Trendy w branży webinarów i konferencji online w 2018 roku

Trendy

Jakie zmiany czekają na nas w branży webinarów i konferencji online w roku 2018? Jak zmieni się podejście do prowadzenia webinarów? Co już traci aktualność? W dzisiejszym wpisie mówimy o trendach w prowadzeniu webinarów.

Technologia WebRTC zamiast Flash

Adobe Flash Player — to technologia, która pozwoliła na odtwarzanie wideo i audio oraz banerów animowanych. Wiele lat na platformach do prowadzenia webinarów wykorzystywano Flash jako główną technologię do prowadzenia wideokonferencji i transmisji online.

Ale 25 lipca 2017 r. firma Adobe oświadczyła, że Flash jest już przestarzałą technologią. Dzisiaj ta wtyczka ma za dużo niedogodności. Po pierwsze, ona znacznie obciąża procesor. Po drugie, Flash musisz zainstalować dla każdej przeglądarki, a następnie ciągle aktualizować go, co jest dość niewygodnie.

Mimo to, że Adobe Flash Player będzie wspierany do końca 2020 roku, lepiej już w 2018 szukać serwisu do prowadzenia webinarów, który będzie działać bez tej technologii.
Na przykład, w MyOwnConference już nie korzystamy z Adobe Flash Player dla uczestników, gości webinaru. W środku roku zaczniemy korzystać z innej nowoczesnej technologii WebRTC (Web Real-Time Communications), co pozwoli nam pożegnać się z Flash na zawsze.

Webinary na smartfonie

Zauważyliśmy, że ponad 50% wszystkich gości webinaru uczestniczą w wydarzeniach za pomocą urządzeń mobilnych. W tym roku liczba takich użytkowników będzie jeszcze większa. Dlatego w 2018 roku uczestniczenie w webinarze poprzez smartfon lub tablet jest po prostu wymaganą funkcją dla platformy webinarowej.

Na co muszą zwrócić uwagę organizatorzy i prezenterzy ze względu na to, że coraz więcej uczestników wolą uczestniczyć w spotkaniach z urządzeń mobilnych?

 • Najpierw warto unikać małego rozmiaru czcionki podczas prezentacji zarówno w tekstach na slajdach, jak i w wideo lub wykresach.
 • Tworząc strony do rejestracji, pilnować, by byli one dostosowane do urządzeń mobilnych.
 • Korzystać z programów do wideokonferencji i prezentacji online, które zabezpieczą możliwość uczestniczenia w webinarach z urządzeń mobilnych.

Do uczestniczenia w webinarach na platformie MyOwnConference nie ma potrzeby instalować żadne aplikacji na smartfon lub tablet. Oglądać webinar można prosto w przeglądarce, która jest na każdym urządzeniu. Dzięki temu uczestniczenie jest łatwe i dostępne z każdego miejsca.

Interaktywność

Chyba wszyscy rozumiemy, że w 2018 roku musimy koniecznie zadbać, by nasze prezentacje i szkolenia online były bardziej interaktywne. Komunikacja z uczestnikami może być mega skuteczna: zyskasz wdzięcznych słuchaczy, przejścia na swoją stronę i zamówienia.

Interaktywne webinary. Jak to zrobić?

 • Zadawaj pytania do uczestników, opowiadaj historie z życia i praktyki.
 • Dodaj do opowiadania obrazki, zdjęcia, slajdy. Przygotuj wykresy, rysunki, diagramy.
 • Dodaj wideo, ciekawe filmiki.

Podsumowanie. W 2018 roku na branżę webinarów czekają przede wszystkim zmiany w technologii pokazywania transmisji (odejście od Flash, zwiększenie odwiedzin webinaru z urządzeń mobilnych). A więc ze względu na to organizatorzy wydarzeń online muszą zadbać o odpowiedni sposób prowadzenia webinarów.

Zapraszamy do przeczytania postu o tym, jak skutecznie zaplanować i przygotować webinar.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności wyłącznie w celu zamieszczenia komentarza na blogu.