Prezentacja online. Ostatnie przygotowania

prezentacja online

Zaplanowałeś prezentację online. Zaprosiłeś uczestników, wybrałeś sprzęt, slajdy i tekst. Co trzeba wcześniej przygotować, aby wydarzenie odbyło się bezproblemowo i efektywnie? Stworzyliśmy checklistę, by zwrócić uwagę na ważne elementy. Pomożemy Ci przygotować się do prezentacji online, by z jej pomocą wywołać apetyt i zainspirować Twoich klientów, kolegów lub studentów.

2 dni przed prezentacją online

Skonfiguruj kolejkę listów przypominających

Przed prezentacją online powinieneś dwa lub trzy razy przypomnieć uczestnikom o spotkaniu i wysłać link. Stworzenie listy z przypomnieniami jest możliwe w specjalnym serwisie do wysyłki mailingów. Możesz także skorzystać z funkcji wysyłki listów, jaką oferują niektóre platformy do prezentacji online i webinarów.

Zadbaj o wygląd zewnętrzny

Jeśli występujesz w roli prowadzącego, najlepiej załóż jednobarwne ubranie. Pasiaste koszule i sweterki w kratki lub z drobnymi elementami mogą spowodować interferencję. Oczywiście ubranie nie może powodować dyskomfortu lub rozpraszać uwagi, zarówno Twojej, jak i uczestników. Załóż taki strój, w którym będziesz czuć się komfortowo.

przygotować się do prezentacji online

Wybierz tło

Zadbaj o to, co zobaczą uczestnicy w tle podczas prezentacji internetowej. Nie siadaj naprzeciwko ściany z drobnym wzorem — źle to wygląda w kadrze. Wybierz jednobarwne tło. Przekonaj się, że odpowiada ono stylowi korporacyjnemu lub tematowi wystąpienia. Na przykład, jeśli prowadzisz prezentację biznesową lub szkoleniową, lepiej usiądź obok półki z książkami lub jednobarwnej ściany, niż obok tapety w kwiaty.

Prezentacja online. Dzień przed spotkaniem

Załaduj prezentację

Dodaj prezentację i wszystkie materiały, których potrzebujesz na swoją platformę do spotkań i prezentacji online. Czasami konwersja plików na platformie może potrwać dłuższy czas, dlatego załaduj materiały odpowiednio wcześniej. Po załadowaniu plików sprawdź, czy są one prawidłowo wyświetlane.

Przetestuj sprzęt

Jeśli chcesz uniknąć większości problemów technicznych na każdej wideokonferencji lub prezentacji online, musisz wcześniej zrobić test swojego sprzętu i połączenia. Taką funkcję oferuje wiele programów do prowadzenia prezentacji. Jeśli test pokaże, że masz jakiekolwiek problemy, będziesz mieć jeszcze sporo czasu do ich usunięcia.

online prezentacja sprzęt

60 minut przed

Sprawdź dźwięk i wideo speakerów

 Poproś, aby prelegenci, którzy będą korzystać z kamery i mikrofonu, również przetestowali swój sprzęt. Pomoże to zmniejszyć zagrożenie wystąpienia problemów technicznych w trakcie prezentacji.

30 minut przed

Ustaw powitanie

Jeśli prowadzisz prezentację online na platformie do webinarów i prezentacji internetowych, masz możliwość dopasowania pokoju webinarowego do celów spotkania, np. wybrać kolory, logo. Nie zapomnij jeszcze o tym, że goście zaczynają wchodzić na prezentację wcześniej. Naturalnie, że patrzenie na pusty ekran nie jest czymś interesującym. Możesz włączyć w pokoju do prezentacji online muzykę lub wideo z powitaniem, aby umilić uczestnikom oczekiwanie.

Zajmij się kanałem internetowym

Wstrzymaj lub zakończ pobieranie plików, zamknij aplikacje, które obniżają prędkość połączenia.

20 minut przed

Pozbądź się szumów

Wycisz telefon, zamknij powiadomienia na komputerze. Poproś inne osoby, które przebywają z Tobą w jednym pomieszczeniu, by nie przeszkadzali.

Przynieś szklankę wody

Gdy długo o czymś opowiadasz, możesz poczuć suchość w gardle. Woda lub inny napój pomogą zachować głos w dobrym stanie na dłużej.

1 minuta przed startem

Włącz nagrywanie prezentacji online

 W momencie rozpoczęcia prezentacji, możesz zapomnieć o tym, że chciałeś nagrać wydarzenie. Dlatego lepiej nacisnąć przycisk nagrywania przed spotkaniem.

Teraz jesteś już gotowy na prowadzenie prezentacji online. Rzetelne przygotowanie się do wystąpienia pomoże Ci prowadzić każdą konferencję internetową spokojnie, produktywnie i bez niespodzianek. Więcej rad o prowadzeniu webinarów i prezentacji internetowych możesz przeczytać tu. Udanych prezentacji i szkoleń!

Spodobał ci się ten post? Podziel się!