plan-przygotowywania

Już zebrałeś uczestników na webinar, wybrałeś sprzęt, prezentacja też gotowa. Ale co trzeba załatwić, by wydarzenie odbyło się gładko i efektywnie? Napisaliśmy checklist, który ma zwrócić Twoją uwagę na różne ważne momenty. Pomożemy Ci przygotować się do webinaru i nic nie pominąć.

2 dni przed webinarem

Skonfiguruj kolejkę listów przypominających
Przed webinarem masz dwa lub try razy przypomnieć uczestnikom o webinarze i wysłać link do spotkania. Stworzyć listy z przypominaniem można w specjalnym serwisie do wysyłki mailingów lub skorzystać z funkcji wysyłki listów, jaką oferują niektóre platformy webinarowe.

Zadbaj o widok zewnętrzny
Lepiej założyć jednobarwne ubranie. Pasiaste koszule i sweterki w kratki lub z drobnymi elementami mogą spowodować interferencję. Oczywiście ubranie nie musi powodować dyskomfortu lub rozpraszać uwagę. Dlatego ważne, założyć taki strój, w którym będziesz czuć się komfortowo.

Zadbaj o widok zewnętrzny

Wybierz tło
Zadbaj o to, co zobaczą uczestnicy w tle podczas webinaru. Nie siadaj naprzeciw ściany z drobnym wzorem — źle to wygląda w kadrze. Wybierz jednobarwne tło. Przekonaj się, że odpowiada ono stylu korporacyjnemu lub tematu wystąpienia. Na przykład, jeśli prowadzisz webinar z biznesu, możesz usiąść raczej obok półki z książkami lub jednobarwnej ściany, niż obok tapety w kwiaty.

Dzień przed webinarem

Załaduj prezentację
Dodaj prezentację i wszystkie materiały, których potrzebujesz na swoją platformę webinarową. Zwykle konwersja plików na platformie może potrwać jakiś czas, dlatego załaduj materiały wcześniej. Po załadowaniu plików obowiązkowo sprawdź, czy są one prawidłowo wyświetlane.

Przetestuj sprzęt
Większości problemów technicznych na webinarze można uniknąć, jeśli wcześniej zrobić test swojego sprzętu i połączenia. Taką funkcję oferuje wiele programów webinarowych. Jeśli test pokaże, że masz jakiekolwiek problemy, będziesz mieć jeszcze sporo czasu, by ich usunąć.

Przetestuj sprzęt

60 minut przed początkiem

Sprawdź dźwięk i wideo speakerów
Niech prelegenty, którzy będą korzystać z kamery i mikrofonu, też przetestują swój sprzęt. Pomoże to zmniejszyć wiarygodność wystąpienia trudności technicznych w trakcie webinaru.

30 minut przed

Ustaw powitanie w pokoju webinarowym
Goście zaczynają wchodzić na webinar wcześniej. Naturalnie, że patrzenie na pusty ekran nie jest czymś interesującym. Dlatego można włączyć w pokoju muzykę lub wideo z powitaniem.

Zajmij się kanałem internetowym
Spauzuj lub zakończ pobieranie plików, zamknij aplikacje, które obniżają prędkość połączenia.

20 minut przed

Pozbądź się szumów
Wycisz telefon, zamknij powiadomienia na komputerze. Poproś kolegów lub innych ludzie, które są w jednym pomieszczeniu z tobą, by nie przeszkadzali.

Przynieś szklankę wody dla prelegenta
Gdy długo coś opowiadasz, można poczuć suchość w gardle. Woda lub inny napój pomogą zachować głos w dobrym stanie na dłużej.

1 minuta przed startem

Włącz nagrywanie webinaru
Kiedy webinar się zacznie, możesz po prostu zapomnieć o tym, że chciałeś nagrać wydarzenie. Dlatego lepiej nacisnąć przycisk nagrywania przed rozpoczęciem spotkania.

Teraz już jesteś gotowy na prowadzenie webinaru. Takie rzetelne przygotowywanie się do wystąpienia pomoże Ci prowadzić każdą konferencję internetową spokojnie, produktywnie i bez niespodzianek. Udanych Ci webinarów!