Quizy i testy online. Nowy poziom Twojego kursu internetowego

test-online

To żadna przesada, że dzisiaj systemy do przeprowadzenie testów online to prawdziwa rewolucja w edukacji. Właśnie dzięki testom możemy bardzo efektywnie ocenić każdego studenta swoich szkoleń lub treningów. Teraz edukator może w sposób łatwy i wygodny prowadzić egzaminy, śledzić wyniki i postępy swoich studentów.

Dawno minęły już czasy, kiedy nauczyciel musiał tworzyć każdy test ręcznie i zapisywać rezultaty w notatniku, obliczać średnią ocenę. Nowoczesne systemy testowania online pomagają sprawdzić kompetencje każdego uczestnika kursu bez żadnej męczącej kalkulacji. Narzędzia do tworzenia testów stają coraz bardziej intuicyjne i wygodne zarówno dla studentów, jak i dla szkoleniowców.

Tworzenie testów online jest proste

Wcześnie wiele szkoleniowców rezygnowało z testów online, ponieważ tworzenie każdego quizu wymagało wiele czasu i znajomości z oprogramowaniem. Więc takie zadanie mogło być naprawdę czasochłonne i męczące. Bali się również, że nie wystarczy im umiejętności i będą musieli szukać programisty. Na szczęście dziś narzędzia do tworzenia testów są bardzo intuicyjne i każdy szkoleniowiec, nawet początkujący w e-learningu, może łatwo stworzyć test online dla swojego kursu. Wygodnie jest to, że większość programów nie wymaga instalacji na komputer, działając z poziomu przeglądarki, a aplikacje mobilne pozwalają zająć się przygotowaniem testu lub ankiety nawet w drodze.

Testowanie online oszczędza czas

Dzisiaj możesz stworzyć wielką bazę pytań, by korzystać z nich w przyszłości. Nie musisz pisać zupełnie nowy test dla każdego kursu — możesz wybierać pytania ze swojej bazy lub korzystać z szablonów, zmieniając ich dla nowego szkolenia. Oprócz tego możesz ułatwić sobie życie dzięki temu, że program sam oblicza ocenę, jaka przysługuje danemu uczniowi, zwłaszcza że możesz przydzielić różne punkty dla każdego z wariantów odpowiedzi. A jak proste może być przeanalizowanie wyników! Potrafisz szybko zobaczyć ucznia, który potrzebuje Twojej pomocy. Niektóre programy pozwalają dostosować widok według Twojego gustu lub też automatycznie wygenerować imienny certyfikat po egzaminie.

Testy online są skuteczne i wiarygodne

Musimy być pewni, że wyniki testów są wiarygodne, szczególnie gdy chodzi o e-learning. By ocena każdego ucznia była obiektywna, musimy zadbać o zabezpieczenie przeciw ściąganiu.

Właśnie programy do testowania online pozwalają nam zminimalizować możliwość ściągania i dzielenia się odpowiedziami. Możesz zrobić wiele wersji jednego testu, zmieniając kolejność pytań i wariantów odpowiedzi, zrobić listę ze 100 pytań, a każdy uczeń dostanie wylosowanych, na przykład, 20 pytań. Niektóre systemy do testów internetowych nie pozwalają skopiować tekst z okna dialogowego, dzięki temu użytkownik nie potrafi szybko znaleźć odpowiedź na pytanie w internecie. By lepiej ubezpieczyć test, można ustawić ograniczenie czasowe dla każdego pytania.

Wady testów online

Według badań wyniki testów będą niższe wśród studentów, rozwiązujących test online. Ci, którzy korzystają z tych wersji papierowych, mają zwykle lepsze wyniki. Ale ta różnica jest widocznie spowodowana tym, że wiele osób po prostu nie są przyzwyczajeni do takiej formy sprawdzenia wiedzy.

Wybór programu do tworzenia testów online

Jak jednak możemy się zdecydować, jaki program wybrać do tworzenia i przeprowadzenia testów online? Wybór programu do przeprowadzenia testów, quizów i ankiet jest bardzo podobny do wyboru programu do webinarów:

  • Zobacz, jakie programy są dostępne na rynku. Na początku nie musisz zapoznawać się ze wszystkimi możliwościami każdej platformy, wystarczy, że po prostu szybko przejrzysz listę oferowanych narzędzi. Zwróć również uwagę na to, że nie każdy program wspiera język polski.
  • Teraz kiedy już wiesz, jakie funkcje można znaleźć na różnych platformach, napisz listę funkcji najbardziej znaczących dla Ciebie.
  • Porównaj różne aplikacje internetowe. Oceniaj tylko te opcje, które są ważne dla Ciebie i są istotne podczas wyboru programu.
  • Zapoznaj się z opiniami.
  • Przetestuj kilka aplikacji. Wiele systemów proponują założyć najpierw bezpłatne konto. Wykorzystaj ten czas, by sprawdzić, czy łatwa jest kreacja testów i czy będzie i rozwiązywanie wygodne dla uczniów. Dlatego zorganizuj małe testowanie na swoim szkoleniu i dowiedz się, co myślą Twoje studenci. Ważne jest, aby taki test miał charakter raczej symboliczny i nie miał wpływu na ocenę za kurs.

Oczywiście, najlepiej jest, kiedy Twoja platforma do webinarów lub e-learningu jednocześnie oferuje i system do testów online. Zarządzanie kursem wtedy jest wygodniejsze i wymaga mniej wysiłku, ponieważ wszystkie testy i ich wyniki są w jednym miejscu. Ale mimo wszystko każdy kurs e-learningowy jest indywidualny, więc program do tworzenia ankiet i quizów musi się wybierać ze względu na osobliwości właśnie Twojego szkolenia.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności wyłącznie w celu zamieszczenia komentarza na blogu.