Jak przeprowadzić zdalną lekcję dla klasy?

 

lekcja zdalna

Większość szkół na całym świecie musi dostosować sposób nauczania, do kształcenia zdalnego lub mieszanego. Obecnie, wszystkie kontynenty w mniejszym, lub większym stopniu zostały dotknięte przez epidemię wirusa. Kształcenie przez Internet dla niektórych szkół jest jedynym sposobem na nauczanie. Widzimy to Polsce – od końca września wzrasta liczba placówek z kształceniem zdalnym lub hybrydowym.

Jak przeprowadzić lekcję na odległość dla standardowej klasy na 25-30 osób? Jak efektywne mogą być takie zajęcia? Dzisiaj podzielimy się z wami, kilkoma sposobami, które ułatwią wam organizację takiej formy nauczania i pozwolą obserwować wyniki pracy uczniów. 

Oczekiwania od nauczania za pomącą lekcji zdalnych

Każdy nauczyciel zapewne chciałby, żeby lekcje internetowe w jak najmniejszy sposób różniły się od tych standardowych, przeprowadzanych w budynku szkolnym. To naturalne, że prowadzący chciałby zobaczyć i usłyszeć reakcję uczniów. Postęp technologiczny umożliwia wykorzystanie takiego rozwiązania w nauczaniu online. Dzięki temu nauczyciel będzie mógł obserwować, co robi każdy uczeń. Czy jest rozproszony przez gry i telefon oraz jak dokładnie słucha nauczyciela.

Prowadzący oczekuje, że będzie w stanie kontrolować wszystkie dzieci uczestniczące w lekcji online, jednocześnie wyjaśniając materiały do ​​nauki, notując na tablicy i zadając uczniom pytania. To jest wersja bardzo optymistyczna. 

Jednak co dzieje się w rzeczywistości na zajęciu online?

Rzeczywiście, hybrydowe nauczanie i lekcje zdalne mają wiele plusów, ale i niedogodności, niestety, też. Zacznijmy od przyjemnej strony. A następnie omówimy problemy i to, jak z nimi sobie poradzić.

Zaleta lekcji online #1. Wyjątkowa okazja do samodzielnego dostosowania tempa nauki

Ogromną zaletą pracy w domu jest spokój i możliwość dostosowania przestrzeni do aktualnych potrzeb. Student ma możliwość wypracowania indywidualnego rytmu pracy i dopasowuje go do bieżących obowiązków. Jedni potrzebują więcej czasu na rozwiązywanie równań z matematyki, ale za to szybciej radzą sobie z ćwiczeniem języka angielskiego. Dzięki temu można w większym stopniu poświęcić zaoszczędzony czas na aktywność fizyczną albo po prostu naukę innych rzeczy. To świetna okazja, aby poczuć, jak fajnie jest, gdy rytmu dnia nie kształtuje dzwonek szkolny, ale samodzielnie podjęta decyzja.

Zaleta lekcji online #2  Łatwiej jest zaobserwować trudności w nauce u dziecka i podjąć odpowiednie działania

Praca uczniów na specjalnych platformach edukacyjnych w przejrzysty sposób pokazuje, w jakim zakresie dziecko radzi sobie lepiej, a co sprawia mu trudność. Być może, dla wielu rodziców będzie to niemałym zaskoczeniem. Pozwoli to poniekąd skonfrontować dotychczasowe rezultaty w nauce swojego dziecka z rzeczywistą sytuacją. Edukacja zdalna jest zatem możliwością skontrolowania postępów w nauce swojej pociechy. 

Rodzice mogą również obserwować, czy ich dziecko uważa podczas lekcji, czy jednak jest zajęte graniem na telefonie, rysowaniem czy innymi czynnościami, którymi nie powinien się zajmować. A może zauważysz, że uczeń jest totalnie rozproszony i ma wyraźne problemy z koncentracją nawet przez 10 minut. Często może być to objaw poważniejszych problemów zdrowotnych. Właśnie dlatego problematyczne kwestie należy nie tylko zidentyfikować, ale także natychmiast rozwiązać.

Więcej informacji znajdziesz we wpisie: E-learning. Wady i zalety szkoleń online

Zalety, które obiecują platformy do webinarów i szkoleń online

  • możliwość tworzenia oddzielnych wirtualnych klas do pracy w grupach;
  • automatyczne sprawdzanie odpowiedzi, które zostały udzielone w testach; 
  • możliwość uczestniczenia w lekcji nawet z telefonu komórkowego;
  • prosty sposób zaproszenia uczniów i liderów klas oraz możliwość wysyłanie przypomnień;
  • lekcja może zostać nagrana i przesłana uczniom w celu powtórzenia materiału.

Oczywiście taka forma przeprowadzania lekcji, będzie różniła się od tej standardowej, przeprowadzanej w budynku szkoły. Jednak odpowiednie przygotowanie lekcji online, ustalenie zasad i konsekwencja, może nawet przewyższyć efektywność zajęć tradycyjnych.

Jak wygląda lekcja zdalna w rzeczywistości?

W rzeczywistości 30-osobowa grupa młodych ludzi łączy się z prowadzącym przy użyciu włączonej kamery i mikrofonu. Zaczyna się… nie, nie lekcja szkolna. Rozpoczyna się hałas, rozproszenie, szum, przekrzykiwanie. Wszyscy jednocześnie próbują coś powiedzieć, dodatkowo słychać hałasy w tle (mama woła na obiad, pies szczeka, tata ogląda telewizję). Te wszystkie dźwięki powinniśmy pomnożyć razy 30, bo tyle osób właśnie wydaje odgłosy, te kontrolowane i takie, na które nie mają wpływu. Nawet najmniejszy stukot, będzie odbierany przez mikrofon. Wyobrażasz sobie, co dzieje się, jeśli 30 osób ma jednocześnie włączone mikrofony?

Na szczęście w banalny sposób mikrofon możemy wyłączyć. Pozostaje nam tzw. “hałas wizualny” – co to takiego? To sytuacje, w których nagle nasza kamera, pokazuje coś, czego pokazać nie powinna. Musimy wziąć pod uwagę, że nawet jeśli powiemy naszej rodzinie, że nie mogą wchodzić, istnieje ryzyko, że zwyczajnie o tym zapomną. Nikt nie chce przecież zobaczyć mamy, która przynosi synowi talerz z jedzeniem. W takiej sytuacji pozostaje jedynie wyłączenie kamery. 

Korzystając z platform do webinarów, otrzymasz możliwość skorzystania z formatu, który zapobiegnie wspomnianym wcześniej problemom. Gdzie tkwi różnica? Tylko nauczyciel znajduje się na antenie. Jego zadaniem jest wyjaśnianie zagadnień, pokazywanie prezentacji, a także przeprowadzanie testów. W przypadku kiedy prowadzący będzie chciał zapytać o coś ucznia, skorzysta z możliwości zaproszenia go do rozmowy. 

Chcesz wiedzieć, jak wygląda lekcja na odległość?

  1. Wszystko zaczynasz poprzez wejście do pokoju webinarowego. Wskaż studenta, który powinien odpowiedzieć na Twoje pytanie lub wygłosić wykład na antenie. Kliknij powyższą ikonę. W ten sposób unikniesz niekontrolowanej dyskusji, która mogłaby zakłócić porządek lekcji na kilka dobrych minut. zajęcie online
  2. Kliknij okno potwierdzające, że to właśnie tego uczestnika chcesz zaprosić do dyskusji. Warto dodać, że w ten sposób, będziesz mógł zweryfikować poziom wiedzy uczniów, właściwie w taki sam sposób jak na standardowej lekcji w szkole. Ty pytasz – oni odpowiadają, proste! 
  3. W kolejnym etapie uczeń otrzyma powiadomienie, że został zaproszony do transmisji. Po przyjęciu takiego zaproszenia będzie mógł rozpocząć transmisję i odpowiedzieć na pytania nauczyciela. Ważne jest, aby wcześniej poinformować uczniów, że muszą śledzić wszelkie komunikaty, żeby płynność konwersacji mogła być zachowana. 

To wideo pomoże Ci szybko zorganizować webinar i skutecznie go przeprowadzić. Ponadto w tym tutorialu porównasz, jak wygląda webinar od strony prowadzącego i od strony uczestnika.

Jakie problemy mają nauczyciele z wprowadzeniem nauczania zdalnego?

Dla wielu nauczycieli wirtualna klasa jest jak nowa granica, którą muszą pokonać, ale proces ten jest utrudniony przez tradycyjne programy nauczania, które należy przerobić w nowy sposób. Nie bez znaczenia jest także dość uboga wiedza na temat obsługiwania nowych technologii.

Jednak według Rhondy Bondi, specjalistki ds. edukacji z Harvard Graduate School of Education, najlepsi nauczyciele nauczania na odległość nie są wcale mistrzami obsługi wszystkich programów i aplikacji. Według Rhondy sukcesem są nadal wszystkie cechy, które charakteryzują nauczyciela idealnego. Wśród nich znalazły się m.in. skuteczny sposób komunikacji z uczniami, umiejętność odpowiedniego dobrania materiałów i organizacja procesu nauczania. Zatem można stwierdzić, że nowych technologii zawsze można się nauczyć, natomiast jeśli ktoś nie jest dobrym nauczycielem, to nie będzie sobie radził zarówno w nauczaniu tradycyjnym, jak i online.

Jak inaczej kontrolować uczniów podczas zdalnego nauczania?

Zadawaj im pytania. Poproś uczniów, aby każdy z nich odpowiedział, na zadane przez nauczyciela pytanie za pośrednictwem czatu. Po zakończeniu zajęć możesz pobrać historię wpisów na czacie i w ten sposób ocenić aktywność każdego dziecka. Na początku zajęć można dodać, że taka aktywność, będzie dodatkowo nagradzana (np. plusami, które będą miały wpływ na ocenę końcową). Warto motywować uczniów!

Przeprowadź testy i ankiety. Będziesz mógł ocenić, ilu uczniów uważnie Cię słuchało. W niektórych przypadkach jest możliwość ustawienia limitu czasowego, który przeszkodzi uczestnikom w ściąganiu. Zalecamy przeprowadzenie krótkiej ankiety po każdej lekcji. Uczeń nie może zamknąć takiego okna z pytaniem, dopóki nie wybierze odpowiedzi.

Zalecenia dla nauczycieli podczas prowadzenia lekcji zdalnej

Pamiętaj, żeby dać chwilę podczas zajęć, aby wysłuchać opinii uczniów, ponieważ będzie to dla Ciebie cenna wskazówka. Zapytaj, co im się podobało w zajęciach, a co mniej. 

Pomyśl, które niespodziewane problemy mogą skutecznie przeszkodzić Ci w prowadzeniu zajęć. Przygotuj plany awaryjne, gdy pojawią się takie przeszkody jak tymczasowe przerwy w dostępie do Internetu. Bądź pomocą także dla uczniów, kiedy nie będą mogli poradzić sobie z barierami technicznymi, które uniemożliwią im uczestnictwo w lekcjach online

Jak zorganizować i przeprowadzić pierwszy webinar. Doświadczenie osobiste

Podsumowanie. Jak dać radę z nauczaniem hybrydowym?

Zgadzamy się ze specjalistami, że głównym problemem nauczycieli nie jest brak ciekawych pomysłów, ale obawy. Zrozumiałe jest, że dla tej grupy nastąpiło totalnie przeorganizowanie dotychczasowych wypracowanych metod komunikacji z uczniami. Nauczyciele boją się utraty czasu, zaangażowania uczniów, potrzeby zdobycia lub wykonania materiałów dydaktycznych na lekcje. Obawiają się krytyki ze strony kierownictwa odnośnie odchyleń od programu nauczania.

Planując lekcję online, możesz poświęcić więcej czasu i uwagi na prezentację materiału, ponieważ nie będziesz musiał zwracać uwagi, na kontrolę dyscypliny. To Ty decydujesz, kto zabiera głos w odpowiednim momencie.

Uczenie się przez Internet nakłada pewne ograniczenia, do których musisz się dostosować. Jednak wsparcie techniczne MyOwnConference pomoże Ci dostosować szkolenie do formatu online i odpowie na dowolne pytania.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!