Platforma do webinarów czy YouTube live — co wybrać?

transmisja-Youtube

Transmisje na żywo i webinary są coraz częściej wykorzystywane do rozwoju marki biznesowej i osobistej. Obecnie, wchodząc na Facebook czy YouTube, wyświetlą Ci się raczej live’y jakiejś marki niż Twoich znajomych.

Dlaczego transmisje na żywo i webinary są tak popularne w środowisku biznesowym? Pomagają w nawiązaniu komunikacji z potencjalnymi i aktualnymi klientami, zwiększają świadomość marki. Tu nie ma żadnej magii — podczas transmisji można zapoznać się z publicznością, odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania, czy opowiedzieć o wewnętrznym zapleczu biznesowym. To świetna płaszczyzna do wymienienia się nowymi pomysłami i zademonstrowania jakości swojego produktu.

Brzmi wspaniale, ale jeśli dopiero planujesz wdrożenie webinarów i transmisji na żywo, natychmiast pojawia się pytanie — którego serwisu internetowego użyć do komunikowania się z użytkownikami? Masz do wyboru: platformę do webinarów, taka jak MyOwnConference, YouTube Live czy transmisję na żywo na Instagramie lub Facebooku? Porównajmy dzisiaj YouTube Live z platformą do webinarów. Poszukajmy plusów i minusów każdego z tych narzędzi, abyś mógł wybrać najlepszą dla Ciebie opcję.

Zalety YouTube Live

YouTube i YouTube Live zyskały ogromną popularność. Nic dziwnego, niewątpliwie mają wiele do zaoferowania.

Po pierwsze — korzystanie z serwisu za darmo. Możesz bezpłatnie prowadzić transmisje na żywo. Właśnie to najbardziej przyciąga tysiące streamerów z całego świata. Oprócz tego, możesz cieszyć się nieograniczoną liczbą uczestników. Dziesięć, sto, a może pięć tysięcy słuchaczy? Na YouTube możesz prowadzić transmisje z dowolną liczbą uczestników za darmo.

YouTube live transmisja

Inną zaletą jest imponująca liczba potencjalnych widzów. YouTube ma ponad miliard użytkowników na całym świecie. Tutaj na pewno znajdziesz ludzi, którzy są zainteresowani tym, co robisz.

Jeśli będziesz udostępniać ciekawe treści, rozwiniesz swój kanał na YouTube. Dzięki temu, użytkownicy będą subskrybowali Twój kanał, żeby nie przegapić transmisji na żywo. W ten sposób zwiększysz liczbę widzów i rozwiniesz swoją markę.

Nie zapomnijmy też o nagraniu, jest natychmiast dostępne na YouTube. Zaraz po zakończeniu transmisji nagranie stanie się dostępne na Twoim kanale. Łatwo go zobaczyć i jeszcze prościej udostępniać innym.

Wady transmisji na żywo na YouTube

Nie wszystko jest tak proste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Zobaczmy, co jest nie tak.

YouTube oferuje dość skromny zestaw narzędzi. Przemawianie za pomocą kamery i mikrofonu, udostępnianie ekranu, pisanie na czacie, dodanie jednego dodatkowego prezentera — to w zasadzie wszystko, co możesz zrobić na YouTube.

Jak wybrać kamerę do webinaru lub streamowania?

Jeśli chcesz pokazać slajdy, obrazki lub wykresy, możesz wyświetlać treści tylko przez udostępnianie ekranu. Po pierwsze, nie jest to wygodne, bo musisz najpierw włączyć program do pokazywania slajdów na swoim komputerze, następnie włączyć pokaz ekranu. Po drugie, jakość obrazu będzie gorsza.

Drugą wielką wadą YouTube jest reklama dla słuchaczy. Tak, masz darmowe transmisje, ale YouTube aktywnie, a nawet agresywnie zarabia na reklamach. Użytkownicy będą musieli obejrzeć je przed live’em oraz w zapisanych nagraniach. Jedynym sposobem na ominięcie reklam jest wykupienie YouTube Premium. Kto z nas lubi oglądać reklamy, nawet te krótkie, które trwają 5 sekund? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista — nikt.

Pamiętajmy, że reklamy najczęściej dotyczą podobnych tematów. Przygotuj się do rywalizacji z tysiącami innych streamerów i filmików. Po zakończeniu transmisji YouTube zaproponuje użytkownikowi obejrzenie podobnych filmików na innych kanałach. Reklamowanie konkurentów nie jest zbyt korzystne.

Do niedogodności należy też obowiązkowa rejestracja. Uczestnicy będą musieli się zarejestrować, przed dołączeniem do transmisji na żywo. Aby napisać wiadomość na czacie, użytkownik musi zarejestrować się w serwisie YouTube i oczywiście musi mieć konto i pocztę w Google.

logowanie do transmisji na YouTube

Teraz omówimy czat. Jego forma jest zwyczajnie niewygodna i niepraktyczna. Jeśli kiedykolwiek uczestniczyłeś w YouTube Live, to z pewnością rozumiesz, jak bardzo to przeszkadza w rozmowie. Wiadomości na czacie szybko znikają. Późniejsze odnalezienie ich jest nie lada wyzwaniem. Dla prezentera jest to bardzo duży problem. Odpowiedź na pytania, które uczestnicy zadają podczas streamu, jest praktycznie niemożliwa.

Webinary dla osób z niepełnosprawnością: prosty krok w kierunku integracji

Jeśli prowadzisz transmisję na YouTube, bądź gotowy na to, że Twoje dane i treść webinaru zostaną przeanalizowane przez Google. Ten fakt nie jest tajemnicą. Google pisze o tym w swoich warunkach korzystania. Zarówno transmisje, jak i komentarze uczestników będą zapisywane i analizowane. Takie informacje są wykorzystywane w spersonalizowanych reklamach i promocji oraz do pokazywania podobnych filmów na innych kanałach. To znaczy, że Twój film może przekierować użytkownika w ręce konkurencji.

Promowanie marki osobistej. Jak zbudować markę. Część 2

“Wisienką na torcie” jest utrata kontroli nad treścią. Każdy użytkownik może złożyć skargę na Twój kanał lub transmisję na żywo. YouTube blokuje kanały lub pojedyncze filmy bez ostrzeżenia. Rozwiązanie takich kwestii jest dość trudne.

opinie YouTube live

Na YouTube jesteś sam na sam z problemami i trudnościami, które mogą się pojawić podczas korzystania z platformy. Wszystkie ważne webinary, który prowadzisz na YouTube, zapisuj na swoim komputerze.

Zalety platformy do webinarów

Serwis do webinarów to doskonałe rozwiązanie, jeśli traktujesz transmisję na jak narzędzie do szkoleń, marketingu i sprzedaży. Platformy do webinarów oferują wiele możliwości, nie tylko do prowadzenia live’ów, ale także pomagają współpracować z klientami przed i po spotkaniu. Co jest w tym takiego specjalnego?

Każda platforma do webinarów ma tryb wyświetlania materiałów: prezentacji, wideo, obrazów. Możesz pokazywać uczestnikom wykresy, infografiki, zdjęcia i filmy wysokiej jakości. Na przykład, w taki sposób może wyglądać pokój platformy MyOwnConference.

transmisja na platformie do webinarów

Co więcej, nie musisz trzymać w rękach wykresów ani zdjęć. W pokoju webinarowym możesz rysować, podkreślać ważne informacje i zostawiać komentarze na slajdach. To zdecydowanie wygodniejsza forma prezentacji treści.

Korzystając z platformy do webinarów, możesz przeprowadzić ankietę albo test, udostępnić pliki uczestnikom, a także rysować. Najważniejsze jest to, że serwisy do webinarów robią wszystko, aby transmisja była interaktywna. Uczniowie nie tylko patrzą na prezentera, ale w każdy możliwy sposób komunikują się z nim. Masz do wyboru czat, ankiety i testy, a nawet możesz zaprosić uczestnika do przemawiania przed kamerą.

Serwis webinarowy jest idealnym rozwiązaniem do płatnych wydarzeń. Wiele platform do webinarów oferuje narzędzia do prowadzenia płatnych szkoleń. Na przykład, organizator szkolenia może wysłać studentowi, który już zapłacił za uczestniczenie, personalny link. Za jego pomocą dołączyć do webinaru może tylko jedna osoba.

Wysyłka linków personalnych 

Trzeba też wspomnieć o pozyskiwaniu i zaproszeniu uczestników. W YouTube, aby zebrać leadów (potencjalnych klientów), musisz przekierować ich na oddzielną stronę, którą wcześniej musisz utworzyć. Na platformie do webinarów możesz, przy pomocy kreatora landing page’ów, stworzyć specjalną stronę do rejestracji w zaledwie 10 minut. Dzięki temu nie tylko zyskasz uczestników, ale będziesz mógł wysyłać do nich zaproszenia i przypomnienia. Wiele serwisów do webinarów oferuje także narzędzia mailingowe.

Listę i przegląd popularnych platform do prowadzenia webinaru znajdziesz w tym wpisie.

 Jeśli nie zależy Ci na e-mailach, możesz pominąć krok z rejestracją. Wtedy wystarczy, że uczestnik wpisze swoje imię. To zwiększa liczbę słuchaczy, bo niektórzy nie przepadają za całym procesem zapisywania się na wydarzenie.

Szczególnie korzystna opcja na większości platformach do webinarów to branding webinaru. Na przykład możesz sam dostosować pokój webinarowy: zmieniaj kolor tła, dodaj logo, baner, wybierz ulokowanie kamery. Wtedy Twój pokój webinarowy będzie dopasowany do stylu firmowego. Transmisja na YouTube nie daje takich możliwości.

branding webinaru

Korzystając z takiej platformy do webinarów, jak MyOwnConference, możesz wybrać, co chcesz nagrać: jedynie wideo prezentera, cały pokój webinarowy, tylko obszar wyświetlania materiałów, a także inne elementy. Ciekawą funkcją jest ograniczenie liczby dni dostępu do wideo po webinarze.

 Najważniejsze jest to, że profesjonalny program do webinarów oferuje swoim użytkownikom wsparcie techniczne. Nie możesz włączyć kamery lub nie wiesz, jak skonfigurować mikrofon? Uczestnicy Cię nie słyszą? Zawsze możesz napisać do wsparcia online lub zadzwonić, aby otrzymać szybką i kompetentną odpowiedź.

Minusy platformy do webinarów

Niestety, ale za wszystkie zalety platformy do webinarów musisz zapłacić. Jednak nie jest to tak duża kwota, jak mogłoby się wydawać. Można wykupić konto tylko na jeden dzień i zapłacić 10 euro. Miesiąc korzystania z pokoju webinarowego na 60 osób kosztuje około 30 euro.

cena webinaru

Jeśli zdecydujesz się na wykupienie konta na platformie do webinarów, musisz samodzielnie zadbać o pozyskiwanie uczestników. Platformy nie promują wydarzenia, proponują tylko narzędzia do rejestracji i mailingu. O reklamę użytkownik dba sam.

Podsumowując: YouTube live vs program do webinarów

YouTube proponuje transmisje za darmo, które może oglądać nielimitowana liczba widzów. Mimo to serwis ma wiele wad: brak wsparcia technicznego, propozycję oglądania wideo Twoich konkurentów, a także dość słabe narzędzia. Platformy do webinarów oferują ogromny zestaw narzędzi do prowadzenia interaktywnych i skutecznych spotkań, ale nie możesz korzystać ze wszystkich możliwości bezpłatnie.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!