Trendy w e-learningu, których nie możesz ignorować

VR

Coraz częściej nauka nie kojarzy się już tylko i wyłącznie ze szkołą lub uczelnią.  Od kiedy na rynek wypłynął e-learning,  edukacja na zawsze się zmieniła.  Mamy dostęp do kursów  online, webinarów , lekcji  na smartfonie, czatbotów. To nowy wymiar  nauki. Jednak to nie koniec, ponieważ niedługo czekają na nas nowe odkrycia i rozwinięte formy dotychczasowych osiągnięć w e-learningu. Dowiedz się, jakie są trendy i tendencje w e-learningu.

Microlearning

Zapewne słyszałeś już o tej formie nauczania. ,  Microlearning nie jest wynalazkiem tegorocznym, jednak pozostaje na szczycie głównych trendów w edukacji.  Wszystko dzięki jego skuteczności. W ramach mikronauki informację dostajemy w małych dawkach. Dzięki temu, możemy obserwować rewelacyjne efekty i: lepiej zapamiętujemy materiał, nie tracimy chęci do nauki i nie nudzimy się. Taki materiał łatwiej  przygotować i dodać do swojego kursu.

W microlearningu każdą informację, lekcję lub podręcznik dzielimy na niewielkie części. Dodajemy testy i pytania służące  sprawdzeniu zdobytej wiedzy. Opanowanie jednej dawki informacji zajmuje nie więcej niż 10-15 minut. Taki sposób jest bardzo wygodny: po pierwsze, zabiera mało czasu, a po drugie, uczeń pozostaje skupiony i potrafi lepiej zapamiętać informacje.

Zasady microlearningu wdrażają youtuberzy, nauczyciele i  firmy, które pragną nauczyć swoich przedstawicieli i klientów.

Przeczytaj też nasz wpis: Co robić, jeśli na webinarze jest mało uczestników?

Czatboty

Czatbot (chatbot)— to program, którego celem jest rozwiązywanie konkretnych problemów, imitując konwersację z człowiekiem. To znaczy, że rozmawiasz z programem, jak z żywym człowiekiem. Najbardziej znany czatbot — to Siri z iPhone.

Najpierw ta technologia służyła raczej do rozrywki i drobnych zadań, ale teraz można spotkać czatbota wszędzie: w bankach, biznesie, edukacji, restauracjach. Są boty, które pomogą w nauce języka obcego, w poszukiwaniu książek, informacji.  Zapytaj o coś bota z Wikipedii, a natychmiast dostaniesz odpowiedź. Takie rozwiązanie może ulepszyć pracę działu wsparcia, proces rekrutacji, pomóc w analityce. Potrafią również katalogować informację, by łatwiej było przeanalizować nastrój współpracowników w firmie.

 Warto znaleźć odpowiedniego czatbota dla siebie, aby udoskonalić swoją komunikację ze studentami lub klientami.

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość

Najczęściej  z rzeczywistości wirtualnej lub rozszerzonej użytkownicy korzystają w grach i filmach. Klikając link poniżej,  możesz zobaczyć przykłady i dowiedzieć się o tym, co sprawiło, że rozszerzona rzeczywistość została taka popularna.

Pewnie większość z was uzna, że to są jedynie zabawki .  Firma Boeing udowodni wam, że jest inaczej. Pracownicy korzystają z symulatora, który pozwala zapoznać się z samolotem od podstaw. Wszystkie  funkcje reagują tak, jak w rzeczywistości: obsługa samolotu, prowadzenie nawigacji, decyzje w trudnych sytuacjach .

Wykorzystanie rzeczywistości wirtualnej jest idealne do nauczania złożonych umiejętności w branżach, gdzie błędy są zbyt drogie, albo nawet mogą oznaczać utratę zdrowia i życia .

Dzięki rozszerzonej rzeczywistości student może zobaczyć coś, co dotychczas mógł sobie tylko wyobrazić.  Za pomocą aplikacji na smartfonie, można zobaczyć, jak wygląda kręgosłup lub wątroba konkretnej osoby. Możesz patrzeć na gwiaździste niebo — za pomocą programu gwiazdy i gwiazdozbiory ożywają na niebie i zamieniają się w sylwetki mitycznych stworzeń.

Gamifikacja

Gamifikacja — to wykorzystanie mechanizmów i elementów gier do osiągnięcia pewnych celów. Innymi słowy, dzięki grywalizacji nudne zadania stają się bardziej interesujące i ekscytujące.  Wykorzystując zasady gier podczas nauczania, uczniowie są bardziej zaangażowani w naukę .

Dobry przykład grywalizacji w edukacji zobaczysz w popularnej aplikacji Duolingo. Aplikacja  wyróżnia się ciekawym podejściem do nauki języków obcych. Jeśli dobrze rozwiązujesz zadanie, dostajesz nagrodę , a gdy źle to wykonasz, nie przejdziesz na kolejny poziom. By motywacja była wyższa, można korzystać  również z rywalizacji — zezwala się na podglądanie wyników przyjaciół. Użytkownicy mogą poprawić swój poziom języka obcego, traktując naukę jako grę online.

Gamifikacja

Edukacja mobilna

Według badań, sprawdzamy wiadomości na smartfonie 221 razy dziennie! To brzmi niewiarygodnie! Ale ten pozornie szkodliwy nawyk, można przekształcić w coś pożytecznego. Rezygnując z ciągłego sprawdzania poczty i  Facebooka, zaoszczędzony czas możemy poświęcić na wzięcie udziału w kursach lub samoedukacji.

Zwłaszcza że wiele platform już od dawna jest świadomych tego  trendu, dlatego powstały aplikacje edukacyjne dla smartfonów i tabletów. Coursera, Khan Academy i te mniejsze też mają aplikacje mobilne, z których pomocą możesz ukończyć wybrany kurs. Gdy tylko stoisz kilka minut w kolejce, jedziesz autobusem lub masz przerwę na lunch, możesz posłuchać lekcji lub zdać test.

W Google Play i App Store znajdziesz tysiące aplikacji dla dorosłych i dzieci. Wszystko wskazuje na to , że ich liczba będzie tylko rosła.

Napisaliśmy o głównych trendach w e-learningu w tym roku. Te trendy nie są ulotne — z pewnością będą mieć wpływ na nowoczesne szkolenia przez kilka kolejnych lat. Czas więc przyjrzeć się im bliżej.

Od tablicy szkolnej do e-learning. Jak nauczyciel może zarabiać w Internecie?

Spodobał ci się ten post? Podziel się!