E-learning. Wady i zalety szkoleń online

e-learning

O e-learningu słyszymy teraz bardzo często. Ale czym tak naprawdę jest e-learning i czy powinniśmy z tego korzystać? W dzisiejszym poście postaramy się odpowiedzieć na pytania dotyczące e-learningu oraz innych nowoczesnych sposobach nauczania.

E-learning to sposób zdalnego nauczania z wykorzystaniem Internetu i komputera. Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, firmy, sklepy, uczelnie wybierają wdrażanie e-learningu do nauczania swoich pracowników i studentów. Szkoleniowcy tworzą własne kursy na platformach e-learningowych, prowadząc webinary, poszerzają wiedzę i nieźle zarabiają na tym.

Zalety e-learningu dla organizatora

 • Większa efektywność, dzięki wykorzystaniu wygodnych narzędzi: prezentacje, testy, wideo, czat, współdzielenie ekranu, ponowne obejrzenie zajęć.
 • Łatwiej śledzić postępy każdego ucznia.
 • E-learning oszczędza koszty i świetnie się nadaje do nauczania personelu, w organizacjach, gdzie pracownicy ciągle się zmieniają. Wszyscy mogą zaoszczędzić, dlatego że nie muszą za każdym razem płacić trenerowi lub wynajmować pomieszczenie, opłacać zakwaterowanie.
 • Możesz prowadzić szkolenia z każdego miejsca i zawsze wyglądać profesjonalnie.
 • Nikt się nie spóźni na lekcję – dzięki aplikacji mobilnej każdy potrafi zdążyć na spotkanie.

Wady e-learningu dla organizatora:

 • Każdy prelegent musi się nauczyć, jak korzystać z platformy e-learningowej i sposobom skutecznego prowadzenia seminariów online. Każde szkolenie, wykład, zadania muszą być starannie przygotowane z technicznego punktu widzenia. Ważne, by prelegent korzystał ze sposobów utrzymywania uwagi uczniów, ponieważ mogą oni po prostu zasnąć przy komputerze.
 • Zaznajomienie się z kwestiami technicznymi, wybór sprzętu oraz odpowiedniej platformy do prowadzenia kursów.

Teraz każdy, kto ma talent szkoleniowca i pasję do nauki może zrobić karierę, prowadząc własny kurs e-learningowy. Do wyboru jest wiele opcji: tworzenie niewielkich podcastów, do których linki można rozmieścić w swojej witrynie internetowej lub na YouTube; prowadzenie webinarów, czyli seminariów online, na które można zaprosić nawet kilka tysięcy osób jednocześnie; tworzenie programu do kształcenia każdego użytkownika osobno.

Zalety szkoleń online dla kursanta:

 • Można wybrać wygodny czas i miejsce dla nauki oraz własne tempo.
 • Łatwo się skontaktować z nauczycielem za pomocą czatu, poczty, forów, audio i wideo komunikatorów platformy do e-learningu.
 • Osoby nieśmiałe lub ci, którzy mają pewne wady, łatwiej się decydują na uczestniczenie w takich szkoleniach.

Wady szkoleń online dla kursanta:

 • Studentom może brakować kontaktu osobistego z lektorem lub innymi kursantami.
 • Do opracowania materiałów e-learningowych kursanci potrzebują więcej czasu.
 • Niektórzy nie mogą się skupić na wykładzie, ponadto zawsze jest możliwość zamknąć okno przeglądarki.

Wyniki badań dotyczących skuteczności edukacji online nie są jednoznaczne. Szkolenia e-learningowe mają swoje wady i zalety, ale tak samo jest ze zwykłym nauczaniem. Najważniejsze, że dzięki e-learningu, kursanci mają możliwość efektywnie, wygodnie i dość tanio się nauczać.

Wdrażaj własny system e-learningowy, prowadź webinary lub warsztaty online razem z platformą e-learningową MyOwnConference.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności wyłącznie w celu zamieszczenia komentarza na blogu.