E-learning. Wady i zalety szkoleń online

e-learning

O e-learningu słyszymy teraz bardzo często, ale czym tak naprawdę jest e-learning i czy powinniśmy z tego korzystać? W dzisiejszym poście postaramy się odpowiedzieć na pytania dotyczące e-learningu oraz innych nowoczesnych sposobów nauczania.

E-learning to sposób zdalnego nauczania z wykorzystaniem Internetu i komputera. Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, firmy, sklepy, uczelnie wybierają wdrażanie e-learningu do nauczania swoich pracowników i studentów. Szkoleniowcy tworzą własne kursy na platformach e-learningowych, prowadząc webinary, poszerzają wiedzę, jednocześnie świetnie zarabiając na tym.

Polecamy przeczytać wpis: Od tablicy szkolnej po e-learning. Jak nauczyciel może zarabiać w Internecie?

Zalety e-learningu dla organizatora

 • Większa efektywność, dzięki wykorzystaniu wygodnych narzędzi: prezentacje, testy, wideo, czat, współdzielenie ekranu, ponowne obejrzenie zajęć.
 • Łatwiej śledzić postępy każdego ucznia.
 • E-learning oszczędza koszty i świetnie sprawdza się w nauczaniu personelu, w organizacjach, w których jest wysoka rotacja pracowników. Wszyscy mogą zaoszczędzić, dlatego że nie muszą za każdym razem płacić trenerowi, wynajmować pomieszczenia, a także opłacać zakwaterowania.
 • Możesz prowadzić szkolenia z każdego miejsca i zawsze wyglądać profesjonalnie.
 • Nikt nie spóźni się na lekcję – dzięki aplikacji mobilnej każdy ma możliwość punktualnego pojawienia się na spotkaniu.

Nowy wpis: Jak stworzyć kurs online: sprzęt, koszty, kwestie prawne

Wady e-learningu dla organizatora:

 • Prelegenci muszą nauczyć się korzystania z platformy e-learningowej i sposobów skutecznego prowadzenia seminariów online. Każde szkolenia, wykłady, zadania muszą być starannie przygotowane z technicznego punktu widzenia. Ważne, by prelegent korzystał ze sposobów utrzymywania uwagi uczniów, ponieważ w przeciwnym razie, mogą oni po prostu zasypiać przed ekranem.
 • Zaznajomienie się z kwestiami technicznymi, wybór sprzętu oraz odpowiedniej platformy do prowadzenia kursów.

Obecnie każdy, kto ma talent szkoleniowca i pasję do nauki może zrobić karierę, prowadząc własny kurs e-learningowy. Do wyboru jest wiele opcji: tworzenie niewielkich podcastów, do których linki można rozmieścić w swojej witrynie internetowej lub na YouTube; prowadzenie webinarów, czyli seminariów online, na które można zaprosić nawet kilka tysięcy osób jednocześnie; tworzenie programu do kształcenia każdego użytkownika osobno.

Jak przeprowadzić zdalną lekcję dla 30-osobowej klasy?

Zalety szkoleń online dla kursanta:

 • Można wybrać odpowiedni czas i miejsce do nauki oraz indywidualne tempo.
 • Łatwo skontaktować się z nauczycielem za pomocą czatu, poczty, forów, audio i wideo komunikatorów platformy do e-learningu.
 • Osoby nieśmiałe łatwiej decydują się na uczestniczenie w takich szkoleniach.

Wady szkoleń online dla kursanta:

 • Studentom może brakować kontaktu osobistego z lektorem lub innymi kursantami.
 • Do opracowania materiałów e-learningowych kursanci potrzebują więcej czasu.
 • Niektórzy nie potrafią skupić się na wykładzie, ponadto zawsze jest możliwość zamknięcia okna przeglądarki.

Wyniki badań dotyczących skuteczności edukacji online nie są jednoznaczne. Szkolenia e-learningowe mają swoje wady i zalety, ale podobnie jest z tradycyjnym nauczaniem. Najważniejsze, że dzięki e-learningowi, kursanci mają możliwość uczenia się efektywnie, wygodnie i tanio.

Korzystaj z e-learningu, prowadź webinary lub warsztaty online razem z platformą e-learningową MyOwnConference.

Zapraszamy do obejrzenia tutorialu o tym, jak założyć konto na platformie.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

Rating
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
1

E-learning. Wady i zalety szkoleń online: 1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności wyłącznie w celu zamieszczenia komentarza na blogu.