Co to jest cache przeglądarki i jak go wyczyścić?

cache przeglądarki

Często w MyOwnConference prosimy naszych klientów wyczyścić cache przeglądarki internetowej, czyli pamięć podręczną. Ale nie każdy wie, co to jest i jak to zrobić. Dlatego dzisiaj postanowiliśmy odpowiedzieć na te pytania.

Co to jest cache?

Cache lub pamięć podręczna to specjalne miejsce na dysku twardym komputera, które zawiera dane ze stron internetowych, które odwiedziłeś wcześniej, obrazki, hasła.
Wygląda to tak: serfujesz po internecie, kiedy strona otwiera się w przeglądarce po raz pierwszy, wszystkie dane z tej strony (tekst, obrazki, wideo) ładują się z serwera, na którym znajduje się strona.

Jeśli na tej stronie działa buforowanie treści, czyli cache’owanie, to po pierwszej wizycie informacje ze strony zostaną przechowane na dysku twardym w specjalnym folderze “Cache”. Kiedy ponownie odwiedzasz tę stronę, przeglądarka sprawdza jej treść i ładuje tylko nową informację. Pozostałe dane zostaną pobrane z cache.

Po co w ogóle jest ten cache? Dzięki wykorzystaniu tego mechanizmu można znacznie zwiększyć prędkość ładowania stron internetowych oraz zmniejszyć obciążenie łącza.

Zobacz inne nasze wpisy:

10 sposobów jak zwiększyć prędkość internetu

Czy edukacja online może zaszkodzić?

Po co czyścić cache?

Istnieje kilka powodów, dla których każdy, kto przegląda strony w internecie ma od czasu do czasu czyścić pamięć podręczną.

1) Już wiesz, że cache to miejsce na dysku twardym. Jeśli przez długi czas nie czyścić cache, aktywnie serfując po necie, pamięć podręczna może zawierać dużo miejsca — nawet do kilku gigabajtów! To wpływa na szybkość całego systemu.

2) Cache czyści się również dla celów bezpieczeństwa. Cyberprzestępcy mogą włamać się do komputera za pośrednictwem pamięci podręcznej.

3) Aby zapewnić aktualność informacji. Jeśli nie wyczyszczać pamięć podręczną okresowo, można przegapić ważne aktualizacje na stronach.

4) Do prawidłowego funkcjonowania serwisów internetowych i aplikacji. Na przykład MyOwnConference radzi najpierw wyczyścić cache przeglądarki, gdy wystąpi problem po stronie użytkownika. Najlepiej zadbać o to przed rozpoczęciem webinaru.

Jak wyczyścić cache?

Algorytm czyszczenia różni się dla każdej przeglądarki.

Czyszczenie pamięci podręcznej w Google Chrome

1. W prawym górnym rogu otwórz menu przeglądarki.

2. Wybierz opcję „Ustawienia”.

3. W oknie, które się pojawi, kliknij „Pokaż ustawienia zaawansowane” i przycisk „Wyczyść dane przeglądarki”.

4. W wyświetlonym oknie zaznacz, za jaki okres chcesz usunąć cache, na przykład, „od samego początku”.

5. Zaznacz pola wyboru, wybierając jakie dane mają zostać usunięte.

6. Naciśnij “Wyczyść dane przeglądarki”.

Jak wyczyścić pamięć w Mozilla Firefox

1. W prawym górnym rogu otwórz menu przeglądarki.

2. Wybierz opcję “Historia” i obszar „Wyczyść historię przeglądania”.

3. W wyświetlonym oknie zaznacz pozycję „Pamięć podręczna”.

4. Odznacz inne pozycje.

5. Dalej kliknij „Wyczyść teraz”.

Rozpocznij swoją przygodę z webinarami. Załóż darmowe konto na platformie do webinarów MyOwnConference i testuj wszystko bez limitu.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
0

Co to jest cache przeglądarki i jak go wyczyścić?: 1 komentarz

  1. I believe that you need to write more on this subject matter, it might not be a taboo subject but generally people don’t speak about these topics. To the next! Cheers!!

Rozmowa jest zamknięta.