Trening online lub ćwiczenia dla Twoich umiejętności

Trening online

Prowadzenie treningów online to już nie tylko modna tendencja, ale niezbędne narzędzie zarówno do nauczania klientów i personelu, jak i do rozwoju swojego brandu. Czym jest trening online i czym on się różni od innych form nauczania przez internet, jakie są podstawy dobrego treningu online — odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

Co to jest trening online?

Trening online często jest mylony z innymi formami nauczania: seminarium, master class, szkolenie. Czasem uczestnicy mogą trafić na banalną lekcję zamiast treningu.

Trening online to taki rodzaj uczenia, który pomaga w zdobyciu nowej wiedzy i umiejętności przez internet, ale jest tutaj najważniejsze wymaganie — wszyscy uczestnicy muszą brać aktywny udział w procesie treningu. Uczestnik jest częścią grupy. Wszyscy razem muszą rozwiązać pewien problem, który może się zdarzyć w realnym życiu.

Na treningu nie dostaniesz „magicznej pigułki”, zestaw gotowych rozwiązań i reguł — by osiągnąć pożądany sukces, każdy ma starannie popracować.

Kto to jest coach lub trener?

Trener, coach lub prowadzący treningu to zawsze specjalista, który może potwierdzić swoje kompetencje. Oczywiście, dyplom trenera nie jest najważniejszy, ale warto go mieć. Nikt nie chce wydawać fundusze na trenera, który nie ma żadnego certyfikatu lub odpowiedniego wykształcenia. Trener może pracować w jednym z trzech obszarów: trener w pewnej firmie, współpracownik centrum treningowego, trener-freelancer.

Podstawowe cechy trenera

 • Osobowość i wizerunek trenera. Nie tylko program treningu inspiruje uczestników, ale też silna osobowość prowadzącego. Osoba, prowadząca treningi ma dodawać skrzydeł uczestnikom.
 • Profesjonalizm. Trener ma nie tylko wiele znać, ale również mieć własne doświadczenie i przykłady osiągnięć swoich klientów.
 • Sztuka motywacji. Znajomość psychologii motywacji, silne przywództwo, walory pedagogiczne.
 • Umiejętności organizatorskie. Trener musi umieć nie tylko kierować grupą, ale także zadbać o wszystkie kwestie dotyczące zorganizowania, reklamy, sprzętu.

Uczestnicy treningu online

Jedne treningi służą do nauczania i edukacji, inni — do rozwoju umiejętności psychologicznych. Trening psychologiczny lub interpersonalny pomaga rozwinąć swoje umiejętności komunikacyjne, sposoby postrzegania siebie i zdarzeń, nauczyć się wyrażać swoje uczucia i myśli. Z treningów online często korzysta biznes. Specjalne ćwiczenia pomagają osiągnąć celów firmowych, zwiększyć sprzedaży i liczbę klientów. W edukacji treningi online to jeden z elementów e-learningowych. Dzięki temu studenci skutecznie wzmacniają zdobytą wiedzę i umiejętności w sposób aktywny. Kursy online, edukacja korporacyjna, uczelnie prowadzą treningi online na platformach do webinarów i e-learningu, dlatego że jest to wygodny i oszczędny sposób, by znaleźć nowych klientów i nauczać obecnych studentów, klientów, współpracowników.

Jak wygląda trening?

Do prowadzenia i uczestniczenia w treningu lub szkoleniu online prowadzący i uczestnicy wchodzą do pokoju online z komputera, tabletu lub telefonu, które muszą być połączone z internetem. W tym celu każdy uczestnik korzysta ze specjalnego odnośnika od organizatorów treningu. Nacisnąwszy na link, użytkownik wchodzi do pokoju webinarowego, w którym ma zacząć się trening. Program może poprosić o wypełnienie formularza, najczęściej to tylko imię i hasło.

Uczestnicy treningu widzą przed sobą wideo z kamery prowadzącego i pulpit, na którym pojawiają się prezentacja, wideo, schematy, rysunki i kursor trenera. Każdy może komunikować z trenerem i rozmawiać z całą grupą, korzystając z mikrofonu, czatu lub kamery internetowej.

Samodzielne opracowanie i wykonanie zadań po treningu jest obowiązkowe.

Zalety treningu online

Trenerzy i organizatorzy dzisiaj często rezygnują z prowadzenia „żywych” spotkań, dlatego że treningi online są nie tylko popularne, ale dodatkowo efektywne i oszczędne. Już nie trzeba się martwić o wynajmowanie sali, jej dekorowanie, zakup sprzętu, poszukiwanie trenera, i to w każdym mieście.

Firmy mogą prowadzić ten sam trening dla wszystkich oddziałów, a ci pracownicy, którzy nie byli na zajęciu, mogą obejrzeć nagranie. Uczestnicy nie muszą jeździć ku miejscu prowadzenia treningu, przepłacać za uczestniczenie. Ponadto trening online można polecić każdemu, kto czuje się nieswojo wśród nieznajomych lub współpracowników, szczególnie gdy musi jeszcze wystąpić przed nimi.

Zasady udanego treningu online

By trening online został fascynujący, a uczestnicy osiągnęli pożądanych wyników, zarówno trener, jak i uczestnicy muszą starannie pracować.

Trener musi przygotować się do prowadzenia spotkania w sali online: ułożyć i wcześniej załadować ciekawy i klarowny materiał dla zajęcia, sprawdzić, jak działa sprzęt i dokonać ustawień pokoju webinarowego. Ważne, by prowadzący oznajmił się ze wszystkimi funkcjami, które oferuje platforma do webinarów, i przetestował narzędzia, które pomogą utrzymywać uwagę uczestników nauki online. Aby spotkanie było interaktywne i dynamiczne można korzystać z czatu, testów i quizów, zapraszać uczestników do mikrofonu.

Uczestnicy muszą pamiętać o tym, że im więcej oni włożą wysiłku podczas i po treningu, tym lepsze będą wyniki.

W tym celu można opowiedzieć uczestnikom o 4 prostych zasadach:

 • W pierwsze 3 dni ważne, by powtórzyli informację z treningu, by zapamiętać jej na dłużej.
 • W ciągu 100 dni muszą ćwiczyć umiejętności i wykonywać zadania, które zadał trener. Tyle czasu trzeba, aby nowa cecha lub nawyk zostali częścią codziennego życia.
 • Ma być jakieś wynagrodzenie za wykonane ćwiczenia i prace.
 • Ważne nie tylko wykonać wszystkie zadania, ale też szukać nowych informacji, aby podtrzymać swoje pragnienie zmian.

Nie ulega wątpliwości, że trening online to zachwycający i efektywny sposób nauczania. Ale pamiętaj, że przygotowanie i prowadzenie takiego zajęcia wymaga szczególnej odpowiedzialności: musisz zaprosić zawodowego trenera, wybrać sprawdzoną platformę do webinarów oraz zaplanować promocję wydarzenia. Dopiero wtedy uczestnicy i organizatorzy będą zadowoleni z wyniku.

Spodobał ci się ten post? Podziel się!

 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności wyłącznie w celu zamieszczenia komentarza na blogu.