Quizy i testy online. Nowy poziom Twojego kursu internetowego

test-online

Nie jest przesadą powiedzenie, że obecnie systemy do przeprowadzenia testów online to prawdziwa rewolucja w edukacji. To właśnie dzięki testom możemy bardzo efektywnie ocenić każdego studenta swoich szkoleń lub treningów. Teraz nauczyciel może w sposób łatwy i wygodny prowadzić egzaminy, śledzić wyniki i postępy swoich studentów.

 Czasy, kiedy nauczyciel musiał tworzyć każdy test ręcznie, zapisywać rezultaty w notatniku i obliczać średnią ocenę dawno już minęły. Nowoczesne systemy testowania online pomagają sprawdzić kompetencje każdego uczestnika kursu bez zbędnej i męczącej kalkulacji. Narzędzia do tworzenia testów stają się coraz bardziej intuicyjne i wygodne zarówno dla studentów, jak i dla szkoleniowców.

Od tablicy szkolnej do e-learning. Jak nauczyciel może zarabiać w Internecie?

Tworzenie testów online jest proste

Wcześniej wielu szkoleniowców rezygnowało z testów online, ponieważ tworzenie każdego quizu wymagało wiele czasu i odpowiedniej znajomości oprogramowania. Takie zadanie mogło być naprawdę czasochłonne i męczące. Obawą był również, brak wystarczających umiejętności i konieczność zatrudnienia programisty. Na szczęście dziś narzędzia do tworzenia testów są bardzo intuicyjne i każdy szkoleniowiec, nawet początkujący w e-learningu, może łatwo stworzyć test online dla swojego kursu. Wygodnie jest to, że większość programów nie wymaga instalacji na komputer, działając z poziomu przeglądarki, a aplikacje mobilne pozwalają zająć się przygotowaniem testu lub ankiety nawet w drodze.

Testowanie online oszczędza czas

Teraz możesz stworzyć wielką bazę pytań, by korzystać z nich w przyszłości. Nie musisz pisać zupełnie nowego testu dla każdego z kursów — możesz wybierać pytania ze swojej bazy lub korzystać z szablonów, zmieniając je dla nowego szkolenia. Oprócz tego możesz ułatwić sobie zadanie dzięki temu, że program sam oblicza ocenę, jaka przysługuje danemu uczniowi, zwłaszcza że możesz przydzielić różne punkty dla każdego z wariantów odpowiedzi. Właśnie tak proste może być przeanalizowanie wyników! Potrafisz szybko zobaczyć ucznia, który potrzebuje Twojej pomocy. Niektóre programy pozwalają dostosować widok do Twoich preferencji lub też automatycznie wygenerować imienny certyfikat po egzaminie.

Testy online są skuteczne i wiarygodne

Musimy być pewni, że wyniki testów są wiarygodne, szczególnie gdy chodzi o e-learning. By ocena każdego ucznia była obiektywna, musimy zadbać o zabezpieczenie przeciw ściąganiu.

 Programy do testowania online pozwalają nam zminimalizować możliwość ściągania i dzielenia się odpowiedziami. Możesz zrobić wiele wersji jednego testu, zmieniając kolejność pytań i wariantów odpowiedzi, zrobić listę 100 pytań, a każdy uczeń dostanie, na przykład, 20 wylosowanych pytań. Niektóre systemy do testów internetowych nie pozwalają na skopiowanie tekstu z okna dialogowego, dzięki temu użytkownik nie znajdzie szybko odpowiedzi na pytanie w internecie. Jeśli chcesz jeszcze lepiej zabezpieczyć test, możesz ustawić ograniczenie czasowe dla każdego pytania.

Jak zorganizować i przeprowadzić pierwszy webinar. Doświadczenie osobiste

Wady testów online

Według badań wyniki testów będą niższe wśród studentów, rozwiązujących test online. Ci, którzy korzystają z wersji papierowych, mają zwykle lepsze wyniki. Taka rozbieżność jest najprawdopodobniej spowodowana tym, że wiele osób po prostu nie jest przyzwyczajona do takiej formy sprawdzenia wiedzy.

Jak stworzyć test lub ankietę na webinarze?

Ankiety i testy zwiększają poziom interakcji i pomagają uczestnikom lepiej zapamiętać materiał. Zamiast pytać na czacie, czy wszyscy Cię słyszą — przeprowadź ankietę! Żeby sprawdzić wiedzę uczestników — stwórz test i udostępniaj go nawet poza webinarem, np. w jakości zadania domowego.

Wybór programu do tworzenia testów online

Jak jednak możemy się zdecydować, jaki program wybrać do tworzenia i przeprowadzenia testów online? Wybór programu do przeprowadzenia testów, quizów i ankiet jest bardzo podobny do wyboru programu do webinarów:

  • Zobacz, jakie programy są dostępne na rynku. Na początku nie musisz zapoznawać się ze wszystkimi możliwościami każdej platformy, wystarczy, że po prostu szybko przejrzysz listę oferowanych narzędzi. Zwróć również uwagę na to, że nie każdy program wspiera język polski.
  • Teraz kiedy już wiesz, jakie funkcje można znaleźć na różnych platformach, napisz listę funkcji najbardziej istotnych dla Ciebie.
  • Porównaj różne aplikacje internetowe. Oceniaj tylko te propozycje, które są ważne dla Ciebie i są istotne podczas wyboru programu.
  • Zapoznaj się z opiniami.
  • Przetestuj kilka aplikacji. Wiele systemów proponuje założyć najpierw bezpłatne konto. Wykorzystaj ten czas, by sprawdzić, czy t kreacja testów jest łatwa i czy będzie to wygodne rozwiązanie dla uczniów. Zorganizuj mały test na swoim szkoleniu i dowiedz się, co o tym myślą Twoi studenci. Ważne jest, aby taki test miał charakter symboliczny i nie miał wpływu na ocenę za kurs.

Oczywiście, najlepiej jest, kiedy Twoja platforma do webinarów lub e-learningu j oferuje także system do testów online. Zarządzanie kursem wtedy staje się wygodniejsze i wymaga mniej wysiłku, ponieważ wszystkie testy i ich wyniki są w jednym miejscu. Mimo wszystko każdy kurs e-learningowy jest indywidualny, więc program do tworzenia ankiet i quizów musi zostać dopasowany do specyfiki Twojego szkolenia.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

Rating
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
0