Trendy w e-learningu, których nie możesz ignorować

VR

To już fakt, że nauka nie kojarzy się teraz tylko ze szkołą lub uczelnią. A od kiedy poznaliśmy e-learning, zrozumieliśmy natychmiast, że edukacja na zawsze się zmieniła: kursy online, webinary, lekcje na smartfonie, czatboty są teraz nową rzeczywistością nauki. Ale to jeszcze nie wszystko, niedługo czekają na nas nowe odkrycia i formy. Dowiedz się, jakie są trendy i tendencje w e-learningu w 2018 roku.

Microlearning

O tej koncepcji chyba już słyszałeś, microlearning nie jest żadnym wynalazkiem tegorocznym, jednak pozostaje na szczycie głównych trendów w edukacji. A wszystko dzięki jego skuteczności. W ramach mikronauki informację dostajemy w małych dawkach. Mimo to efekt jest wielki: lepiej zapamiętujemy materiał, nie tracimy chęci do nauki i nie nudzimy się. Taki materiał można łatwo przygotować i dodać do swojego kursu.

W microlearningu każdą informację, lekcję lub podręcznik dzielimy na niewielkie części. Dodajemy testy i pytania do sprawdzenia wiedzy. W końcu, opanowanie jednej dawki informacji zajmuje nie więcej niż 10-15 minut. Taki sposób jest bardzo wygodny: po pierwsze, wymaga mało czasu, a po drugie, uczeń pozostaje skupiony i potrafi lepiej zapamiętać informacje.

Zasady microlearningu wdrażają youtuberzy i nauczyciele, firmy, które pragną nauczyć swoich przedstawicieli i klientów.

Przeczytaj też nasz wpis: Co robić, jeśli na webinarze jest mało uczestników?

Czatboty

Czatbot (chatbot)— to program, którego celem jest rozwiązywanie pewnych zadań, imitując konwersację z człowiekiem. To znaczy, że rozmawiasz z programem, jak z żywym człowiekiem. Najbardziej znany czatbot — to Siri z iPhone.

Najpierw ta technologia służyła raczej do rozrywki i drobnych zadań, ale teraz można spotkać czatbota wszędzie: w bankach, biznesie, edukacji, restauracjach. Są boty, które pomogą w nauce języka obcego, w poszukiwaniu książek, informacji. Spróbuj zapytać bota z Wikipedii, a natychmiast dostaniesz odpowiedź. Mogą ulepszyć pracę działu wsparcia, proces rekrutacji, pomagają w analityce, ponieważ potrafią katalogować informację, by łatwiej było przeanalizować nastrój współpracowników w firmie.

Więc warto znaleźć odpowiedniego czatbota dla siebie, aby udoskonalić swoją komunikację ze studentami lub klientami.

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość

Tradycyjnie z rzeczywistości wirtualnej lub rozszerzonej korzystają w grach i filmach. W tym filmie można zobaczyć przykłady i dowiedzieć się o tym, co sprawiło, że rozszerzona rzeczywistość została taka popularna.

Ale to wszystko tylko zabawki, powie ktoś. No cóż, firma Boeing myśli inaczej. Korzystają z symulatora, który pozwala zapoznać się z samolotem od podstaw. Wszystko reaguje tak, jak powinno być w rzeczywistości: obsługa samolotu, prowadzenie nawigacji, trudne sytuacje.

Wykorzystanie rzeczywistości wirtualnej jest idealne do nauczania złożonych umiejętności w branżach, gdzie błędy są zbyt drogie.

Dzięki rozszerzonej rzeczywistości student może zobaczyć coś, co dotychczas mógł tylko wyobrazić. Na przykład, za pomocą aplikacji na smartfonie, da się zobaczyć, patrząc na człowieka, jak wygląda jego kręgosłup lub wątroba. Możesz patrzeć na gwieździste niebo — za pomocą programu gwiazdy i gwiazdozbiory na niebie ożywają i zamieniają się w sylwetki mitycznych stworzeń.

Gamifikacja

Gamifikacja — to wykorzystanie mechanizmów i elementów gier do osiągnięcia pewnych celów. Innymi słowy, dzięki grywalizacji nudne zadania stają się bardziej interesujące i ekscytujące. Gdy podczas nauczania wykorzystujemy zasady gier, uczniowie są bardziej skłonni do uczenia się i są naprawdę zaangażowani w ten proces.

Dobry przykład grywalizacji w edukacji zobaczysz w popularnej aplikacji Duolingo. Wyróźnia się ciekawym podejściem do nauki języków obcych. Jeśli dobrze rozwiązujesz zadanie, dostajesz wynagrodzenie, a gdy źle to wykonasz, nie przejdziesz na kolejny poziom. By motywacja była wyższa, korzystają również z rywalizacji — zezwala się podglądanie wyników przyjaciół. Więc użytkownicy mogą poprawić swój poziom języka obcego, traktując naukę jako grę online.

Gamifikacja

Edukacja mobilna

Według badań, sprawdzamy wiadomości na smartfonie 221 razy dziennie! To brzmi niewiarygodnie! Ale ten nawyk można zmienić na dobre. Na przykład zrezygnować z ciągłego sprawdzania poczty i facebooka na rzecz kursów lub samoedukacji.

Zwłaszcza że wiele platform już od dawna wie o tym trendzie i stworzyłi aplikacje edukacyjne dla smartfonów i tabletów. Coursera, Khan Academy i te mniejsze też mają aplikacje mobilne, z których pomocą możesz ukończyć wybrany kurs. Gdy tylko masz kilka minut w kolejce, jedziesz autobusem lub masz przerwę na lunch, możesz posłuchać lekcji lub zdać test.

W Google Play i App Store znajdziesz tysiące aplikacji dla dorosłych i dzieci. Wszystko mówi o tym, że ich liczba będzie tylko rosła.

Tak więc napisaliśmy o 5 głównych trendach w e-learningu w tym roku. Te trendy nie są ulotne — z pewnością będą mieć wpływ na nowoczesne szkolenia przez kilka kolejnych lat. Czas więc przyjrzeć się im bliżej.

Polecamy: Ćwiczenia głosowe. Jak mówić wyraźnie?

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności wyłącznie w celu zamieszczenia komentarza na blogu.