Parę słów o skuteczności nauki online

nauka online

Często pojawiają się wątpliwości dotyczące efektywności i prestiżu tej nauki w porównaniu do edukacji tradycyjnej. Mimo tego różne formy edukacji online zaczynają być coraz bardziej popularne z każdym rokiem. Są ku temu powody. Nauka online jest nie tylko nie gorsza od nauki tradycyjnej, a nawet skuteczniejsza od niej. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Oregonu w USA.

Wcześniej już pisaliśmy o wadach i zaletach e-learningu. Najważniejsze wnioski można zobaczyć tu. Właśnie dlatego to badanie jest tak dla nas ciekawe. No więc, o co chodzi?

Eksperyment o skuteczności nauki online

Trzy lata trwał eksperyment, którego wyniki opublikował dziennik International Journal of Science Education. Naukowcy udowodnili, że interaktywne narzędzia do edukacji mogą znacznie wpłynąć na zdolności uczniów, co skutkuje lepiej przyswajaną wiedzą.

W eksperymencie wzięli udział uczniowie z 13 szkół z dwóch stanów USA. Jego autorzy opracowali cztery interaktywne szkolenia online. Na pierwszym etapie badacze sprawdzili umiejętności i wiedzę każdego z 2300 uczniów. Następnie przeprowadzili już sam test na komputerach i tabletach. 

Wyniki badania – efekt szkoleń online

potwierdzenie skuteczności nauki online

Wyniki testów pokazały coś ciekawego. Po ukończeniu szkoleń uczniowie mają o 18% lepsze oceny z matematyki po tym, jak otrzymali dostęp do narzędzi online. Wyniki z języka angielskiego były lepsze o 15%. W tym samym czasie ci, którzy korzystali z tradycyjnych narzędzi (podręczników papierowych), poprawili swoje oceny tylko o 5%.

Jak samodzielnie stworzyć i sprzedać kurs online ? Płatne udostępnienie nagrań webinarów

Te ważne dane wskazują na to, że nauka online jest szczególnie efektywna w dziedzinie matematyki, fizyki i programowania. Oprócz tego z jej pomocą można skutecznie nauczyć się języków obcych, biologii, astronomii, ekonomii oraz innych przedmiotów.

Nowoczesne technologie proponują korzystanie z atrakcyjnych i motywujących platform do nauki online. Dla eksperymentu zajęcia odbywały się w taki sposób, by uczniowie byli absolutnie wciągnięci i po prostu pragnęli dowiedzieć się więcej. Taki efekt udało się osiągnąć dzięki interaktywności: oglądanie filmów, wykorzystanie gier, wirtualne eksperymenty, testy online, komunikacja z kolegami z klasy w czasie rzeczywistym.

Zobacz, jakie znaleźliśmy przydatne programy dla nauczycieli i miłośników edukacji na odległość.

Według naukowców ten eksperyment udowadnia, że powinniśmy korzystać z nowoczesnych technologii do edukacji i nauki. Szczególnie gdy mówimy o naukach ścisłych lub innych przedmiotach, które są trudne dla ucznia. Oprócz tego, że nauka online jest efektywna, jej wdrożenie w codziennym programie edukacyjnym szkoły, uniwersytetu lub innej uczelni jest dość tanie.

Zdobycie wykształcenia online proponowane jest przez wiele uniwersytetów znanych na całym świecie. Londyńska Szkoła Biznesu i Finansów, Uniwersytet Stanforda, francuska Politechnika École Polytechnique już dawno korzystają z tej formy nauczania.

Polecamy przeczytać też o tym, z jakich narzędzi korzystają edukatorzy do nauki online, by prowadzić master class, treningi online, szkolenia, e-learning korporacyjny.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

Rating
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
0