Jak ulepszyć content i nie dać nudom zabić Twój kurs online

Jak ulepszyć content

Jak ulepszyć content? Jak ożywić nudne slajdy? Cały czas mówi się, że content ma być zachwycający i niebanalny. Ale jak nie pozwolić uczestnikom na bezmyślne zaglądanie na Facebooka czy Instagrama, jeśli masz opowiadać o niekoniecznie atrakcyjnych tematach np.: farmakologii, ubezpieczeniu, finansach lub matematyce? To prawdziwe wyzwanie dla kursów e-learningowych i webinarów: pokonanie starych i nudnych slajdów, stworzenie kursu, który będzie prawdziwą ekscytującą podróżą, mimo że temat jest bardzo trudny.

Zastanówmy się razem, co da się z tym zrobić? Otóż…

Sytuacja: uczniowie mają za zadanie opanować bardzo skomplikowany, zawiły no i, szczerze mówiąc, trochę nudny temat. Przecież nie cały czas wszystko wygląda jak zabawa.

Twój cel: zrób tak, by nauka była ciekawa i skuteczna dla uczniów.

Narzędzia: forma, kolor, grafika, inne treści wizualne.

Rozwiązanie: korzystaj ze sposobów, podanych w tym wpisie, aby ulepszyć content.

Polecamy przeczytać wpis o trendach w e-learningu.

Promocja wydarzenia na Facebooku krok po kroku

Sięgaj po kolor, aby ulepszyć content

Czemu? Wiadomo, że kolor ma wpływ na nasz nastrój i samopoczucie. Jeśli chcesz, żeby Twoi uczniowie nie zasnęli, śmiało korzystaj z odpowiednich kolorów, wywołując właściwe emocje.

W jaki sposób? Kolory zimne — aby pomóc studentom skupić się i poprawić oceny.

Kolory ciepłe — jeśli chcesz wywołać więcej emocji lub ożywić nudne treści.

Jaki kolor jest ciepły, a jaki zimny, możesz zobaczyć na obrazku:

barwy-cieple

Zaznaczaj ważne zdania lub pojedyncze słowa, ale upewnij się, że tekst jest dobrze widoczny.

Polecamy przeczytać: Od tablicy szkolnej po e-learning. Jak nauczyciel może zarabiać w Internecie?

Infografika w e-learningu

Czemu? Uczniowie od dawna lubią infografiki — te sympatyczne obrazki nie dość, że są zajmujące i zabawne, ale też pomagają szybciej zrozumieć i zapamiętać jakąkolwiek informację.

W jaki sposób? Jeśli chcesz opowiedzieć historię, porównać dane, pokazać relację między zdarzeniami, pojęciami, wyjaśnić jakiś proces, skorzystaj z programów do tworzenia infografiki:

Najważniejsze, by nie przedobrzyć z infografiką, inaczej osiągniesz przeciwny efekt.

Ulepszyć content za pomocą zrzutów ekranu

Czemu? Wszystko, co robisz na komputerze lepiej pokazać za pomocą zrzutu ekranu. Pomyśl, ile czasu i słów, dzięki temu zaoszczędzisz.

W jaki sposób? Jeśli chcesz wyjaśnić, jak działa jakiś program, screenshot jest najlepszym sposobem, żeby to uzyskać. Dodaj do zrzutu strzałki, zaznacz przyciski i podpisz kroki.

Metafory wizualne

Czemu? Aby w prosty sposób wyjaśnić złożony pomysł, konkretyzować pojęcie abstrakcyjne, przyciągnąć uwagę uczniów i utrzymać ich zainteresowanie, wywołać emocje, pomóc w połączeniu i porównywaniu nowych informacji i poprzedniego doświadczenia.

W jaki sposób? Zawsze pamiętaj, że metafora służy do tego, aby ułatwić zrozumienie, i nie ma wymagać wyjaśnień.

ulepszyć content metafora
Metafora vs zwykły obraz

Bezpłatne obrazki do e-learningu możesz znaleźć na tych serwisach: Pexels, Fancy Crave, Stocksnap.

Wideo jako najskuteczniejszy sposób na poprawę contentu

Czemu? Aby zademonstrować skomplikowane manipulacje i pokazać przykład z praktyki. To świetny sposób do podsumowania bloku lub modułu oraz zilustrowania rzeczy trudnej do wyjaśnienia. Wideo po prostu jest lepiej odbierane.

W jaki sposób? Spróbuj włączać filmiki, aby pokazać antyprzykłady: co może pójść źle, co się stanie, jeśli użytkownik nie działa zgodnie z procedurą.

Historie, jakie pomagają ożywić content

Czemu? Storytelling (sposób wyjaśnienia materiału przez historię) zaciekawi i przekona studentów. Ta forma zwraca uwagę na materiał, pokazuje trafność informacji, nie nudzi, a także pomaga dokładnie przeanalizować sytuację.

W jaki sposób? Możesz korzystać nie tylko z prawdziwych historii, ale też wymyślać symulowane sytuacje.

Podstawowy schemat dla dobrej historii nie zmienił się od czasów Arystotelesa:

sytuacja → konflikt→ kryzys → rozwiązanie.

Opcjonalnie taką historię może opowiedzieć zaproszony ekspert.

Ciekawy wpis: Jak stworzyć kurs online: sprzęt, koszty, kwestie prawne

Case study — pewny, ale skomplikowany sposób na ulepszenie contentu

Czemu? Case study czy inaczej analiza przypadku jest bardzo przydatnym narzędziem do wyjaśnienia skomplikowanych sytuacji. Pomaga rozwijać umiejętności, które są ważne w podejmowaniu decyzji. Dzięki nim można pokazać koncepcje warte skopiowania. Rozwija kreatywne i krytyczne myślenie.

W jaki sposób? Dobre rezultaty pozwalają na porównywanie dwóch sytuacji: jeśli w jednej z nich wykorzystano jakieś techniki, a w innej — nie.

Na zajęciu e-learningowym studenci grupowo mogą dostać zadanie w formie studium przypadku i uzyskują oceny za proponowane rozwiązanie.

Inną opcją jest poproszenie o samodzielne tworzenie case study.

Ważne porady z wykorzystania grafiki do poprawy treści

Rozmiar ma znaczenie

ulepszenie contentu

Mówiąc “rozmiar”, mamy na myśli “rozdzielczość”. Cały efekt dobrego obrazu lub potężnej infografiki zniknie, jeśli załadujesz na swoją platformę do webinarów obraz o małej rozdzielczości. To przykre, gdy pokazujesz fajną infografikę, nad którą długo pracowałeś, a nikt nie może tego docenić.To wszystko przez mały rozmiar.

Jeśli planujesz wysłać prezentację przez e-mail, to wtedy obrazki o mniejszym rozmiarze są idealne.

Bądź konsekwentny

Jeśli chcesz, by Twój kurs wyglądał profesjonalne, trzymaj się jednego stylu, wybierając szablony dla slajdów lub piktogramy.

Pamiętaj o emocjach

Wybieraj obrazy, które wywołują pewne emocje. Na przykład, jeśli chcesz, by studenci zapamiętali Twoje słowa, rozśmiesz ich. Aby wszystko się udało, a studenci poprawnie odebrali informacje ze slajdu, masz dobrze rozumieć swoich uczniów.

Sprawdź, czy obrazy naprawdę pomagają

Nieodpowiednie obrazy nie tylko są zbędne, ale także będą rozpraszać uwagę, krępować, a nawet irytować uczniów. Jeśli szukasz zdjęcia lub wideo tylko po to, by zająć miejsce na ekranie, wtedy tylko marnujesz czas. Śmiało pozbądź się wszystkiego, co nie pomaga w przekazaniu wiadomości.

Uprość, aby ulepszyć treść

Skomplikowane obrazy i schematy utrudniają percepcję. Wybierając obraz do zajęcia, popatrz na niego uważnie. Może się zdarzyć, że na zdjęciu z grupą osób studenci nie zwrócą uwagi na jedyną postać, dla której właśnie i wybrałeś to zdjęcie.

Jeśli stosujesz content wizualny w e-learningu prawidłowo, Twój kurs online może wiele zyskać. Korzystaj z naszych porad, by ulepszyć swoje szkolenia i pomóc swoim studentom uczyć się z zaciekawieniem i korzyścią.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

Rating
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
1

Jak ulepszyć content i nie dać nudom zabić Twój kurs online: 1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności wyłącznie w celu zamieszczenia komentarza na blogu.