdego dziecka. Na początku zajęć można dodać, że taka aktywność, będzie dodatkowo nagradzana (np. plusami, które będą miały wpływ na ocenę końcową). Warto motywować uczniów!

Przeprowadź testy i ankiety. Będziesz mógł ocenić, ilu uczniów uważnie Cię słuchało. W niektórych przypadkach jest możliwość ustawienia limitu czasowego, który przeszkodzi uczestnikom w ściąganiu. Zalecamy przeprowadzenie krótkiej  ankiety po każdej lekcji. Uczeń nie może zamknąć takiego okna z pytaniem, dopóki nie wybierze odpowiedzi.

Inne zalety lekcji online

 • możliwość tworzenia oddzielnych wirtualnych klas do pracy w grupach;
 • automatyczne sprawdzanie odpowiedzi, które zostały udzielone w testach; 
 • możliwość uczestniczenia w lekcji nawet z telefonu komórkowego;
 • prosty sposób zaproszenia uczniów i liderów klas oraz możliwość wysyłanie przypomnień;
 • lekcja może zostać nagrana i przesłana uczniom w celu powtórzenia materiału.

Oczywiście taka forma przeprowadzania lekcji, będzie różniła się od tej standardowej, przeprowadzanej w budynku szkoły. Jednak odpowiednie przygotowanie lekcji online, ustalenie zasad i konsekwencja, może nawet przewyższyć efektywność zajęć tradycyjnych.

Jak zorganizować i przeprowadzić pierwszy webinar. Doświadczenie osobiste

Planując lekcję online, możesz poświęcić więcej czasu i uwagi na prezentację materiału, ponieważ nie będziesz musiał zwracać uwagi, na kontrolę dyscypliny. To Ty decydujesz, kto zabiera głos w odpowiednim momencie.

Uczenie się przez Internet nakłada pewne ograniczenia, do których musisz się dostosować. Jednak wsparcie techniczne MyOwnConference pomoże Ci dostosować szkolenie do formatu online i odpowie na dowolne pytania.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności wyłącznie w celu zamieszczenia komentarza na blogu.