Prezentacja online. Ostatnie przygotowania

plan-przygotowywania

Zaplanowałeś prezentację online. Już zaprosiłeś uczestników, wybrałeś sprzęt, slajdy i tekst. Ale co trzeba załatwić, aby wydarzenie odbyło się gładko i efektywnie? Napisaliśmy checklistę, by zwrócić uwagę na różne ważne momenty. Pomożemy Ci przygotować się do prezentacji online, by z jej pomocą zrobić apetyt i zainspirować Twoich klientów, kolegów lub studentów.

Jeśli jeszcze nie masz slajdów do prezentacji online, najpierw przeczytaj o tym, jakie są  Serwisy do tworzenia prezentacji oraz o tym, jak przygotować dobry materiał.

2 dni przed prezentacją online

Skonfiguruj kolejkę listów przypominających

Przed prezentacją online masz dwa lub trzy razy przypomnieć uczestnikom o niej i wysłać link do spotkania. Stworzyć listy z przypominaniem można w specjalnym serwisie do wysyłki mailingów lub skorzystać z funkcji wysyłki listów, jaką oferują niektóre platformy do prezentacji online i webinarów.

Zadbaj o widok zewnętrzny

Lepiej założyć jednobarwne ubranie. Pasiaste koszule i sweterki w kratki lub z drobnymi elementami mogą spowodować interferencję. Oczywiście ubranie nie musi powodować dyskomfortu lub rozpraszać uwagę. Dlatego ważne, założyć taki strój, w którym będziesz czuć się komfortowo.

Zadbaj o widok zewnętrzny

Wybierz tło

Zadbaj o to, co zobaczą uczestnicy w tle podczas prezentacji internetowej. Nie siadaj naprzeciw ściany z drobnym wzorem — źle to wygląda w kadrze. Wybierz jednobarwne tło. Przekonaj się, że odpowiada ono stylu korporacyjnemu lub tematu wystąpienia. Na przykład, jeśli prowadzisz prezentację biznesową lub szkoleniową, lepiej usiąść obok półki z książkami lub jednobarwnej ściany, niż obok tapety w kwiaty.

Prezentacja online. Dzień przed spotkaniem

Załaduj prezentację

Dodaj prezentację i wszystkie materiały, których potrzebujesz na swoją platformę do spotkań i prezentacji online. Zwykle konwersja plików na platformie może potrwać jakiś czas, dlatego załaduj materiały wcześniej. Po załadowaniu plików obowiązkowo sprawdź, czy są one prawidłowo wyświetlane.

Przetestuj sprzęt

Większości problemów technicznych na każdej wideokonferencji lub prezentacji online można uniknąć, jeśli wcześniej zrobić test swojego sprzętu i połączenia. Taką funkcję oferuje wiele programów do prowadzenia prezentacji. Jeśli test pokaże, że masz jakiekolwiek problemy, będziesz mieć jeszcze sporo czasu do ich usunięcia.

Prezentacja online. Przetestuj sprzęt

60 minut przed

Sprawdź dźwięk i wideo speakerów

Niech prelegenty, którzy będą korzystać z kamery i mikrofonu, też przetestują swój sprzęt. Pomoże to zmniejszyć wiarygodność wystąpienia problemów technicznych w trakcie prezentacji.

30 minut przed

Ustaw powitanie

Jeśli prowadzisz prezentację online na platformie do webinarów i prezentacji internetowych, masz możliwość dopasować pokój webinarowy do celów spotkania, wybrać kolory, logo. Ale pomnij jeszcze o tym, że goście zaczynają wchodzić na prezentację wcześniej. Naturalnie, że patrzenie na pusty ekran nie jest czymś interesującym. Dlatego można włączyć w pokoju do prezentacji online muzykę lub wideo z powitaniem.

Zajmij się kanałem internetowym

Spauzuj lub zakończ pobieranie plików, zamknij aplikacje, które obniżają prędkość połączenia.

20 minut przed

Pozbądź się szumów

Wycisz telefon, zamknij powiadomienia na komputerze. Poproś kolegów lub innych ludzie, które są w jednym pomieszczeniu z Tobą, by nie przeszkadzali.

Przynieś szklankę wody

Gdy długo coś opowiadasz, można poczuć suchość w gardle. Woda lub inny napój pomogą zachować głos w dobrym stanie na dłużej.

1 minuta przed startem

Włącz nagrywanie prezentacji online

Kiedy prezentacja się zacznie, możesz po prostu zapomnieć o tym, że chciałeś nagrać wydarzenie. Dlatego lepiej nacisnąć przycisk nagrywania przed rozpoczęciem spotkania.

Teraz już jesteś gotowy na prowadzenie prezentacji online. Takie rzetelne przygotowywanie się do wystąpienia pomoże Ci prowadzić każdą konferencję internetową spokojnie, produktywnie i bez niespodzianek. Więcej rad o prowadzeniu webinarów i prezentacji internetowych możesz przeczytać tu. Udanych Ci prezentacji i szkoleń!

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności wyłącznie w celu zamieszczenia komentarza na blogu.